„Dziedzictwo a rozwój” – wykład wyjątkowo na czasie!

Zapraszamy na kolejny wykład Wszechnicy PAU. Tym razem, w związku z ogromnymi, historycznymi zmianami w gliwickiej przestrzeni miejskiej, będzie to wykład wyjątkowo na czasie.

25 kwietnia 2013 (czwartek), o godz. 15.00 w sali Wydziału Architektury Pol. Śl. Przy ul. Strzody 10 (róg ul. Wrocławskiej), prof. Jacek Purchla będzie mówił  o problematyce zachowania dziedzictwa kulturowego i relacji do rozwoju.

2013.04.25 - Jacek Purchla

Oto krótka informacja o prelegencie:

Prof. Jacek Purchla urodził się w Krakowie w 1954 r. Odbył studia w Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie ekonomii i historii sztuki. Profesor zwyczajny nauk humanistycznych; kieruje Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej oraz Zakładem Dziedzictwa Kulturowego i Studiów Miejskich UNESCO Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Katedrą Dziedzictwa Europejskiego w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Odbył szereg studiów i staży w ośrodkach uniwersyteckich Europy. Autor ponad trzystu prac naukowych, w tym wielu książek.
W latach 1990–1991 wiceprezydent Krakowa. Organizator i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek wielu organizacji i stowarzyszeń, międzynarodowych i polskich, m.in. przewodniczący Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wiceprzewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi, zagranicznymi i polskimi, a także  prestiżową Nagrodąim. Aleksandra Gieysztora za osiągnięcia na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego.

Profesor Purchla jest wybitnym uczonym i ekspertem w zakresie  ochrony dziedzictwa kulturowego, historii sztuki, urbanistyki i rozwoju i zarządzania miastami historycznymi. Traktuje miasto jako złożony twór powstały w wyniku procesów społecznych ekonomicznych i politycznych. Interesuje się przeobrażeniami miast na Śląsku.

Be the first to comment on "„Dziedzictwo a rozwój” – wykład wyjątkowo na czasie!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*