Bogata oferta Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

Poniżej prezentujemy propozycje DWPN. Uwaga zainteresowani, prosimy o uważną lekturę – w niektórych przypadkach terminy zapisów mijają wkrótce…

 

  • "Historia opowiedziana "na nowo". Jak przedstawiać dzisiaj historię?” – spotkanie dyskusyjne wokół filmu „Agfa 1939”

Wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, zapraszamy 30 maja o godz. 17.00 w Katowicach na spotkanie dyskusyjne połączone z projekcją filmu „Agfa 1939”.

Punktem wyjścia do dyskusji, dnia 30 maja 2016, w Katowicach, będzie pokaz filmu Agfa 1939 i cytat jego reżysera- Michała Wnuka: „Jestem ze Śląska – dla mnie to naturalne, że dziadek służył w Wehrmachcie. Moi koledzy mieli krewnych i w Luftwaffe, i pod Monte Casino, i takich, którzy odpierali atak aliantów w Normandii. Wielu Ślązaków służyło w niemieckim wojsku, często zaszantażowani, niekiedy z własnej woli. Ale o tym z dziećmi i wnukami się nie rozmawiało. Pokolenie powojenne było nauczone, by nie zadawać pytań. Umowa między rodzicami i dziećmi brzmiała mniej więcej tak: nie rozmawiamy o wojnie, żeby nauczyć się normalnie żyć wśród ruin. Będziemy rozmawiać o kieszonkowym, o ocenach w szkole…, ale o niczym więcej. Dopiero wnuki – moje pokolenie zaczęło stawiać pytania.”

Podczas spotkania chcemy przedstawić, bazując m.in. na filmie, różne sposoby mówienia o często bardzo trudnej i skomplikowanej polsko-niemieckiej historii, która szczególnie na Śląsku niesie ze sobą wiele dramatów. Będziemy chcieli wspólnie odpowiedzieć na pytania: Jak przekazywać młodzieży historię w sposób atrakcyjny i zachęcający do własnych poszukiwań? Jak zmienił się w ostatnich latach sposób przedstawiania historii. Jaką rolę odgrywają dziś muzea w kreowaniu narracji historycznej, tworzeniu kultury pamięci i edukacji obywatelskiej? Czy możemy i powinniśmy bazować na doświadczeniach innych krajów europejskich?

Gośćmi spotkania będą: Leszek Jodliński, Dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Rafał Borkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji Krzyżowa, Jürgen Weigelt, archeolog, były Dyrektor Muzeum Zamku Bernburg, dr Katarzyna Woniak z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie oraz Michał Wnuk, reżyser filmu „Agfa 1939”. Spotkanie będzie moderować dr Bogusław Tracz, z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Więcej: http://haus.pl/aktualnosci-1016.html

 

  • Warsztaty ekologiczne dla młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej

Brak znajomości i wiedzy o tym, jak dbać o najbliższe otoczenie, a także brak świadomości
i poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro skutkuje niewielkie zaangażowanie młodzieży w ochronę środowiska. Warsztaty umożliwią zapoznanie się z konkretnymi działaniami na rzecz ochrony przyrody i pozwolą przygotować własne inicjatywy i projekty. Poszczególne działania zostały celowo zaplanowane w taki sposób, aby młodzież w atrakcyjnej formie warsztatów rozwinęła zainteresowanie ochroną środowiska, a także by aktywnie zaangażowała się w realizację projektów.

Dla każdej pięcioosobowej grupy warsztatowej przewidziany jest budżet na samodzielną realizację własnego projektu. Realizacja mini-projektów odbędzie się na terenie Gliwice i innych miejscowości regionu w okresie pomiędzy 9 czerwca oraz 23 czerwca 2016.

Miejsce: Centrum „Perełka” (Studzienna 6, Gliwice)

Terminy:             9 czerwca 2016, 10:00 – 15:00 – Warsztaty ekologiczne

23 czerwca 2016, 15:00 – 17:00 – Podsumowanie i prezentacja przeprowadzonych akcji i inicjatyw

Prosimy o zgłaszanie pięcioosobowych grup do 27 maja. Łączna liczba uczestników to 30 osób.

 

  • Wykłady Karl Schabik i Richard Riedel, a tajemnica miasta ogrodów Gleiwitz oraz Przegnaj SMOGa z Gliwic i debata: Green, Grün, Gliwice!

Pierwszy wykład przybliży postacie Karla Schabika i Richarda Riedla – architekta miejskiego oraz architekta terenów zieleni przedwojennych Gliwic. To im właśnie miasto zawdzięcza opracowanie pierwszego spójnego planu rozwoju przestrzennego. Jakie założenia i kształt miał ów plan oparty na interpretacji koncepcji "miasta-ogrodu"? W jakim stopniu udało się go wdrożyć? O tym wszystkim opowie dr inż. arch. Adam Bednarski – architekt, specjalista w zakresie modernistycznej architektury Gliwic.

Następnie Janusz Piechoczek oraz Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych przybliżą nam przyczyny zanieczyszczenia powietrza oraz jego skutki zdrowotne. Trenerzy opowiedzą o tym, jak zapobiegać smogowi oraz jak się przed nim chronić.

Podczas otwartej dyskusji sięgniemy do koncepcji Gliwic jako „miasta–ogrodu”
i zastanowimy się nad „zieloną” przyszłością miasta. Ile z koncepcji „miasta – ogrodu” wdrażanej w okresie międzywojennym na terenie Gliwic przez Richarda Riedla i Karla Schabika możemy odnaleźć dziś w mieście? Czy założenia przedwojennych pasjonatów są wciąż aktualne?
Jakie kwestie środowiskowe są obecnie najważniejsze dla mieszkańców i mieszkanek Gliwic?
Jak dzisiaj tworzyć zielone miasto i jakie wyzwania pojawić się mogą na drodze ku urzeczywistnieniu tej wizji?

Miejsce: Stacja Artystyczna Rynek (Rynek 4, Gliwice)

Termin: 3 czerwca 2016, 16:00 – 19:00

Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 27 maja br.

Więcej: http://haus.pl/aktualnosci-1018.html

 

  • Wideokonferencja z Janoschem

Podczas pierwszego w tym roku spotkania z cyklu HAUSbesuche – spotkania DOMowe oprócz wideokonferencji z Janoschem oraz moderowanej rozmowy z jego biografką Angelą Bajorek będzie można obejrzeć wystawę Janoschowych prac i gadżetów.

Miejsce: Biblioteka Śląska, Katowice, Plac Rady Europy 1, Sala audytoryjna Parnassos
Termin: 6 czerwca 2016, 17:00 – 19:00

Wstęp wolny. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 2 czerwca br.

Więcej: http://haus.pl/aktualnosci-1025.html

 

  • Warsztaty artystyczne Janosch kreatywnie dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej

W atrakcyjnej dla dzieci i młodzieży formie warsztatów, uczestnicy poznają postać samego Janoscha, jego twórczość, a także będą mogli zaprojektować gadżety promocyjne (logo, koszulki, torby, buttony i naklejki).

Miejsce: „Przystanek Historia” Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika
ul. Świętego Jana 10, III

Termin: 8 czerwca, 9:30 – 15:00

Prosimy o zgłaszanie pięcioosobowych grup do 2 czerwca. Łączna liczba uczestników to 30 osób.

Więcej: http://haus.pl/aktualnosci-1019.html

 

  • Spotkanie dyskusyjne „Mowa nienawiści. Czy wolność słowa ma granice?”

Mowa nienawiści stała się częścią naszej codziennej komunikacji w internecie i może zostać skierowana przeciwko każdemu z nas. Liczba organizacji przeciwdziałających temu zjawisku dobitnie wskazuje na rozmiar problemu. Zaproszeni eksperci z Polski oraz Niemiec w ramach spotkania dyskusyjnego odpowiedzą na pytania, czym jest mowa nienawiści, kto może paść jej ofiarą, gdzie szukać pomocy i jak reagować na przejawy słownej nienawiści wobec siebie i innych.

Miejsce: Centrum Edukacji i Biznesu Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, Gliwice, ul. Bojkowska 37, budynek IV, sala wystawiennicza

Termin: 16 czerwca, 11:30 – 13:30

Wstęp wolny. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 10 czerwca br.

Więcej: http://haus.pl/aktualnosci-1030.html

 

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej,
ul.
Bojkowska 37, 44-100 Gliwice, tel. 32 461 20 70, e-mail: haus@haus.pl, www.haus.pl

red.

Be the first to comment on "Bogata oferta Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*