Do Bielska – Białej poznać Daleki Wschód

Tylko do 9 września w Muzeum w Bielsku-Białej można oglądać drugą wystawę z cyklu ?Hodie mihi cras tibi?, na której prezentowane są eksponaty z kolekcji Wacława Wacławika.

Organizatorzy próbują udowodnić odbiorcom, że działania zbieraczy są niezbędne, aby nasza kultura przetrwała. Twierdzą, że kolekcjonerstwo wcale nie zanika, a wręcz przeciwnie ? staje się coraz popularniejsze. Przypominają także, że większość przedmiotów, znajdujących się w muzeach, pochodzi ze zbiorów prywatnych.

Tym razem zwiedzający mają szansę obejrzeć eksponaty pochodzące z Japonii i Chin. W bielskim Muzeum zobaczymy siedemdziesiąt drzeworytów, wykonanych przez najpopularniejszych twórców i ich uczniów, a także wiele obiektów metalowych ? naczynia, brązy figuralne oraz brązowe lustra. Jak podkreśla sam właściciel, ze względu na fakt, że coraz więcej podobnych przedmiotów jest kupowanych przez mieszkańców Chin i Japonii, ich gromadzenie jest bardzo trudne. Wiele z nich, na skutek nieprawidłowego użytkowania lub ekspozycji, ulega zniszczeniu.

Wystawa nie tylko wzbogaci naszą wiedzę na temat kultur Dalekiego Wschodu. Pozwoli nam także zapoznać się z zupełnie innymi sposobami postrzegania piękna i przedstawiania świata.

Informacje na temat godzin otwarcia Muzeum w Bielsku-Białej oraz biletów można znaleźć na stronie www.muzeum.bielsko.pl. Z niej pochodzą wszystkie fotografie.

Magdalena Jezierska

Be the first to comment on "Do Bielska – Białej poznać Daleki Wschód"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*