„Co robić z Tygrysem?” – odpowiedzą aktorzy z Białorusi…

Pomysł zrealizowania w białoruskim Teatrze „Cz” spektaklu na podstawie sztuki Sławomira Mrożka pojawił się już ponad rok temu. I oto już czekamy na zapowiedzianą na 28 września premierę spektaklu powstałego z połączenie dwóch sztuk tego dramaturga – nieco zapomnianego „Męczeństwa Piotra O'Heya” i „Letniego dnia”.

 

Na pierwszy rzut oka zamysł łączenia tych zupełnie różnych utworów może wydawać się karkołomny. A jednak… jako reżyser spektaklu mogę w tym momencie napisać jedynie, że ta właśnie synteza pozwoli mnie i aktorom na zgłębienie tematu absurdu w naszym życiu, w jego jakże różnych przejawach. A właściwie słuszniejsze będzie wyrażenie „dotknięcie tematu absurdu w naszym życiu”, gdyż jest to medium absolutnie wszechobecne, przejawiające się w przeróżny sposób, nawet w sytuacjach na pozór absolutnie klarownych i czytelnych.

Udało mi się spotkać w pracy ze znakomitymi białoruskimi aktorami, występującymi na co dzień na różnych scenach. Formuła Teatru „Cz” pozwala bowiem na takie artystyczne peregrynacje i tworzenie całkowicie nowej jakości w nowej przestrzeni. Być może właśnie ta szansa artystycznych poszukiwań, obok codziennych aktorskich zajęć, zachęca świetnych aktorów do udziału w kolejnych projektach teatru stworzonego i prowadzonego przez Andreia Chornego. Wszyscy aktorzy, których publiczność zobaczy w moim spektaklu, spotkali się już w Teatrze „Cz” w przynajmniej jednej spośród dwóch realizacji – „Dziadach” lub „Matuchnie Courage”. Mickiewicz – Brecht – Mrożek. Już tylko te nazwiska dają wyobrażenie o kierunku poszukiwań teatru, będącego czymś zupełnie nowym w realiach Białorusi. Dodać warto, że teatr realizuje spektakle wyłącznie w języku białoruskim i dodatkowym uzyskiem naszego projektu jest to, że obie sztuki Mrożka po raz pierwszy zostały przetłumaczone na język białoruski. Ma to w dodatku miejsce w roku, w którym obchodzimy 250 lecie teatru publicznego w Polsce. Z uwagi na to projekt uzyskał wsparcie Instytutu Polskiego w Mińsku.

Pora przedstawić znakomitych białoruskich aktorów, których zobaczymy na scenie.

I tak w części, powstałej z „Letniego dnia” wystąpią Svetlana Anikej, Gennadij Gatovchic i Raman Padalaka, natomiast w części stworzonej z „Męczeństwa Piotra O'Heya” Lena Mozgova, Irina Peshkova, Gennadij Gatovchic, Sergei Tolstikov. Wciąż jeszcze nie zdecydowałem kto zagra bardzo dla mnie istotną rolę Starego Myśliwego.

SA

SVETLANA ANIKEJ

Lena MozgovaLENA MOZGOVA

Irina PeshkovaIRINA PESHKOVA

Genadz Gatovchic

GENNADIJ GATOVCHIC

Raman Padalaka

RAMAN PADALAKA

Sergei Tolstikov

SERGEJ TOLSTIKOV

Przedstawiona wyżej obsada gwarantuje bardzo interesującą pracę przy tworzeniu spektaklu. Trwa już ona, nawiasem mówiąc, prawie tydzień. Próby czytane „Męczeństwa…” dają nam wiele radości i satysfakcji.

A na koniec, rzecz najważniejsza… Spektakl będzie nosił tytuł „Co robić z Tygrysem?” (po bialorusku: „Szto rabic z Tigram?”)

Dariusz Jezierski

2 Comments on "„Co robić z Tygrysem?” – odpowiedzą aktorzy z Białorusi…"

  1. Ja bym dał tym paniom pod względem urody w skali od 1-10 najwyższe miejsce!  jeżeli są tak dobre jak ładne to teatr białoruski ma się czym szczycić.

  2. marianandrzejczak | 26 sierpnia 2015 at 4:30 pm | Odpowiedz

    Co na to nasz MECENAS SZTUKI namaszczony przez Wezyra z miasteczka ?

    Może by chłopina coś wyreżyserował? Jakąś prawdziwą sztukę nie uzyskiwania dochodów z trzech w jednym miejscu? Miasteczko nasze i Wielki Wezyr milczy jak grób. Cała Radyjka Miejska milczy i nikt niczego nie widzi. Ba nawet Nowiny Wezyrskie nie widzą w tym Nowiny nie mówiąc o proagandowej Tubie MSI..

    Ale jaja ale jaja chłopcom i dziewczynom z Miasteczka zamknęły się  JAPY?

     

Leave a comment

Your email address will not be published.


*