Cmentarze żydowskie w Gliwicach otwarte dla zwiedzających

Na terenie Gliwic zachowały się dwa cmentarze żydowskie. Najstarszy z nich powstał w 1815 roku i znajduje się przy ul. Na Piasku. Tam spoczywają najważniejsi i najbardziej uznani Żydzi XIX wiecznych Gliwic. Do tej pory znajduje się tam ponad 400 grobów.

Drugi cmentarz żydowski w Gliwicach powstał w 1902 roku i znajduje się przy ul. Poniatowskiego. Wybitny architekt Max Fleischer, zaprojektował przy tym cmentarzu bardzo efektowny dom przedpogrzebowy. Kirkut jest nadal czynny i czasem, w razie potrzeby, odbywają się tam pochówki.

Często okradane i niszczone cmentarze, powoli traciły urok i zaczynały szpecić. Stowarzyszenie na rzecz Dziedzictwa Żydowskiego „Pamięć – Zikaron” rozpoczęło działalność w 2008 roku. Od tego czasu sprawuje opiekę nad cmentarzami żydowskimi, regularnie sprzątając śmieci i przycinając chaszcze. Oprócz tego, stowarzyszenie propaguje wiedzę o tych cmentarzach i szerzy tolerancję kulturową oraz religijną.
Oba cmentarze można zwiedzać w każdą trzecią niedzielę miesiąca, aż do października, w godzinach od 14:00 do 16:00.

Mary DuLait

1 Comment on "Cmentarze żydowskie w Gliwicach otwarte dla zwiedzających"

 1. gogol przejazdem | 20 lipca 2012 at 7:43 am | Odpowiedz

  „…Na terenie Gliwic zachowały się dwa cmentarze żydowskie. ..”

  Niektórzy nawet nie wiedzą ,że istnieją…
  Dlatego w szkole powinna być, lekcja np. regionalizmu, ale takiego z prawdą do bólu. To na początek może być np .na lekcji godziny wychowawczej raz w miesiącu -żadnych kosztów , a każdy uczy się o swoim najbliższym regionie, gdzie mieszka.
  w Zamościu o Zamościu, w Poznaniu o Poznaniu itd.
  A tak niektórzy robią wielkie oczy , jakie kiedyś były Gliwice i kto tu mieszkał…
  Wiem ,że tak nie będzie , będzie nadal –
  LITWO OJCZYZNO MOJA…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*