Czy Polacy biją dzieci?

?Wychowywać to znaczy: nie deptać, nie poniewierać, nie gasić, nie spieszyć, dziecko ma prawo by było tym, czym jest? ? Janusz Korczak.
W maju 2012 r. na próbie 1017 osób, przeprowadzono badanie ?O dopuszczalności stosowania kar cielesnych i prawie chroniącym dzieci przed przemocą?. Jakie otrzymaliśmy wyniki?
42%  Polaków (z przewagą kobiet)  uważa, iż potrzebna jest zmiana przepisów, która zwiększyłaby ochronę dzieci przed przemocą w rodzinie. 41%  (z przewagą mężczyzn) jest zdania, że obecne przepisy zapewniają właściwą ochronę, trzeba je tylko egzekwować.
?Lanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło?- sondaż pokazuje, że tak uważa 46% Polaków, w tym 40% mężczyzn. Są to zwykle ludzie starsi. Widoczna zależność jest również w wykształceniu. Im wyższe, tym mniejsze poparcie dla takich metod karania dzieci.

Z sondażu wynika też, że coraz mniej rodziców przyznaje się do bicia swoich pociech. 18 lat temu przyznawało się do tego aż 34% Polaków, trzy lata temu liczba zmniejszyła się do 19%, natomiast obecnie do bicia dzieci przyznaje się 12% ankietowanych. 74% rodziców odpowiedziało, że nie uderzyło dziecka nigdy, a 14% nie pamięta, by kiedykolwiek miało miejsce takie zdarzenie.
Zanim w sierpniu 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie,  wprowadzająca bezwzględny zakaz bicia dzieci, w 2008 roku aż 78% Polaków twierdziło zgodnie, że ?są sytuacje, gdy dziecku trzeba dać klapsa?.
Czyżby mentalność, tendencje i tradycje zmieniały się tak diametralnie przez strach przed konsekwencjami? A może Polacy rzeczywiście uznali nagle, że bicie dzieci to błąd? Czyżby władza i przepisy miały uświadamiać nam, że agresja wobec słabszych jest czymś złym? A może po prostu statystyki są zakłamane i Polacy nie przyznają się do swych metod wychowawczych? Cóż… codziennie zasypują nas lawiny informacji o morderstwach popełnianych na dzieciach przez ich rodziców, o zmaltretowanych, pobitych dzieciach, lądujących w szpitalach. Wniosek możemy więc wysnuć sami. Pamiętajmy, że agresja rodzi agresję, to jest niezaprzeczalny fakt.

Czekamy na wasze komentarze w tej sprawie.

Mary DuLait

1 Comment on "Czy Polacy biją dzieci?"

  1. gogol przejazdem | 1 czerwca 2012 at 12:24 pm | Odpowiedz

    . „Oszczędzaj łez swoim dzieciom, aby miały czym płakać nad twoją trumną.”

    Pitagoras

Leave a comment

Your email address will not be published.


*