Gdzie te cuda, Panie Duda?

Najwyższy czas, by ponownie zająć się KRZYŻÓWKĄ  ANTYRZĄDOWĄ, którą dołączono do najnowszej płyty zespołu BIG CYC. Przed kilkoma miesiącami pisałem („Antoni wzywa do broni” – tekst z 4 sierpnia) o tym muzycznym krążku CD, noszącym wymowny tytuł „Czarne słońce narodu”. Jak przystało na buntowniczą grupę rockową, uraczyła ona swych fanów równie rebeliancką krzyżówką. Nadeszła pora, by uroczyście podać jej rozwiązanie.

Najpierw warto jednak przypomnieć, co było istotą tej niekonwencjonalnej formy rozrywki intelektualnej, przygotowanej przez Krzysztofa Skibę i jego kolegów z formacji BIG CYC. Po raz pierwszy w dziejach polskiej fonografii dołączyli oni do swojej płyty – siedemnastej w dorobku zespołu – nowatorską KRZYŻÓWKĘ ANTYRZĄDOWĄ z przekornymi i buntowniczymi hasłami.

Oto kilka z nich: „imię Piotrowicza, nawróconego prokuratora z czasów PRL w szeregach PiS”, „ulubiona rozgłośnia moherowych beretów i polityków władzy”, „nazwisko nieodwoływalnego, choć nieporadnego szefa MSWiA”, „pan Zbyszek, młodszy kolega sędziego Rzeplińskiego”, „jedyna zaufana istota pewnego inteligenta z Żoliborza”, „synonim flagi unijnej w ustach Krystyny Pawłowicz”, „ulubione hobby Andrzeja Dudy, któremu prezydent oddaje się mimo pękających opon w limuzynie”.

Autorzy krzyżówki poinformowali, że litery z ponumerowanych kratek utworzą specjalne zdanie. Po kilku miesiącach zostało ono oficjalnie zamieszczone na stronie internetowej BIG CYCA.  Koniec roku wydaje się znakomitą okazją do ujawnienia również w Info-Posterze rozwiązania osobliwej krzyżówki. Brzmi ono następująco:

GDZIE TE CUDA, PANIE DUDA?

Dodać jeszcze trzeba,  że zainteresowanie tą niespotykaną formą szyderczej rozrywki umysłowej przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów przedsięwzięcia. Wśród licznych osób, które nadesłały prawidłowe rozwiązania, rozlosowano koszulki z wizerunkami muzyków z zespołu BIG CYC. Sylwestrowa noc i okres karnawału to doskonały czas na przypomnienie tekstu sztandarowego hitu z ich płyty „Czarne słońce narodu”. 

Antoni wzywa do broni 

Kto w lodówce trzyma nową
bombę z klocków atomową,
kto doradców ma z przedszkola
kogo prezes „Antoś” woła,
a kto oczy ma taliba,
kto na pomoc Marsjan wzywa
kto obrabia biura NATO,
komu wszystko pachnie zdradą?

Kto w Smoleńsku tropił brzozę,
śledztwa twardy zgryzał orzech,
kto ekspertów dobrał z cyrku
i hipotez miał bez liku,
kto w gaśnicach znalazł bombę
mgłę rozpuścił wodociągiem,
kto opierał się na znawcach
co się znali na latawcach?

Antoni wzywa do broni
Antoni ojczyznę obroni
Antoni wzywa do broni
Antoni ojczyznę obroni

Antek z całym światem walczy,
już mu Rosja nie wystarczy.
On napadnie dziś na Szwecję
złupi Madryt, kopnie Grecję.
Zrobi przewrót w Ameryce,
piekło czystek w Kostaryce,
aż mu Pan Bóg powie w niebie
"Ty napadnij sam na siebie!"

Antoni wzywa do broni
Antoni ojczyznę obroni
Antoni wzywa do broni
Antoni ojczyznę obroni

Wysłuchał, odnotował i ujawnił:

Zbigniew Lubowski

2 Comments on "Gdzie te cuda, Panie Duda?"

  1. Skiba skakal pijany po grobach. I z takimi zadaje sie Jezierski. Jest pan wyjatkowym zdrajca i szmata. To przez pana padlo referendum.

    • Oczywiście, że puszczę…. Czy naprawdę to, że nie potrafi się ustalić nawet tożsamości autora artykułu i posuwa się aż do takich podłości, przystoi profesorowi Politechniki Śląskiej? Niech ocenią Czytelnicy. 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*