Dzień Sierpińskiego w Gliwicach!

13 czerwca na Placu Krakowskim odbędzie się impreza, która z całą pewnością połączy przyjemne z pożytecznym. Organizowany przez Politechnikę Śląską „Dzień Sierpińskiego” to naukowo – kulturalny festyn mający z jednej strony uczcić pamięć Wacława Franciszka Sierpińskiego, wybitnego polskiego matematyka, jednego z twórców polskiej szkoły matematycznej, a z drugiej pokazać, że matematyka może być frapującą dziedziną wiedzy. Będzie można się np. szczególnie dużo dowiedzieć o fraktalach.

sierpinski

Warto dodać, że w ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja tej imprezy. A co nas czeka w tym roku? Oddajmy po prostu głos Organizatorom:

Aby uczcić pamięć wybitnego polskiego matematyka Wacława F. Sierpińskiego 13 czerwca 2013 na Placu Krakowskim w Gliwicach o godz. 15:00 odbędzie się impreza popularno-naukowa z okazji 131 urodzin uczonego. W tym dniu czeka nas mnóstwo wspaniałych atrakcji, konkursów, losowań oraz nagród zarówno dla dzieci i dla dorosłych! Przyjdź na naszą imprezę, zarejestruj się u naszych asystentów i wróć do domu ze wspaniałym humorem i nagrodą w ręku!

O godzinie 15:00
Wspólnymi siłami rozpoczniemy układanie wyspy Gospera [ang. Gosper Island], która została nazwana na cześć Billa Gospera. Fraktal ten w swojej konstrukcji przypomina Krzywą Hilberta i Smoka Heighwaya. Układanka powstanie z 2401 sześciokątów z papieru formatu A4 w sześciu kolorach. Wpierw rysunek Wyspy Gospera zostanie narysowany kredą, następnie będziemy wspólnie układać fraktal. W wycinaniu pomogą chętne gliwickie szkoły i przedszkola. W układaniu, z pomocą asystentów, będzie mógł wziąć udział każdy, kto przyjdzie na Plac Krakowski.

tylko gosperRys. Wyspa Gospera

W tym czasie przewidujemy również malowanie dzieciom twarzy przez członków Teatru Akademickiego. Przeprowadzą oni również konkurs dla dzieci na najlepiej narysowany fraktal. Tutaj przewidujemy wspaniałe nagrody ! Zostanie również uruchomione wahadło matematyczne, gwarantujemy Wam niepowtarzalny widok ! Będziemy również mieli okazję dowiedzieć się czym naprawdę jest takie wahadło chaotyczne, jak działa oraz skąd się bierze chaos w tym układzie.

Aby uatrakcyjnić imprezę o godzinie 17:30 wszyscy uczestnicy zostaną ustawieni w kilka pierwszych iteracji zbioru Cantora. A czym właściwie jest zbiór Cantora? To przykład jednego z najprostszych fraktali. Tworzony jest w bardzo prosty sposób: odcinek o długości 1 dzielimy na trzy jednakowe części, po czym usuwamy część środkową. W kolejnym kroku pozostałe dwie części dzielimy w identyczny sposób i usuwamy z nich części środkowe. Powtarzając tę czynność wielokrotnie otrzymujemy kolejne fragmenty. Podczas tego zdarzenia nie zabraknie śmiechu i fantastycznej zabawy ! 🙂

Umilając nam ten fantastyczny dzień o godzinie 19:00 wystąpi przed nami kilka niezwykłych zespołów muzycznych.

 • Li’ to zespół składający się z piątki przyjaciół, z których każdy jest zupełnie inny od poprzedniego. W zupełności zakochani w swoich instrumentach, które kierują ich życiem. Wspólnymi siłami wyremontowali swoją salkę prób, w której spotykają się co tydzień i organizują wielką burzę mózgów nad nowymi kawałkami. Mimo, że wspólnie grają od Maja 2012, tworzą utwory w szybkim tempie dodatkowo grając wiele koncertów
  W skład zespołu wchodzą: Sebastian Dorminger (wokal), Bartosz Fus (gitara), Artur Kuczera (gitara), Marcin Rurański (bas), Remigiusz Kaczmarek (perkusja).
  Nazwa Li’ jest spełnieniem marzeń wokalisty oraz perkusisty, którzy to będąc jeszcze w piaskownicy przyrzekli sobie, iż ich pierwszy zespół, wraz z którym będą podbijać rynek muzyczny będzie nosi nazwę Li’, która została uwieczniona na pisaku.
 • Albo i nie „To nie jest zwykły zespół. Rzadko spóźnia się na próby. Lubi popijać herbatę malinową z kilkoma łyżeczkami cukru w trakcie pracy, modli się przed próbą i wcale nie po to, by się nie pozabijać. Twierdzi, że gra muzykę, ale nie jest w stanie powiedzieć jaką. Na koncertach nie skacze, ale dużo się śmieje. I choć na ogół poukładany, czasem bywa niegrzeczny. Chłopcy tak mają…”
 • Great Line
  Na dobre zaistnieliśmy we wrześniu 2010r.
  Aktualnie gramy w składzie: Dawid Nagiet (vocal & gitara), Tomek Breguła (perkusja), Eliasz Nowakowski (vocal & bass), Piotrek Nowakowski (gitara solowa).
  Po dwóch miesiącach prób daliśmy pierwszy, oficjalny koncert w CEEH w Tarnowskich Górach. Zaprezentowaliśmy tam nasz debiutancki kawałek „Lustro”, który został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Zmotywowało nas to do dalszej, jeszcze cięższej pracy. Cała maszyna zespołowa rozkręciła się na dobre, próby, koncerty, przeglądy kapel, wsparcie ze strony fanów i MDK Kalety, i tak aż do końca 2012 roku. Rok 2013 to czas na profesjonalne studio.
 • Sillium to młody zespół z Rudy Śląskiej. Ich muzyka to udane połączenie rock’a, blues rock’a i funku. Ich najnowszym osiągnięciem jest zdobycie drugiego miejsca na II przeglądzie muzyków ulicznych „Blues na Wolności”. Po zakończonej jesiennej trasie po najważniejszych klubach na Górnym Śląsku Sillium jest w trakcie nagrywania dwóch albumów EP, które ukazać powinny się pod koniec lata 2013 🙂

Imprezę kończymy około godziny 21:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału!

Więcej informacji o naukowcu i samej imprezie na http://fraktal.polsl.pl

2 Comments on "Dzień Sierpińskiego w Gliwicach!"

 1. GOGOL PRZEJAZDEM | 11 czerwca 2013 at 10:05 am | Odpowiedz

  „…Aby uczcić pamięć wybitnego polskiego matematyka Wacława F. Sierpińskiego 13 czerwca 2013 na Placu Krakowskim w Gliwicach o godz. 15:00 odbędzie się impreza popularno-naukowa z okazji 131 urodzin uczonego. …”
  Bo jak zwykle:
  „Cudze chwalicie , swego nie znacie”
  http://fotozrzut.pl/zdjecia/88098b3864.png
  W Wyspach to jesteśmy specjalistami…
  http://fotozrzut.pl/zdjecia/bec8d74155.png
  http://fotozrzut.pl/zdjecia/dc7a5aa8e8.png

  ***********************************
  http://www.emotka.pl/emotikony/klasyczne/0529.gif
  NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK BYŁO…

 2. Marek Berezowski | 14 czerwca 2013 at 1:26 am | Odpowiedz

  I już po:
  http://www.youtube.com/watch?v=m9jPzbdC-ys&feature=youtu.be
  Emilka (lat 7) otrzymała – wybraną przez siebie – nagrodę (album) za udział w konkursie z jajkami.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*