Do historii inaczej – książkowe propozycje

Tym razem trochę historii dla opornych :). Zdaję sobie sprawę, że nie każdy lubi zagłębiać się w ogromne tomiska, w poszukiwaniu daty, która jak się później okazuje nic nam nie ?mówi?. Aby ułatwić ciekawskim czytelnikom zadanie, wybrałam kilka pozycji, które pozwalają spojrzeć na wydarzenia historyczne z innej perspektywy.

Sherry Jones ?Klejnot Medyny? – Wydawnictwo Otwarte

Po atakach na WTC wiele osób spogląda na wyznawców islamu z pogardą i strachem. Niezliczone ilości książek opowiada o tragicznej sytuacji muzułmanek, które muszą podporządkować się wszystkim, zapominając o własnej wartości. Sherry Jones ukazuje źródło jednej z trzech największych religii świata. W piękny i poruszający sposób przedstawia historię niezwykłej miłości proroka Mahometa i jego najmłodszej żony. Aisza została obiecana przyszłemu mężowi tuż po ukończeniu 6 roku życia. Trzy lata później odbył się ślub tych dwojga. Oddając swą rękę mężczyźnie jako dziecko, nie była w stanie docenić potęgi miłości. Gdy pokochała swego męża duszą i ciałem, do ich życia podstępem wtargnęła śmierć, nie pozwalając kochankom nacieszyć się sobą.

Jak dziewiętnastoletnia Aisza da sobie radę po stracie ukochanego?Czy żona proroka ma szansę zaistnieć w świecie władzy i dominacji mężczyzn?

Opowieść o Aiszy, kobiecie która przeszła do historii jako Matka Wiernych, poruszy najbardziej zatwardziałe serca!

Angela Lambert ?Przegrane życie Ewy Braun? – Wydawnictwo Rebis

Książka w szczegółowy sposób opisuje miłość Ewy do największego zbrodniarza w dziejach ? Adolfa Hitlera. Co kierowało tym niegdyś wrażliwym artystą do popełnienia tak makabrycznych zbrodni? I wreszcie co połączyło tych dwojga ? prawdziwa miłość czy fascynacja? II wojna światowa ukazana z punktu widzenia zakochanej kobiety, która bez względu na okoliczności wytrwała u boku męża. Biografia jednej z najsłynniejszych kochanek świata, przedstawia w dość nietuzinkowy sposób wątki zarówno z jej własnego życia jak i życia Adolfa. Pozycja zawiera dużo rozciągłych przypisów lecz są one niezbędne aby w pełni zrozumieć sens wydarzeń dziejowych jakie odbywały się na tle tej historii.

Jest to książka, która w pełni oddaje znaczenie powiedzenia ? miłość nie zna granic?

Leah Chishugi ?Ucieczka z raju? – Wydawnictwo Hachette Polska

Autorka przelewa na papier swoje życie ale przede wszystkim cierpienie jakich doświadczyła z rąk drugiego człowieka. Urodzona w Kongu, mając 16 lat przenosi się wraz z rodziną do Kigali, stolicy Rwandy. Prowadzi zwyczajne życie nastolatki, ucząc się, pracując jako modelka i odkrywając smak prawdziwej miłości. Owocem uczucia jakie połączyło bohaterkę z kolegą z sąsiedztwa jest syn. Sielanka nie trwa długo. Parę miesięcy po urodzeniu upragnionego dziecka, w 1994 roku wybucha wojna pomiędzy dwoma wrogimi plemionami: Tutsi i Hutu. Leah z całą rodziną zostaje wplątana w wir krwawych walk, których ofiarą padło osiemset tysięcy ludzi! Ciężko ranna, zostaje rzucona na stos zwłok i dzięki temu udaje jej się przeżyć. Przekonana, że nikt z rodziny nie uszedł z życiem postanawia z małym syneczkiem uciec jak najdalej. Po wielu trudach, dociera do RPA gdzie w cudowny sposób ponownie posmakuje miłości?

Tutaj znajdziesz odpowiedź na pytanie: do czego zdolny jest człowiek w swoim okrucieństwie?

Anna Król

3 Comments on "Do historii inaczej – książkowe propozycje"

 1. Z książek historycznych polecam książki Krzysztofa Kęcieka Wojna Hannibala autor felietonista Przeglądu specjalizuje się głównie w historii starożytnej napisał ponadto Dzieje Kartaginy, najnowsza pozycja, Wojny Macedońskie- mało znany okres wojen stoczonych pomiędzy Rzymem a Macedonią z czego I rozpoczęła się w okresie II wojny punickiej gdy Macedonia wystąpiła jako sojusznik Kartaginy. Ponadto w ramach historycznych bitew seria Bellony napisał Kynoskefajlos, Magnezja, Kartagina 148-146- trzecia wojna punicka.

 2. Najwiekszym w dziejach zbrodniarzem byl Jozef Stalin.

 3. „…nie była w stanie docenić potęgi miłości …?”
  Jak większość z nas w tym pięknym kraju, jestem człowiekiem, który przyjął chrzest- często nieświadomie , jako prawie noworodek.
  Zadaję sobie jednak pytanie: co z pozostałymi ? Idą do piekła ? Czy tylko my mamy rację ? A inni ?
  Dlaczego wiary chrześcijańskie są podzielone ? Kto ma rację ? Dlaczego nie tworzymy jednej zgodnej rodziny ? Dlaczego wierzący, co innego mówią, a co innego czynią ?
  A o zgodzie w rodzinie ciągle słyszę na kazaniu . Kto ma rację ? Może wszyscy ?
  Chcę pojąć przez zrozumienie ? Odrzucam dogmaty. Dla mnie liczy się głównie drugi człowiek.
  Szanuję każdą religię i niewierzących. Myślę więc jestem, wątpię- obserwując swoich pasterzy.
  Czy to jest grzech ?
  Zaznaczam:
  nie chodzę do Kościoła na rewię mody, czy pokazać się przed sąsiadami .
  Jeżeli odpowiedź na pytania jest twierdząca, to jaki sens ma rodzaj wiary prócz tradycji rodzinnych i wymiaru kulturowego ? A może tu chodzi o pieniądze i władzę ?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*