Akademicki Teatr Remont z Grand Prix festiwalu!

Duży sukces odniósł reprezentujący Politechnikę Śląską Akademicki Teatr REMONT. W III Festiwalu Teatrów Studenckich START, który odbył się w Warszawie w dniach 20-24 kwietnia tego roku, gliwiczanie pokazali najlepszy zdaniem jurorów spektakl i otrzymali Grand Prix Festiwalu! A w jury festiwalu zasiadali eksperci z najwyższej półki – Leszek Mądzik, Lech Śliwonik i Joanna Pietraszek. Gratulujemy!

Nagrodzonym spektaklem był "Amok" Thomasa Freyera, w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego, który od kilku lat opiekuje się grupą. Oprócz AT REMONT w festiwalu wzięło udział siedem grup teatralnych z innych polskich uczelni.

PLAKAT AMOK

Sztuka Thomasa Freyera zainspirowana jest tragicznymi wydarzeniami w Erfurcie w roku 2002, kiedy to licealista zabił kilku swoich nauczycieli i kolegów. W przejmujący sposób opowiada o banalności zła, zadając przy tym pytanie, z czego ono może wynikać? Odpowiedzi musi udzielić sobie sama publiczność…

W spektaklu wystąpili: Katarzyna Kapler, Magdalena Jasik, Edyta Marciniak, Miłosz Kurlanc, Piotr Praszkiewicz, Dawid Doniec, Krzysztof Wieczorek, Kamil Balzam, Grzegorz Czerepak, Szymon Paszek.

Dariusz Jezierski

 

1 Comment on "Akademicki Teatr Remont z Grand Prix festiwalu!"

  1. … "wyrzucajcie telewizory przez okno i chodźcie do teatru" … powtarza się jak mantra i staje się bodaj hasłem przewodnim lub poniekąd reklamowym Teatru "Remont"  . To dobre haslo i aktualne jak najbardziej, zwłaszcza dziś gdy telewizja to już zwykły śmietnik. Kiedyś mówiło się (a może i dziś jeszcze), że śmietnik to internet – tak to prawda, ale tym się od telewizji różni, że umożliwia, nawet w śmietniku, znalezienie pereł. Telewizja nie… Teatr jest potrzebny – potrzebny jest i tym którzy go tworzą, jak tlen bez mała, ale i tym, dla których jest tworzony – tylko dla kogo, dla kogo ten teatr jest lub ma być … czy teatr to forma działalności niszowej, niejako dla wybrańców, czy … Niszowość bardziej mi odpowiada, niż przysłowiowa "pauperyzacja" tegoż … Niszowość tworzy elity, "pauperyzacja" nie … "Remont" to dobry teatr … Nie, nie jest On kontynuacją historycznego już STG – nie jest, bo nie może być… Teatry, a studenckie szczególnie, są jak rozdziały w monografii – kończa się i zamykają. Po nich pisze się następne, i następne, niekoniecznie czerpiąc treść z poprzednich … "Remont" to dobry teatr … ale przecież nie "grand prix" tego czy innego festiwalu o tym świadczy, lecz to że zaistniał, że istnieje, że żyje … jakby wbrew … a może właśnie wbrew … "Remont" jest potrzebny – Wam, nam, a może szczególnie temu Miastu … jesteście potrzebni

Leave a comment

Your email address will not be published.


*