Agonia stacyjki

Budynek dawnej stacji kolejki wąskotorowej przy kopalni Gliwice (teraz tzw. ”Nowe Gliwice”) znalazł się w niebezpieczeństwie. Grozi mu wyburzenie o ile obecnemu właścicielowi, firmie Personnel International Poland uda się „przeskoczyć” problem ochrony konserwatorskiej dla tego terenu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADwa lata temu gliwicka Agencja Rozwoju Lokalnego sprzedała nieruchomość licząc, że nowy właściciel poradzi sobie z konserwatorem zabytków. Albo „zapomniała”, że teren jest chroniony prawem. Całkiem możliwe że mu się to uda, gdyż jak uczy historia – wyburzenia zabytkowej kamienicy przy ul. Barlickiego czy muru dawnej huty 1go Maja się udały. Podpowiem jak się to robi: trzeba nakłonić prezydenta i radę miejską do korzystnej dla wyburzenia zmiany planu zagospodarowania przestrzennego tego fragmentu miasta. I już.

Nieruchomość historycznie związana jest z kop. Gliwice, którą dokładnie sto lat temu zaprojektowali i doprowadzili do uruchomienia znani na Śląsku architekci Emil i Georg Zillmannowie.  W pierwotnym okresie istnienia , czyli na początku XX w. budyneczek służył górnikom jako sklepik z podstawowymi artykułami spożywczymi, jak również jako kasa biletowa kolejki wąskotorowej dowożącej  górników z Rud, Pilchowic i Bojkowa oraz z osiedli robotniczych Gliwic.  Dowożeni górnicy i robotnicy pracowali w kopalni, w pobliskiej koksowni i zakładach kwasu siarkowego oraz w Carbochemie.

W okresie powojennym zachowano tu identyczne funkcje stacji. Dodatkowo na pięterku umieszczono biuro filii PTTK przy kop. Gliwice. Dziś trudno ustalić gdzie dokładnie znajdowała się kasa stacji, gdyż w rozmowach z pracującymi tu niegdyś górnikami można się jedynie dowiedzieć że z lewej strony budynku funkcjonował sklepik tzw. „Konsum”, a z prawej magazyn. W późniejszym czasie magazyn przebudowano na prosty bar garmażeryjny z istniejącymi do dziś wykafelkowanymi ladami .

W okresie remontu budynków kopalnianych przekształcanych w „Nowe  Gliwice” budyneczek mieścił biura ochrony inwestycji.

Sprawą bardzo dziwną jest fakt iż tylko ten jeden budyneczek, służący całe swoje życie kolei wąskotorowej nie znalazł się w rejestrze zabytków, chociaż cała rozkradziona  linia kolejowa wraz z walącymi się stacjami Gliwice Trynek, Bojków, Nieborowice, Pilchowice i Stanica jest w spisie zabytków woj. śląskiego. Rozwiązanie tej tajemnicy jest tylko jedno: kiedy dokonywano wpisu kolei wąskotorowej Gliwice – Rudy należącej do PKP Koleje Wąskotorowe do rejestru zabytków,  stacja przy kop. Gliwice znalazła się poza spisem. A dlaczego? Bo należała do Kopalni a nie do PKP!. Przez tyle lat nikomu nie przyszło do głowy dokonać aktualizacji wpisu do rejestru zabytków.

 Róbmy zdjęcia, póki piękna w swej formie stacja kop Gliwice jeszcze istnieje.

 Marian Jabłoński

6 Comments on "Agonia stacyjki"

 1. Ile razy tamtędy przejeżdżam na rowerze ze smutkiem patrzę jak to marnieje. Nie wiem komu to tak bardzo przeszkadza, bo prawdę mówiąc bardzo ładnie się komponuje z całością, musiałam się kiedyś zatrzymać i porobić zdjęcia (http://denimix.blogspot.com/2013/07/gliwice-kolej-waskotorowa.html). W Gliwicach chyba warto je rozbić, a nawet trzeba, przynajmniej na nich coś zostanie.

 2. „…sto lat temu zaprojektowali i doprowadzili do uruchomienia znani na Śląsku architekci Emil i Georg Zillmannowie. …”
  A ja mam pytanie zasadnicze i najważniejsze z najważniejszych, ważniejsze nawet od tych bardzo ważnych:
  „ Jakiej narodowości byli Ci Panowie…?”
  Tak sobie żyję i oglądam media i nasz kraj nad Wisłą.
  Widzę pewną zbieżność w jego myśleniu i kojarzeniu różnych faktów.
  Np.
  Weźmy taki Smoleńsk.
  Dla mnie sprawa jest jednoznaczna.
  Pan Maciarewicz to , albo bujający w obłokach polski patriota, albo rosyjski
  szp…………..szputnik.
  W sumie na jedno wychodzi . Takie przelewanie pustego w próżne. Ale wybór należy do Ciebie.
  Halo tu Ziemia !

  I takie dajmy na to emerytury.
  ZUS czy OFE ? Z ZUS’ u będzie chleb ze smalcem. A z OFE chleb ze smalcem i posolony !
  W sumie na jedno wychodzi . Takie przelewanie pustego w próżne. Ale wybór należy do Ciebie.
  Tak i tak, by było lepiej, musi nastąpić wzrost gospodarczy.
  Halo tu Ziemia !
  http://fotozrzut.pl/zdjecia/5bbb515638.png
  G.P.

  • „…Budynek dawnej stacji kolejki wąskotorowej przy kopalni Gliwice (teraz tzw. ”Nowe Gliwice”) znalazł się w niebezpieczeństwie. Grozi mu wyburzenie o ile obecnemu właścicielowi, firmie Personnel International Poland uda się „przeskoczyć” problem ochrony konserwatorskiej dla tego terenu. …”
   W związku z powyższym uruchamiam konkurs SMS ‘wy.
   Pytanie brzmi:
   „ Czy konserwator zabytków zakonserwuje zabytek w Gliwicach , czy go nie zakonserwuje?”
   Jeżeli uważasz, że [tak] , to wyślij SMS’ em słowo „konserwator zabytków” na numer XXXX.
   Jeżeli uważasz że [nie] , to wyślij SMS’ em słowo „konserwator zabytków” na numer YYYY.
   Jeżeli wyślesz SMS ‘a między 17 a 17.30 , to otrzymasz 150 dodatkowych szans na wygraną.
   Jako nagrodę w konkursie funduję bilet kupiony na tej stacji (tam i powrót)
   W kolejce do kasy stoisz sam/a.
   Cena SMS ‘a 4,24 +wat.
   Miłej zabawy
   G.P.

 3. Dzisiaj stacyjka została wyburzona 🙁 

  http://tufotki.pl/ZlQ8U

 4. Ten teren w prezencie od Frankiewicza dostal jego kolega Tadeusz (Tw Jan) Grabowiecki na swoja szkolke.

 5. chyba szykuje się kolejne odznaczenie państwowe dla Ewy (czasem Eweliny) Pokorskiej, wojewódzkiej konserwator zabytków, zasłużonej dla budownictwa, jak Misiewicz dla popularyzacji stanowiska rzecznika prasowego w MON. 

  teraz dopiero pojawią się focie pokazujące "dziecko" Frankiewicza w pełnej krasie. czyż nie o to chodziło od samego początku kabaretu ze stacyjką?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*