DTŚ już niszczy domy – Mariana Jabłońskiego foto-spojrzenia

Byłem, widzałem, z ludźmi rozmawiałem. Wszyscy dalej tam mieszkają mimo wywieszonych ostrzeżen właściciela budynku o grożącej ŚMIERCI. Ludzie dostają do wyboru jakieś lokale zastępcze w kompletnej ruinie. I rezygnują z tego. Np jakieś ruiny gdzieś na Sowińskiego koło POCHu.

Rozmawiałem z kobietą z mieszkania gdzie jest to główne pęknięcie – mówi że rysa jest na wylot i widzi przez szparę ulicę. Nie chciała mnie wpuścić z aparatem bo jak mówiła – DZIECI ŚPIĄ. Inna kobieta z parteru w oficynie jest przerażona sytuacją i brakiem jakiejkolwiek pomocy od kogokolwiek.

Obiektu pilnuje ochroniarz – żeby ludzie nie wchodzili – ale jak mówił, co ma zrobić jak tam wszyscy normalnie mieszkają.

Budynek jest własnością prywatną więc może dlatego nikt ludziom nie pomaga z urzędu bo ma im pomóc właściciel a nie miasto? Tylko że to miasto buduje dtś a nie prywatny kamienicznik.

Budynek po drugiej stronie ulicy też jest wg mnie pęknięty. Kolejne zagrożenia to – jak na zdjęciach – Robotnicza 3 oraz Jagiellońska 46-50.
 Marian Jabłoński

t_t_P1018106 t_t_P1018107 t_t_P1018108 t_t_P1018109 t_t_P1018110 t_t_P1018111t_t_P1018129 t_t_P1018130 t_t_P1018131 t_t_P1018132 t_t_P1018169 t_t_P1018170 

13 Comments on "DTŚ już niszczy domy – Mariana Jabłońskiego foto-spojrzenia"

 1. Niestety coraz bardziej przekonuje się do opinii, że DTŚ powinni byli zakończyć dużym rondem w okolicy Królewskiej Tamy lub tam gdzie zakończyli G1.

  Przez DTŚ tyle pięknych kamienic już nie ma, a ile jeszcze trzeba będzie wyburzyć ew oszpecić tymi ankrami… 

  W "mojej" chałupie przed budową DTŚ łazieli i robili fotki w pomieszczeniach, szczególnie tych od strony budowy… na razie chałupa jest cała i nie widać spękań – nowsza technologia budowlana.

 2. Jak chodzili, to czary odczynili, by nie pękała… I to jest ta nowa metoda budowlana. Odcinek śródmiejski DTŚ-ki w Gliwicach jest kompletnych nieporozumieniem i wszyscy już płacimy wysoką cenę za jego uparte forsowanie przez debili w stylu sołtysa Gliwic… A wycięe drzewa, a stracona szansa na zielone połączenie parków Crobrego i Chopina, a szansa na szybki tramwaj w śladzie dawnego kanału, to wszystko stracone. A teraz dojdzie hałas, syf spalin i zatłoczone centrum przez dodatkowe samochody. Taki rozwój, to jest droga donikąd…

 3. Po raz wtóry trzeba Panu Jabłońskiemu podziękować za zwrócenie uwagi na konsekwencje nieprzemyślanych decyzji. Przytoczę tutaj, (choć pewnie mija się to z parktyką) moją wypowieź na portalu 24gliwice, tegoż samego tematu dotyczącą. Przytoczę, bo zmieniać jej nie trzeba, bo aktualną pozostaje – niestety:

  … kamienica się wali – to doprawdy „przyrodnicza ciekawostka”. Jak się czyta wypowiedzi różnych zarządców i innych „specjalistów” to pusty śmiech człowieka ogarnia. „Ściana odpływa”, „zjeżdża”, „podpora z suchego betonu pod budynek”, „drewniane podpory”, „stęplowania”, „projekt ankrowania” itp itd – klepie bez sensu Pan Roman Dradra – doprawdy „włosy dęba stają na głowie”. Przerażenie ogarnia, patrząc na te „zatroskane postacie w kaskach”, na tych „inspektorów” i ich idiotyczne stwierdzenia, że „bezpośredniego zagrożenia życia nie ma, ale pozostawienie budynku może grozić katastrofą” – tego nawet Mrożek by nie wymyślił. Ta kamienica jest do wyburzenia i nic jej nie uratuje – wiedziano o tym od samego początku, podkreślam, od samego początku. Więc po co robić z siebie idiotę i z mieszkańców też. Wszyscy od samego początku (już na etapie projektowania) doskonale wiedzieli o tym, że po obu stronach trasy pas o szerokości co najmniej 50 m (wg innych 100 m) to pas „budowlanej śmierci” wszystkich budynków i innych obiektów budowlanych. Doskonale wiedział o tym również Pan Prezydent Frankiewicz – od samego początku wiedział. Jeżeli zatem wzdłuż krawędzi DTS, po obu jej stronach pociągniemy linie w odległości 50 m to wyznaczymy pas, w którym żaden obiekt budowlany się nie ostanie i nie ma co do tego żadnej wątpliwości i (podkreślam to z całą mocą) Decydenci wiedzieli o tym od samego początku. Długo można by wyjaśniać przyczyny tego stanu (znane przecież specjalistom – bo to budowlany elementarz) ale nie miejsce tutaj. Wielokilometrowa „dziura w ziemi”, jaką jest w istocie trasa, to ogromna depresja burząca nieodwołalnie ustabilizowane dotychczas stosunki „gruntowo-wodne” – jakby to w uproszczeniu można określić – będące przecież podstawą bezpiecznego fundowania obiektów. Każdy inżynier budownictwa wie czym to grozi i jakie będą tego konsekwencje. Procesy degradacyjne są w tym przypadku procesami długotrwałymi, a ich efekty będą się ciągnęły przez całe lata i przez całe lata będziemy rozbierać popękane budynki – ROZBIERAĆ a nie „stemplować”, „ankrować” czy co tam innego jakieś „urzędnicze pały” doraźnie wymyślą. Spektakl „operowy się rozpoczął” choć na razie to tylko uwertura … Scenariusz dalszych odsłon już dawno napisano … Drogowa Trasa Średnicowa w tym jej przebiegu to największe nieszczęście tego miasta, przy którym II wojna światowa to przysłowiowy „pikuś”. Warto zwrócić uwagę, że negatywnych lub wręcz katastrofalnych skutków jest znacznie więcej niż tylko skutki budowlane – tu bowiem rozbierze się kolejnych 20 czy 30 obiektów i „po problemie”. O czekających nas w przyszłości skutkach strach mówić … tym dopiero zasłyną Gliwice … a szkoda, bo to takie piękne miasto było …

  Do tego tematu pewnie nieraz jeszcze niestety wrócimy, bo nie jest możliwym wybrnięcie z niego bez strat i to poważnych … po prostu, nie jest … To niestety cena, nieprzemyślanych i w istocie tragicznych decyzji w zasadzie jednego człowieka, podkreślam – jednego … 

 4. Franio z Neumanem niech ida tam mieszkac.To bezduszne urzedasy gdyby poszli wszyscy na wybory mogloby byc pieknie.

 5. Przeciez Frankiewicz powiedzial, ze po wybudowaniu DTS okaze sie, ktore jeszcze kamienice zostana wyburzone. Po co straszyc ludzi od razu. Po wybudowaniu DTS wszystkie kamienice zostana wyburzone na Dubois.

 6. Zobaczcie jak Frankiewicz zniszczyl tirami piekne zabytkowe kamienice na Wyszynskiego.

 7. A moze by tak wrócić do przeszlości i w śladzie DTŚ zrobic kanał Wisła -Odra. Brzegi już są piękne betonowe, tylko nieco pogłębić i zalać wodą (a zresztą woda sama by się zjawiła). A co za atrakcja turystyczna w Gliwicach – kanał w tunelu prawie jak w sztolni Luiza.

  • Na załączonej poniżej grafice masz moją – podobną, wizję jaką miałem w kwietniu ;-)…

   Po inspiracji nieżyjącego już kolegi, obserwuje budowe DTŚ regularnie (mam profil na G+ gdzie udostępniam foty z budowy) i widze, że woda to jest jednak problem tej budowy… oczywiście na czas budowy do poradzenia, są przecież technologie np igłofiltry itp., ale co po potem?

   https://plus.google.com/101363197751222097548/posts/Skfym7TMjTw

 8. wyburzy stare kamienice a co z lokatorami nalogowy brak mieszkan.Nie czarujmy sie beda w tych ruinach mieszkac lata.Ja mieszkam w centrum blok ruina brak pieniedzy okna obite folia przez ktore leje sie deszcz.Od 50 lat nie bylo remontu na wymiane okien czekam 14 lat.W Gliwicach nie buduje sie mieszkan komunalnych pieniadze wydaje sie na inestycje do dupy komus potrzebne.

 9. Dokladnie to samo robi Frankiewicz w Gliwiacach: niszczy zabytki i dobra narodowe.

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/panstwo-islamskie-niszczy-zabytki-starozytnosci/2qnvpt

 10. Gdyby chocby przez pol roku Gliwicami rzadzil ktokolwiek inny niz Frankiewicz, na Frankiewicza nie zaglosowalby potem nawet pies zx kulawa noga. Ludzie przekonaliby sie jak mozna porzadnie rzadzic miastem. Gliwiczanie do reszty postadali instynnt samozachowazcy, ze utzrymuja tego darmozjada.

 11. Kiedy odszkodowanie od Frankiewicza za zniszczenie miasta i pomiatanie mieszkancami, ktorych ma za nic?!

  http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/hanna-gronkiewicz-waltz-pozwana-za-dyskryminacje-z-przyczyn-politycznych/rbhzb5

 12. Czy zdajecie sobie sprawe, ze platne parkowanie w Gliwicach jest totalnie skopane (jak wszystko za co wezmie sie Frankiewicz). Mozna bedzie bowiem wykupic sobie miejsce na caly dzien! Tego nigdzie na swiecie nie ma! W ten sposob centrum bedzie nadal zablokowane! To kompletny idiotyzm! Wierzyc sie nie chce, ze mozna bylo cos takiego zaplanowac! To wymyslila tzw. rada miasta?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*