Antropologia mężczyzny, czyli książka miesiąca

Franco La Cecla Szorstkim być. Antropologia mężczyzny

 

Ten niebanalny tytuł otrzymaliśmy w tym tygodniu, dzięki staraniom Wydawnictwa Sic! 192 strony, to objętość raczej średnia. A jednak, jeśli chodzi o nasycenie treścią, ilość treści polemicznych i zdolność do wywoływania gorących dyskusji, ta książka włoskiego antropologa nie ma sobie równych.

ANTRO

Cóż, sam zabieram się za lekturę, bo zapewne warto się w tę dyskusję włączyć. Już dziś jednak, ze spokojem polecam tę książkę czytelnikom Info-Postera, chociaży z powodu oddźwięku, jaki jej wydanie miało w innych krajach. Z całą pewnością pozycja ta wpisuje się w temat dyskusji toczących się także w naszej przestrzeni publicznej od dawna. A ja, nieco przez przekorę, polecam ją tuż po Dniu Kobiet.

Oto, co pisze na jej temat samo Wydawnictwo Sic!:

W jaki sposób stajemy się mężczyzną?

Na to pytanie – które dziś wydaje się niezbyt politycznie poprawne – odpowiada antropolog, Franco La Cecla, zabierając nas w podróż po różnych kulturach. We wszystkich różnica płciowa jest podstawą społeczności ludzkiej. Tożsamość mężczyzny, podobnie jak tożsamość kobiety, jest kulturowym konstruktem, tak samo jak języki, którymi się posługujemy, Renesans, czy indyjska muzyka. Tożsamość mężczyzny często jest konstruowana z męskiej zazdrości o kobiecą zdolność dawania życia. Podczas gdy kobiety doskonale wiedzą, do czego są zdolne, mężczyźni muszą to cały czas udowadniać, stąd tożsamość męska jest bardziej płynna, niestała, w stanie kruchej równowagi. To z kolei tłumaczy mechanizmy dominacji, które mężczyźni uruchamiają w wielu społeczeństwach.

Wychodząc od najnowszych ustaleń antropologii, ale też opierając się na myśli Foucaulta, Levinasa i Illicha, La Cecla wyjaśnia, że czysto polityczne bądź czysto moralistyczne podejście do kwestii różnic płciowych nie odsłania całego ich bogactwa. Kobiety odpowiadają na męskie strategie innymi strategiami i w ten sposób dialektyka płci nie ustaje. Nawet "trzecie płcie", queer i homoseksualiści czerpią pełnymi garściami z dorobku różnicy płciowej.

Ta polemiczna książka, o której głośno było we Włoszech, Francji, Stanach Zjednoczonych, jest odpowiedzią na wyzwanie rzucone przez Simone de Beauvoir, która ogłosiła swego czasu, że mężczyźni nie są w stanie mówić o męskiej tożsamości.

Warto poinformować Czytelników, że książkę kosztującą 32 złote, można nabyć na stronie internetowej wydawnictwa (http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/) aż z 20% rabatem. Namawiam do skorzystania z tej możliwości.

dj

3 Comments on "Antropologia mężczyzny, czyli książka miesiąca"

  1. Nie, żebym chciał tu uprawiać reklamę sklepu, ale zainteresowanym trzeba pomagać: http://www.profit24.pl/Szorstkim-byc,product793247.html

    Przy okazji, właśnie te niemal nieustające "promocje i rabaty" różnych wielkości, czyli de facto, robienie przez wydawców i handel klienta w bambuko, bardzo mi dają do myślenia, szczególnie w kontekście prac nad ustawą o m.in. gwarancji stałej ceny na książkę przez rok od daty publikacji, która ma rzekomo działać w interesie wydawców i czytelników. Mam wątpliwości, ale to już temat na zupełnie inną, najpewniej mało kogo interesującą rozmowę.

    • To na tyle interesująca informacja, żewydaje się pomyłką. Dlaczego? Książka przedwczoraj trafiła do księgarni. Aż zapytam w wydawnictwie. PS. Wbrew pozorom rozmowy na podobne tematy wciąż jeszcze są dla wielu interesujące 😉

      • Sprawdź pod linkiem ceny innych książek, widząc różnice między tą ofertą, a cenami katalogowymi wydawców, aż chce się kupować. Wobec powyższego, ciekawą politykę uprawiają wydawcy, ale jeszcze ciekawsza dla mnie będzie obserwacja, jak przeżyją z tysiącami nowych tytułów, które będą spokojnie zalegać rok na uwolnienie, czyli spadek cen? Ja na pewno ich przetrzymam. 😀

Leave a comment

Your email address will not be published.


*