Bielsko – Biała: Dni Województwa Śląskiego w Teatrze Polskim

?Śląskie serce Europy? ? Tak brzmi hasło 4 już edycji Dni Województwa Śląskiego. Teatr Polski w Bielsku-Białej przygotował dla miłośników sztuki teatralnej niezwykle bogaty program. Na deskach Teatru Polskiego pojawią się, m.in. artyści: z Rosji, Serbii, Włoch, Niemiec, a nawet Jane Birkin!

Podczas, gdy Śląsk kojarzy się dla wielu z kopalniami, kominami, szarością i dymem, Ci którzy patrzą nieco głębiej, mogą doświadczyć prawdziwej śląskiej gościnności kulturalnej. Teatr Polski w Bielsku-Białej zaprasza wszystkich na spektakle i warsztaty, które odbywać się będą od 9-13 maja!

Program

9 maja, godz. 18, Duża Scena – Folkwang Tanzstudio (Essen – Niemcy)  – spektakl ?Drops of Rain in Perfect Days of June, July? – Bilet ulgowy: 50zł, Bilet normalny: 60zł

Folkwang Tanzstudio (FTS) założone zostało w 1928 przez Kurt?a Jooss?a, a w kształtowaniu jego wizerunku wielką rolę odegrali: Pina Bausch, Susanne Linke, Reinhild Hoffmann, Urs Dietrich, Mark Sieczkarek, a ostatnio także Henrietta Horn. Zespołem kierowała Pina Bausch, aż do jej śmierci w czerwcu 2009. Od lipca 2009 zespół znajduje się pod kierownictwem artystycznym Lutz?a Förster?a.  Zatrudnia 10 tancerzy o różnym pochodzeniu kulturowym. FTS działa na Wydziale Nauk o Tańcu na Akademii Folkwang w Essen. Do tej pory występował w Egipcie, Europie Wschodniej i Centralnej, Hongkongu, Chinach, Japonii, Indonezji, Korei, na Bliskim Wschodzie. Grupa opiera się na kreatywności młodych choreografów, studentów i absolwentów i angażuje się w projekty powstające w kooperacji, z udziałem międzynarodowych choreografów. Celem zespołu jest rozwój oparty na różnorodności stylistycznej i artystycznej, na pracy choreograficznej naznaczonej radością czerpaną z eksperymentu, pracy badawczej nad ruchem i otwartością.

10 maja, godz. 10, Mała Scena ? Ted Keijser (Wenecja ? Włochy) ? ?Klaun ? warsztaty?  

10 maja, godz. 14, Mała Scena – Fondazione Teatro Piemonte Europa (Turyn – Włochy) ? ?Cinema! ? warsztaty? – Wstęp wolny!

Warsztaty teatralne dotyczące niemego kina, zainspirowane spektaklem Cinema!, prowadzone przez włoskiego reżysera, dyrektora Fondazione TPE w Turynie, Beppe Navello. Polegają na odtworzeniu na scenie zachowania, stylu i struktury narracyjnej niemego kina. Przykładowe tematy pracy to: spotkanie, kradzież, ucieczka, żebrak, zima… Wszystkie historie aktorzy opowiadają wyłącznie gestem. Podkreśla się szczegóły akcji (ruch ręki, ruch biegnących stóp, spojrzenie…), co  ułatwia użycie czarnego tła. Sam Beppe Navello mówi: Podczas warsztatów jakie zaproponowałem Teatrowi Polskiemu chciałbym skoncentrować się na improwizacji, której tematem będą sceny  ze spektaklu Cinema! Wystarczą aktorzy, proste elementy sceniczne takie jak; krzesła, stół, ławka, jeżeli to możliwe drzwi, podstawowe oświetlenie i przede wszystkim czarne kurtyny. To pozwoli zanurzyć się w atmosferze, która przyczyniła się i natchnęła do stworzenia tej sztuki?

10 maja, godz. 19, Duża Scena ? Teatr Bu? (Moskwa ? Rosja) / Teatr Polski ?Mistrz & Małgorzata Story?, reż Robert Talarczyk – Bilet ulgowy: 40zł, Bilet normalny: 50zł

Czy dzisiaj rękopisy nie płoną? Oczywiście: po prostu nie ma rękopisów, tylko niematerialne pliki komputerowe, nawet delete nie załatwia sprawy. Czy miłość dzisiaj napada na nas tak, jak napada w zaułku wyrastający spod ziemi morderca? Może raczej przydarza się mimochodem, podczas konwersacji w jakimś serwisie randkowym. Czy jakiś polityk interesuje się losem i poglądami jakiegoś pisarza, jak Stalin telefonujący do Bułhakowa czy Pasternaka? Z takich pytań: o wolność ? dzisiaj, o twórczość  ? dzisiaj, o miłość ? dzisiaj, wreszcie o zło ? dzisiaj, powstało przedstawienie Roberta Talarczyka. Spektakl zaskakująco współczesny, gdzie powieść Mistrz i Małgorzata jest kanwą i pretekstem, a nawet jednym z? bohaterów.
Kogo to dzisiaj obchodzi?! Ten gadający kot, cuchnący naftaliną szatan, głupkowaty mistrz i pretensjonalna Małgorzata… Gdzie podział się drapieżny pazur, swąd siarki i smak zakazanego owocu? Ostała się tylko lektura szkolna i mit rozpowszechniany przez pensjonarki: ?Mistrz i Małgorzata! Ach, jakie to cudowne! Takie wzruszające i głębokie! Ach! Ach! Ach!? Nie! Rozstrzelać ten bezpieczny książkowy światek, wsadzić resztki do paczki i wysłać do Czeczenii z adnotacją: Bulhakow is dead.
To będzie wyjątkowe przedstawienie.  W obsadzie spektaklu znajdą się aktorzy  moskiewskiego teatru Bu. ?mieszczącego się w Muzeum – Teatrze Dom Bułhakowa.

11 maja, godz. 10, Mała Scena ? Ted Keijser (Wenecja ? Włochy) ? ?Klaun ? warsztaty? – Wstęp wolny

11 maja, godz. 19, Duża Scena – Pantakin Circo Teatro (Wenecja – Włochy) ? spektakl ?Cirk? – Bilet ulgowy: 50zł, Bilet normalny: 60zł

Pantakin Circo Teatro uznawany jest za najważniejszego spadkobiercę i innowatorów tradycyjnej comedii dell? arte. W ramach Dni Województwa Śląskiego zaprezentuje dwa niezwykłe projekty: spektakl „Cirk” w reżyserii wybitnego reżysera, aktora i wykładowcy teatru Teda Keijsera, który jednocześnie poprowadzi warsztaty skupione wokół historii i tradycji postaci klauna.
Spektakl Cirk opowiada historię małego cyrku, desperacko poszukującego sposobu na to, aby przez zastosowanie niecodziennych teatralnych tricków wprawić w zachwyt publiczność, która przeżywa od tej pory świat jedynie w swej własnej wyobraźni. Codzienne życie zamienia się w cyrk. Zadziwiająco prawdziwie, szokująco sugestywne. Pod cyrkowym namiotem, odnajdujemy cały wszechświat w mikroskali. Pięciu aktorów wciela się w życie pięciu bohaterów obdarzonych odmiennymi osobowościami i cechami. Budując wielobarwne charaktery koncentrują się na postaci klauna, uwypuklając wielki potencjał tej barwnej teatralnej figury ? poetycką wieloznaczność, bogactwo teatralnych gestów, min i energii scenicznej.
Tematem warsztatów stanie się również archetypiczna postać klauna, potraktowana jednakże nie tylko jako postać widowiskowa, lecz człowiek z całą złożonością swojej natury ? smutny i roześmiany, tragiczny i błazeński zarazem. Klauni potrafią bowiem jednocześnie śmiać się i umierać ze smutku. Humorystyczne perypetie bohaterów bawią i wywołują salwy śmiechu. Utkany z paradoksów z całym swym sztafażem wizerunek Klauna, powielany i utrwalany przez tysiąclecia nie jest jednak możliwy do osiągnięcia bez refleksji na temat ludzkiej natury. I o tym chce nam opowiedzieć autor warsztatów. Prezentując historię, artystyczny kunszt i technikę tej jednej z najstarszych widowiskowych profesji, stwarza jednocześnie okazję do głębokiego wniknięcia w samego siebie. ?Ja wybieram klaunów z mocno bijącym sercem? ? mówi Ted Keijser.

11 maja, godz. 21, Scena Pod Sceną (Kawiarnia Teatru Polskiego) ? ?Bu? – widowisko muzyczne? – Wstęp: 20zł

12 maja, godz. 10, Mała Scena ? ?Klaun ? warsztaty?

12 maja, godz. 19, Duża Scena – Knjaževsko Srpski Teatar (Kragujevac – Serbia) ? spektakl ?Lepotica Linejna? (Królowa piękności z Leenane) – Bilet ulgowy 30zł, Bilet normalny: 40zł

„Królowa piękności z Leenane” ? sztuka autorstwa Martina McDonagha, tuż po swojej prapremierze w Royal Court Theatre w 1996 r., przeniesiona na West End i wystawiona w wielu europejskich teatrach. Z powodzeniem jest wystawiana na deskach polskich teatrów, między innymi Teatru Polskiego w Bielsku-Białej (2009 r.). ?Królowa piękności? jest przejmującą opowieścią o udręce samotności dwóch najbliższych sobie osób – matki i córki. Ale również o koszmarze życia w małym miasteczku, gdzie wszyscy się znają i przesadnie sobą interesują. Z lęku przed opuszczeniem Meg ? kobieta siedemdziesięcioletnia ? robi wszystko, żeby jej córka i jedyna opiekunka, czterdziestoletnia Maureen, nie poznała żadnego mężczyzny i nie opuściła jej.  Czarna komedia, tragedia i nawet horror nieustannie przeplatają się w tej opowieści. Serbskie przedstawienie wyreżyserował Nebojša Bradić pod opieką artystyczną Milića Jovanovića.

13 maja, godz. 19, Duża Scena ? Jane Birkin (Wielka Brytania) ? koncert ?Serge Gainsbourg & Jane via Japan? – Bilet ulgowy: 65zł, Bilet normalny: 75zł

Po trzęsieniu ziemi w Japonii, większość artystów obawiając się zagrożenia promieniowaniem radioaktywnym zrezygnowała z koncertowania w tym kraju. Birkin przeciwnie, najpierw zorganizowała koncert charytatywny, a później wyruszyła na trasę, zapraszając do wspólnych występów muzyków japońskich. Urodzona w Londynie Jane Birkin już w wieku dwudziestu kilku lat osiągnęła status gwiazdy. Przyczyniły się do tego kreacje w filmach ?Slogan? Gainsbourga, ?Powiększenie? Antonioniego czy partnerowanie Brigitte Bardot w filmie ?Gdyby Don Juan był kobietą?. Współpraca z Sergem Gainsbourgiem przerodziła się w romans, który stał się legendą, tuż po nagraniu utworu Je t’aime… moi non plus. Piosenka była tak zmysłowa, że została zakazana przez cenzurę, a także potępiona przez Watykan. Birkin wykonuje zarówno autorskie utwory, jak i skomponowane niegdyś przez Gainsbourga.

Zapraszamy Do Teatru Polskiegu w Bielsku-Białej!

Be the first to comment on "Bielsko – Biała: Dni Województwa Śląskiego w Teatrze Polskim"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*