Drzeworyt ? Wokół Grafiki

Od 6 września w Galerii Zamkowej (Baszta) Muzeum w Bielsku-Białej można oglądać wystawę ?Jadwiga Smykowska ? Drzeworyt?. Ekspozycja została zorganizowana w ramach projektu ?Wokół grafiki?, towarzyszącemu Triennale Grafiki Polskiej Katowice 2012.

Jadwiga Smykowska jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1971 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki. Artystka brała udział w licznych konkursach, a jej prace prezentowane były na wielu wystawach, także indywidualnych. Obecnie jej grafiki znajdują się w wielu muzeach i galeriach, między innymi w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu w Krakowie. W 1979 Smykowska otrzymała Grand Prix 8. Międzynarodowego Triennale Drzeworytu we Fryburgu. Została także uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi Ministerstwa Kultury i Sztuki za upowszechnianie kultury. Obecnie należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON.

Na wystawie w Muzeum w Bielsku-Białej można oglądać prace wykonane w latach 1970-1990. Odwiedzający zobaczą ponad sześćdziesiąt grafik autorki, przez wielu uważanej za najlepszą w Polsce artystkę specjalizującą się w drzeworycie.

Ekspozycja prezentowana będzie do 30 grudnia.

Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia dostępne są na stronie www.muzeum.bielsko.pl. Wykorzystane w artykule fotografie pochodzą z profilu www.facebook.com/muzeum.bielsko.

Magdalena Jezierska

1 Comment on "Drzeworyt ? Wokół Grafiki"

 1. GOGOL PRZEJAZDEM | 8 września 2012 at 9:17 am | Odpowiedz

  ??Od 6 września w Galerii Zamkowej (Baszta) Muzeum w Bielsku-Białej można oglądać wystawę ?Jadwiga Smykowska ? Drzeworyt??

  Też mi coś, drewno?
  U nas ?artyści? pracują w metalu i tyle (kwietniki, markety)?
  Nawet Kraków zostawiliśmy daleko (ledwie murowany)?
  Kłaniam się mieszkańcom i decydentom?
  U nas kultura to się pisze przez duże ?K?, codziennie, a nie z okazji wystaw?
  ?cudze chwalicie swego nie znacie??

  http://fotozrzut.pl/zdjecia/b9be4d747a.png
  http://fotozrzut.pl/zdjecia/b9677eeeac.png

Leave a comment

Your email address will not be published.


*