Co nam zostanie z tych drzew? Info-Poster zaprasza artystów

Będzie to opowieść o drzewie, a właściwie o pewnej idei.

Działo się to kilka lat temu, w jakimś europejskim kraju. Rosło tam drzewo. Było wiekowe, ludzie mówili że miało ponad 300 lat. Ale zaczęło chorować. I wtedy okazało się, że nie można go już uratować  Choć stare i chore,  nadal cieszyło. Dawało cień, ochłodę, budziło wspomnienia z dzieciństwa. Trudno było ludziom podjąć decyzję o jego śmierci.

drzewa

Postanowiono więc zachować choć fragment drzewa. I dzięki temu, dąb, bo o nim mowa, stał się mimowolnym bohaterem opowieści. Zaproszono artystów, animatorów sztuki, zwykłych ludzi do uczestnictwa w projekcie.

Dąb został ścięty, zrobiono wiele zdjęć, a potem artyści, rzeźbiarze, rzemieślnicy przystąpili do pracy. Po czasie, zaproszono wszystkich na otwarcie wystawy i aukcję.

Co pokazano? Powstały wyroby rzemiosła artystycznego: łyżeczki, łyżki, kubki, biżuteria. Powstały wielkie dębowe drzwi, meble i powstały rzeźby. A wszystko to z jednego, 300 letniego dębu.

Każdy mógł stać się właścicielem któregoś z wystawianych eksponatów. Wystarczyło ich dla wszystkich chętnych. Niektórzy mają teraz w domu malutką, rzeźbioną łyżeczkę do cukru, inni piękną rzeźbę w ogrodzie.

Dlaczego o tym piszę? Bo zastanawia mnie, co stanie się z tym wszystkimi ściętymi drzewami, które podzielą los chorego dębu. Tyle, że one będą musiały zginąć w imię  nowej, ważnej drogi. Drogowa Trasa Średnicowa położy kres życiu bardzo wielu drzew. Może warto choć część z nich zachować w naszej pamięci? Nie tylko jako opał do domowych kominków.

Jest w Orońsku Centrum Rzeźby Polskiej, jest w Elblągu galeria EL, która prezentuje kolejne, powstałe podczas pobytów rezydencyjnych prace europejskich artystów rzeźbiarzy, mamy w Gliwicach  bardzo prężnie działający Związek Polskich Artystów  Plastyków. Może warto spróbować zrobić coś wspólnie? Może nie jest nam wszystko jedno?

Zapraszamy szczególnie osoby, którym los gliwickich drzew jest bliski do tego stopnia, że działają w ich obronie. Nadsyłajcie opinie, piszcie o swoich pomysłach… Potem już tylko wystąpimy o drzewo i… Tak, to jest coś!

AVA G

2 Comments on "Co nam zostanie z tych drzew? Info-Poster zaprasza artystów"

 1. GOGOL PRZEJAZDEM | 5 lutego 2013 at 1:53 pm | Odpowiedz

  ??Co nam zostanie z tych drzew? ??
  Kulki
  Kulki drewniane duże.
  Kulki drewniane małe.
  Pytacie czemu kulki ?
  Drewniane właśnie?
  A no kulki. Do łożyska jej trzeba.
  Bo tak codziennie z nami w kulki przygrywa,
  To kulek jej brak.
  I tak dnia każdego.
  A jak jej na tych kulkach, łożysko trzaśnie ?
  -Gdy mknąć będzie tunelami mrocznymi ?-
  Z MIASTA UCIEKAĆ !
  POPCHAMY !
  Pomyśli wtedy- tu były drzewa, wyrznięte- to i kulki właśnie.
  ALE,MIĘDZY DRZEWAMI ZOSTALI MIESZKAŃCY ?
  Oni teraz pchają ?
  NO WŁAŚNIE !

  http://www.emotka.pl/emotikony/klasyczne/0529.gif
  NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK BYŁO?
  (TZ)

 2. Mirella Czajkowska-Turek | 5 lutego 2013 at 5:27 pm | Odpowiedz

  Jestem w posiadaniu inwentaryzacji dendrologicznej wycinki drzew pod DTŚ. Prawie 8000 drzew. Te już wycięte i jeszcze do wycięcia spokojnie mogą pretendować do miana pomników przyrody. W imię dziwnie pojętej nowoczesności wycina się (dosłownie) naszą historię. Kolejne zdjęcia drzew zamieściłam na FB. Każda inicjatywa jest cenna, choć osobiście wolałabym uratować każde drzewo, które nie musi być wycięte…
  http://www.facebook.com/mirella.czajkowskaturek?ref=tn_tnmn

Leave a comment

Your email address will not be published.


*