Gigantyczny kryzys wokół DTŚ!

Zygmunt Frankiewicz nie chce wyłożyć pieniędzy na DTŚ, bo musi – rzecz jasna – zachować fundusze na Podium. Od kilku dni odbywają się spotkania w tej sprawie.

dts

źródło: 24gliwice.pl

Prześledźmy chronologię:

5 grudnia Zygmunt Frankiewicz zgłosił Ministerstwu Transportu brak 330 mln. Zarząd jednak podpisał zgodę na rozpoczęcie inwestycji sądząc, że miasto – skoro zapisało DTŚ w długotrwałej strategii rozwoju – ma na to środki.
13 grudnia Zarząd wniósł o zwiększenie rezerwy ogólnej na rzecz miasta Gliwice o kwotę 330 mln, aby pomóc miastu, bo generalnie na odcinki G1 i G2 potrzeba aż ok. 2 mld zł. Sądzono, że subwencja to załatwi, ale subwencje kształtują się na niższych poziomach. Rezerwa subwencji ogólnej wynosi około 260 mln. W tym roku Zabrze i Gliwice dostały 80 mln z subwencji, a 22 marca potwierdzono, że są wystarczające środki, nadal licząc na miasto.
Tymczasem  nie ma finansowania z EBI do miast poprzez województwo, ale to oznacza też, że nie da się właściwie realizować Regionalnych Programów Operacyjnych.

Wczoraj (3 czerwca) minister Kowalczyk zaproponował, aby Gliwice albo Gliwice i Zabrze, oraz inne miasta związane z tą inwestycją wzięły kredyt.  Jest możliwa linia kredytowa w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Warto przypomnieć, że 3 marca wystąpiono z prośbą o wpłatę 6 transzy – 32, 5 mln EURO – przed zawarciem ugody na budowę G2. Zrobiono tak tylko dlatego, że  Rada Miejska podjęła uchwalę o zapewnieniu finansowania.

Reasumując – mamy patową sytuację i wiele wskazuje na to, że tak czy siak w perspektywie może znacznie wzrosnąć zadłużenie miasta.

na podstawie informacji nadesłanych

13 Comments on "Gigantyczny kryzys wokół DTŚ!"

 1. Skoro Zygmunt Frankiewicz wiedzial, ze nie ma pieniedzy, to powinien stanac przed sadem za zburzenie centrum i wyciecie ponad 8000 drzew pod budowe DTS. Nie dopilnowal takze przeniesienie rur cieplowniczych oraz nie zabezpieczyl zabytkow.

 2. GOGOL PRZEJAZDEM | 4 czerwca 2013 at 2:10 pm | Odpowiedz

  ??Zygmunt Frankiewicz nie chce wyłożyć pieniędzy na DTŚ, bo musi ? rzecz jasna ? zachować fundusze na Podium. Od kilku dni odbywają się spotkania w tej sprawie. ??
  Przepiszę tylko z poprzedniego tekstu:
  CHYTRY DWA RAZY TRACI.
  Szkoda tylko drzew, nie ludzi- bo ludzie mają głos?

  ***********************************
  http://www.emotka.pl/emotikony/klasyczne/0529.gif
  NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK BYŁO?

 3. Zygmunt Frankiewicz jest skrajnie nieudolnym prezydentem. Tylko jemu postawiono bramki na A4. DTS powinna skonczyc sie w Sosnicy. Ale DTS dla Frankiewicza, to przeciez ma byc droga dojazdowa ciezkiego transportu do KSSE, gdzie Frankieiwcz jest czlonkiem rady nadzorczej, za co bierze pieniadze.

  • marianandrzejczak | 4 czerwca 2013 at 6:13 pm | Odpowiedz

   O Boże STRUSI lud się budzi?
   Niesamowite to działania bo w trakcie próby odwołania tego człowieka większość chowała łby we piasek..
   Człowiek o którym tu mowa lżył ,kpił i ganił oponentów którzy starali się to miasto odmienić.
   Poniżył Posłów tej ziemi twierdząc iż z Goliszewskiego(tego udolnego od BCC) będzie większy pożytek niż z nich.
   A co oni na to?
   Milczeli i tylko jeden Gałażewski zachowuje się logicznie.
   Reszta co ?…nico jak to „posły”

   Czas nadejdzie i zostaną rozliczeni lecz wiele wody musi upłynąć w Kłodnicy.
   I upłynie…
   Nieraz pisałem że podziwiam tego człowieka.
   Jest geniuszem bo zawsze wygrywa a na to nie stać każdego.
   Przestańcie więc pieprzyć o tym ze najgorszy Prezydent.
   Może tak może nie lecz geniuszem jest napewno.
   Nawet w momencie jego upadku oddam mu hołd…

   Rada Miasta Gliwice zgodnie z prawem obdarowuje KSSE ogromną pomocą finansową że trudno to pojąć obywatelom a lokalne małe firmy pozostawiacie samym sobie bądź udzielacie pomocy szczególnie powiązanym ze służbą zdrowia lub tenisem.

   Gdybym nie udzielał się w polityce , nie znał zależności i ludzi od zbieracza złomu po elity nie bywał na dziesiątkach portali ,spotkaniach w Sejmie czy zatracił wzrok dałbym się rżnąc w głupa.

   itp….inne trelelelele

 4. Zygmunt Frankiewicz najgorszym prezydentem Polski!!!!
  Zróbmy głosowanie internetowe, ciekawe ile dostałby teraz od nas negatywów???

 5. a na to wszystko teraz wkurzy sie jeszcze Kłodnica i po coraz większych opadach rozleje się powodzią na obie te poronione inwestycje zalewając przy okazji politechniczne centrum nowych technologii którego też jeszcze nie ochrzciła :-))))

 6. A podobno Gliwice to takie bogate miasto, które miało być stać na wszystko. Ciekawe czy zostanie wprowadzony komisarz do miasta czy też Pachołkowie Oligarchy w skrócie PO zdecydują się ratować go pożyczką.

 7. A ja się pytam mądrale kto w zamian za Frankiewicza?

  • jak to kto? TW Jan.

   • A jak kto „emeryt” Stanisław Kubit w końcu trzeba ratować Gliwice, żeby nie wpadły w ręce tych szaleńców upiorów referendalnych. Jakże moglibyśmy zapomnieć o tym wzorze pełnym cnót tw Wojtku Marku Jarzębowskim co jak to redaktor Jezierski określił jak winkelried przyjął na swoją pierś wraże ostrza referendystów. A któż nie jest bardziej godzien niż tw. kostka brukowa Andrzej Nowak ten pan udowodnił, że poważnie traktuje swoje obowiązki i jak trzeba przywalić to też potrafi. Kostka brukowa jaka kradzież to przecież była pomyłka sądowa w końcu sprawa była zbyt jawna, żeby ją po cichu umorzyć. Jakież możliwości otwierają się w końcu teraz tw. Kostka Brukowa będzie miał mnóstwo okazji do przejęcia nawierzchni nie tylko brukowej ale i asfaltowej słowem żyć nie umierać.

 8. Nawet Jaś Fasola będzie lepszy od Zygmunta – i tu narażam się na posądzenie o obrazę Rowana Atkinsona i postaci filmowej, .
  A tak na poważnie – najlepiej gdyby była to kobieta, mądra, dojrzała, wyważona, posiadająca rodzinę. Ona będzie najlepiej wiedziała czym żyje i czego potrzebuje zwykły obywatel – od noworodka do starca.

 9. Prawda jest taka że słabością Gliwic jest brak dobrego kandydata nie obciążonego skazą partyjną lub biznesową

Leave a comment

Your email address will not be published.


*