„Czytamy pod chmurką!” – Uwaga, Gliwice włączają się do akcji! – Wywiad

Brak komentarzy, bądź pierwszy

22 kwietnia, godzina 17. Co byście powiedzieli na spotkanie? Czas oderwać się od ekranów! Wiosna woła byśmy wszyscy razem zrobili coś dla miasta, dla kultury…dla nas samych!
Spotkajmy się przy książce!

„Czytamy pod chmurką”, to hasło drugiej już edycji akcji „5 minut dla książki”, współtworzonej przez serwisy internetowe: Granice.pl, DuzeKa.pl, PrzyKominku.pl, z pomocą bibliotekarzy, księgarzy, animatorów kultury, przedstawicieli środowisk lokalnych.
Cele akcji są jasno określone. Dotyczą przede wszystkim promocji czytelnictwa, tworzenia tzw.”mody na czytanie”, rozwoju świadomości czytelniczej oraz integracji miłośników czytania. Akcja ma nakłonić również do dyskusji medialnej o literaturze i jej problemach.
„Nie sądzę że akcja wzbudzi bardzo duże zainteresowanie, ale jeśli chociaż kilku osobom uda się uświadomić albo przypomnieć, że czytanie to fajny sposób na wykorzystanie wolnego czasu to jestem za. Trzeba ludziom pokazać, że czytanie jest przyjemne bo większości kojarzy się tylko z lekturami które musieli czytać z przymusu” – mówi przyszły uczestnik akcji, Leszek Musioł z Czekanowa.
Już 34 miasta postanowiły zorganizować, w przeddzień Światowego Dnia Książki,tj. 22 kwietnia, wydarzenie plenerowe, w ramach którego rozdawane będą przechodniom wydruki, zawierające fragmenty książki, po czym punktualnie o godzinie 17, rozpocznie się wspólne czytanie. Organizatorzy będą zapraszać również do odwiedzania bibliotek, księgarni, przypomną uczestnikom jak wielką wartość ma czytanie i jak ważna jest dbałość o rozwój literatury.

„Ruszmy wreszcie cztery litery!” – Grzegorz Raczek, twórca oraz właściciel portalu DuzeKa.pl, w wywiadzie dla InfoPostera,  zachęca nas by nie ograniczać się do propagowania czytelnictwa jedynie przez Internet.

InfoPoster: Czy jest Pan zdania, że w dobie audiobooków i ebooków, klasyczna książka, czytana w parku staje się zjawiskiem tak rzadkim, że można by je nazwać…przestarzałym?
Grzegorz Raczek: Nie wiem czemu wszyscy uparli się odsyłać tradycyjną książkę na śmietnik historii i w dobie ebooków oraz audiobooków uznawać ją za zmierzchową formę czytelnictwa. Być może kiedyś skończy się wydawanie literatury w znanej nam do dziś formie, ale jeszcze długo będzie ona traktowana jako równoprawna. Nasz problem polega właśnie na zaakceptowaniu tej równoprawności. Proszę zauważyć, że do tej pory większość głosów nie dotyczy szukania wspólnego mianownika, ale skupianiu się na kresce ułamkowej. Niestety wielu wydawców, miast szukać swego miejsca w nowej rzeczywistość, okopało się w wydawniczej Reducie i w rejtanowskim geście stara się powstrzymać marsz nowego. A przecież można pogodzić te światy, podobnie jak stało się to z kinem i początkowo vhs, potem dvd. Kino przeżywa rozkwit, choć przeciętnego Kowalskiego stać jest już na telewizor milion-calowy i tyleż głośników upchanych nawet do paprotki w ubikacji. Standardowa wersja książki i jej elektroniczny odpowiednik mogą spokojnie istnieć obok siebie, nie skazując nikogo na marginalizację czy dominację, bo towarzyszą im nieco inne przeżycia. Książka zapewne jeszcze się zmieni i nasza dyskusja o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy śmieszyć będzie przyszłe pokolenia. W tym wypadku ważny jest sam proces i efekt finalny! Na nim się skupmy, a nie na użytym do tego celu narzędziu.
InfoPoster: Akcje, takie jak „Czytamy pod chmurką”, z pewnością wzbudzą duże zainteresowanie wielu ludzi… co zrobić, by to zainteresowanie trwało dłużej niż 5 minut?
Grzegorz Raczek: Co zrobić, by pięć minut potrwało nieco dłużej niż pięć minut? Działać! Uaktywnić się, ale nie tylko poprzez zakładanie kolejnych profili na facebooku, okraszone głupawymi hasłami typu: „Pokażmy nieczytającym, że jest nas więcej”. Trzeba wyjść do ludzi i postarać się trafić do jak najszerszego grona odbiorców, a nie tylko przekonanych o celowości takich działań. Jeśli nasze akcje mają opierać się na ograniczaniu i wykluczaniu, to lepiej ich nie robić. Nie twórzmy kolejnych list, na których będziemy się spolegliwie odhaczać – ruszmy wreszcie cztery litery!
InfoPoster: Czy będą kolejne edycje akcji „5 minut dla książki”?
Grzegorz Raczek: To już druga edycja „5 minut dla książki” Pierwsza miała miejsce przed Świętami Bożego Narodzenia w roku ubiegłym. Będzie też kolejna w tym roku – również w tych okolicach kalendarzowych. O ile w przypadku „Czytania pod chmurką” ograniczymy się chyba do dwóch edycji rocznie, to chcemy organizować lub pomagać w organizowaniu innych akcji.
InfoPoster: Dziękujemy Panu bardzo za rozmowę. Ufamy, że akcja spotka się z dużym zainteresowaniem i że każda kolejna, z coraz większym i nie tylko na internecie, ale 22 kwietnia w plenerze, czego efektem będzie wzrost świadomości o wartości literatury i czytania.

W Gliwicach wydarzenie odbędzie się w Parku Chopina, ul. Marii Konopnickiej, koło Palmiarni.
Zachęcamy do głębszego zapoznania się z akcją, odwiedzając stronę http://5minutdlaksiazki.blogspot.com  oraz do udostępniania wydarzenia, stworzonego na facebooku, pod adresem:  https://www.facebook.com/events/330829593640414/

Mary DuLait

Be the first to comment on "„Czytamy pod chmurką!” – Uwaga, Gliwice włączają się do akcji! – Wywiad"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*