Daleki Żołnierski Szlak – niezwykłe świadectwo Jana Domańskiego (1)

Szanowni Państwo, są takie chwile, takie sytuacje, w których zupełnie niespodziewanie dotyka się Historii… W dodatku ta Historia opanowuje bez reszty, absorbuje, wślizguje się w świadomość. Dzięki Marianowi Andrzejczakowi otrzymałem możliwość poznania niezwykłego Świadectwa naszej polskiej Historii spisanego przez Człowieka, który był jej bezpośrednim uczestnikiem, który po prostu ją tworzył. Otrzymałem również zgodę na opublikowanie tych niezwykłych wspomnień w Info-Posterze.

PLUTONOWY JAN DOMAŃSKI

Chodzi o pamiętnik plutonowego rezerwy 3 Dywizji Strzelców Karpackich Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Jana Domańskiego. Pamiętnik ten to ponad 500 stron rękopisu pisanego piękną, jędrną, wzruszającą miejscami polszczyzną, stanowiących świadectwo przeżyć Żołnierza, który całe swoje życie oddał Polsce. Autentyczne szkice, wykonane ręką autora, stanowią wręcz niezwykłe uzupełnienie treści. Mnóstwo w niej zwyczajnych błędów, niezgrabności językowych. Będę część z nich usuwał w pracy redakcyjnej, oczywiście zachowując niepowtarzalny styl opowieści. A dla zainteresowanych, będę załączał strony w wersji oryginalnej.

To wstęp do wydania tych wspomnień w formie książkowej. Od Mariana Andrzejczaka, posiadającego zgodę córki plutonowego Domańskiego, mieszkającej w Pyskowicach, otrzymałem wyłączność na publikację treści pamiętnika zarówno w Internecie jak i w formie książki. Wspólnie będziemy się starali pozyskać na to środki i zainteresować któreś z Wydawnictw. Praca redakcyjna, którą teraz będę wykonywał, to zaledwie początek.

Państwa proszę o lekturę kolejnych części pamiętnika oraz o publikowanie linków na Waszych ścianach Fb, polecanie znajomym, itp. Wierzę, że sami poczujecie potrzebę przekazania tego niezwykłego świadectwa współczesnemu odbiorcy. A może wspólnie wydamy tę książkę?

To śpiew przyszłości… Teraz, bez redakcji, zaprezentuję pierwsze strony pamiętnika, opatrzone jakże sugestywnymi ilustracjami, wraz z chwytającą za serce antyfoną:

Boże, pozwól wrócić do Ojczystej Ziemi!

Oddaję Państwu tekst, pisany ręką Żołnierza Polskiego, na polu walki. Poznajcie jego myśli, tęsknoty i lęki, a jednocześnie poczujcie właściwą mu niezwykłą ciekawość świata i miłość do niego i życia…

Dariusz Jezierski

str1

str2i3

str4i5

str8i9

str10i11

str12i13

str.14

1 Comment on "Daleki Żołnierski Szlak – niezwykłe świadectwo Jana Domańskiego (1)"

  1. marianandrzejczak | 24 marca 2015 at 8:09 am | Odpowiedz

    Czy Polaków zainteresują losy tego człowieka? Wiele myślałem od czasu przeczytania tych pamiętników. Zrorumiałem sens patriotyzmu dawniej i teraz (tak mi się bynajmniej wydaje)  Jeszcze do niedawna a napewno do czasu wojny Patriotyzm oparty był na wartości ziemi i przywiązania do niej. Do terytorium i Państwa  jako całości. Dzisiaj patriotyzm oparty jest nie na ziemi a na kieszeni i to owa różnica. Tego jak sądzę nie zmienimy no chyba że nasze kieszenie będą puste. Problemem będzie że ziemi już też nie będzie w rękach …itd.

    Pojęcie patriotyzmu zaniknie..a Ssaczoklikom rządowym i samorządowym wszystko jedno skąd mają kasę..czyli kieszeń.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*