A to ciekawe! – Thomas Harris ujawnił pierwowzór Hannibala Lectera

Twórca tetralogii o maniaku Hannibalu Lecterze, pisarz Thomas Harris stwierdził, że pierwowzorem jego bohatera był więzienny lekarz z meksykańskiego miasta Monterrey. Stało się to światu wiadome dzięki wstępowi pisarza do nowego wydania „Milczenia owiec”, które ukazało się z okazji 25-lecia pierwszego wydania książki. Wstęp ten został opublikowany w The Times.

ksiazki

Pierwowzór bohatera Harrisa nazywał się Salazar. Harris powiedział, że spotkał się z doktorem Salazarem w więzieniu, do którego przyjechał, żeby zrobić wywiad z amerykańskim więźniem, skazanym za zabójstwo trójki młodych ludzi. Dokładnej daty spotkania nie pamięta – najprawdopodobniej zdarzyło się to w 1964 roku.

Harris poznał doktora Salazara po tym, jak ten uratował życie przestępcy, z którym pisarz zamierzał zrobić wywiad. Więzień został ranny przy próbie ucieczki z więzienia, ale lekarz więzienny potrafił go uratować. Pisarz wspomina, jak rozprawiał z doktorem Salazarem o rannym amerykańskim więźniu i dziecięcych traumach, które mogły uczynić z niego zabójcę. Ta rozmowa stała się pierwowzorem sceny „Milczenia owiec”, w której Hannibal Lecter wypytuje stażystkę FBI o jej traumy z dzieciństwa.
„Doktor Salazar był niskim, zwinnym człowiekiem z ciemnorudymi włosami. Zachowywał się bardzo spokojnie, było w nim wiele elegancji” – opowiada Harris.
Autor powieści o Hannibalu Lecterze do tej pory w ani jednym ze swoich wywiadów nie powiedział, kto był pierwowzorem wymyślonego przez niego przestępcy. Czytelnicy i krytycy sazili, że wzorem postaci mogli się stać rzeczywiście istniejący mordercy – kanibale, jak np. Albert Fish z Nowego Jorku.

25

Seria książek Thomasa Harrisa o psychiatrze, chirurgu i kanibalu, doktorze Lecterze wychodziła w latach 1981 – 2006. Zawiera cztery książki: „Czerwony smok” (1981), „Milczenie owiec” (1988), „Hannibal” (1999) i „Hannibal: Po drugiej stronie maski” (2006). Wszystkie były ekranizowane. Obraz reżysera Jonathana Demme „Milczenie owiec” otrzymał 5 Oskarów, w tym za główną rolę męską (Anthony Hopkins).

dj

Be the first to comment on "A to ciekawe! – Thomas Harris ujawnił pierwowzór Hannibala Lectera"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*