8500 dni feralnej prezydentury? – część pierwsza

W czwartek, 10 listopada, upływa 8500 dni nieprzerwanych rządów obecnego prezydenta Gliwic. Nie ma takiego drugiego przypadku w Polsce. Żaden z pozostałych samorządowców w naszym kraju (wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) nie może się poszczycić podobnym osiągnięciem. Długoletnie zasiadanie na prezydenckim stołku jest rekordowym wyczynem Zygmunta Frankiewicza.

Sprawuje on władzę w mieście od 3 września 1993 roku. Przyjrzeliśmy się uważnie tej dacie. Okazało się, że dzień 3 września na przestrzeni dziejów nie zapisał się wcale złotymi zgłoskami w historii Polski i Polaków. Data była wielce pechowa nie tylko dla naszego słowiańskiego państwa i zamieszkałych w nim ludzi, ale również dla Europy i całego świata, przynosząc sporo powikłań, nieszczęść i dokuczliwych  problemów.

Co się więc wydarzyło 3 września?

****************************************************************

W 1189 roku Ryszard I Lwie Serce został koronowany na króla Anglii. Obdarzony bohaterskim przydomkiem arystokrata jest do dziś uważany w pewnych kręgach za symbol waleczności i szlachetności. A tymczasem był niezwykle kontrowersyjnym monarchą, traktującym swoje królestwo jako źródło dochodów umożliwiających mu finansowanie licznych awantur wojennych, które z upodobaniem wszczynał w ówczesnym świecie.

ryszard-i-lwie-serce

Brakowało mu politycznego zmysłu i umiejętności sensownego rządzenia. Do końca życia nie nauczył się porządnie języka angielskiego (uznawał Francję za swoją prawdziwą ojczyznę). W 1199 roku został śmiertelnie raniony w trakcie kolejnej wyprawy wojennej. Skarbiec Anglii mocno odczuł skutki jego 10-letnich rządów.

****************************************************************

W 1540 roku Klaudiusz Gelawdewos (Galudieuos) został cesarzem Etiopii – państwa we wschodniej Afryce. Sprawował władzę w okresie niespełna 19 lat. Poległ w bitwie Etiopczyków z agresywnymi muzułmanami z sąsiedniego kraju.

Trwająca prawie 30 lat zacięta wojna o charakterze religijnym doprowadziła – w ocenie historyków – do islamizacji części Etiopii. Ponure pozostałości tamtych XVI-wiecznych zdarzeń są widoczne do dziś we współczesnej Etiopii.

****************************************************************

W 1612 roku na przedmieściach Moskwy rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami polsko-litewskimi pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego – Jana Karola Chodkiewicza a oddziałami rosyjskimi, dowodzonymi przez Dmitrija Pożarskiego i Dmitrija Trubieckiego. Była to nieudana próba polsko-litewskiej odsieczy, która miała przerwać rosyjskie oblężenie Kremla, zajmowanego wówczas przez polską załogę.

jan-karol-chodkiewicz

Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem Rosjan. Pozbawiony aprowizacji polski garnizon Kremla skapitulował w tej sytuacji. Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń postanowiono obchodzić  we współczesnej Rosji święto 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej. Przed 12 laty zastąpiło ono dotychczasowe święto 7 listopada – Dzień Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej z 1917 roku. Propagandowa zamiana dat w kalendarzu historycznych rocznic była osobistą inicjatywą  Władimira Putina, przywódcy rosyjskiego.

****************************************************************

W 1651 roku szkocki król Karol II Stuart został pokonany przez Olivera Cromwella w bitwie pod Worcester. Był to ostatni rozdział angielskiej wojny domowej. Zwycięstwo Cromwella zapewniło mu prestiżowy tytuł lorda protektora Anglii, Szkocji i Irlandii w latach 1653–1658. Był protestantem wspierającym aktywnie protestanckich monarchów w ówczesnej Europie.

oliver-cromwell

Zdaniem współczesnych historyków – Cromwell przyczynił się w niemałym stopniu do najazdu szwedzkiego na Polskę w 1655 roku. Warto odnotować, że Szwecją władał wtedy protestancki król – Karol X Gustaw. Kilkuletnie zmagania wojenne (1655-1660), nazwane „potopem szwedzkim”, przyniosły Polsce dotkliwe zniszczenia materialne.

****************************************************************

W 1826 roku Mikołaj I Romanow został koronowany na cara Rosji. Rządził tym państwem do swojej śmierci w 1855 roku. Uchodził dość powszechnie za tyrana o gwałtownym charakterze. Zyskał opinię „despotycznego żandarma Europy”. Wsławił się m.in. brutalnymi represjami wobec Polaków – uczestników Powstania Listopadowego z lat 1830-1831.

car-mikolaj-i-romanow

Było to nasze powstanie narodowe przeciwko Rosji – jednemu z trzech zaborców, którzy w XVIII wieku rozgrabili Polskę, przywłaszczając sobie polskie ziemie. Nie od rzeczy będzie tu wspomnieć, że ówczesny papież Grzegorz XVI potępił wybuch Powstania Listopadowego, nazywając je „buntem przeciwko legalnej władzy cara”. Swoje stanowisko w tej sprawie zawarł w ogłoszonej 9 czerwca 1832 roku encyklice „Cum primum”, poświęconej zagadnieniu posłuszeństwa wobec władzy cywilnej.

****************************************************************

W 1993 roku prezydenci Ukrainy – Leonid Krawczuk i Rosji – Borys Jelcyn podpisali na Krymie porozumienie o przekazaniu Rosji przez Ukrainę większości Floty Czarnomorskiej i wydzierżawieniu Rosjanom portu w Sewastopolu oraz przekazaniu państwu rosyjskiemu posiadanych wciąż głowic jądrowych w zamian za redukcję ukraińskiego długu wobec Rosji.

krym-odebrany-ukrainie

Porozumienie to okazało się bezwartościowym świstkiem papieru, który wylądował na śmietniku historii. Ustalenia sprzed 23 lat nie doczekały się nigdy rzetelnej realizacji, a późniejsze zdarzenia, w tym zwłaszcza aneksja Krymu przez Rosję w 2014 roku, podważyły w ogóle sens tamtego porozumienia.

****************************************************************

Czy takie nagromadzenie feralnych zdarzeń związanych z datą 3 września jest tylko i wyłącznie specyficznym zbiegiem okoliczności? A może kryje się za tym jakaś zagadkowa prawidłowość o tajemnym charakterze? Jedno wydaje się oczywiste – wszystko, co zdarzyło się 3 września, jest naznaczone piętnem destrukcji. Takie są fakty…

Zbigniew Lubowski

3 Comments on "8500 dni feralnej prezydentury? – część pierwsza"

  1. pracodawca_frankiewicza | 10 listopada 2016 at 7:34 pm | Odpowiedz

     Odsunmy go natychmiast od wladzy. To wyjatkowy szkodnik!

  2. Panowie Jezierki i Lubowski. Przestancie udawac, ze jestescie przeciw Frankiewiczowi! Nikt w Glwicach juz wam nie uwierzy. Jak mawial Pilsudski: rza sie skurwisz, kurwa zostaniesz. Zablokujecie cytat z Pilsudskiego? Jutro Dzien Niepodleglosci.

    • Panie Profesorze, że słownictwo nie licuje z tytułem profesorskim, to jedno. Żeby jednak taki patriota z taką polszczyzną „wyjeżdżał”? 😉 I niech Pan nie obraża Piłsudskiego swoimi nieudolnymi kuromysłami językowymi. Oczywiście, że puszczę, a w zasadzie spuszczę zasłonę miłosierdzia….

Leave a comment

Your email address will not be published.


*