Gliwice zapomniały o urodzinach Honorowego Obywatela

Dziś Tadeusz Różewicz, Honorowy Obywatel Gliwic, skończył 91 lat. Okazja ta została dostrzeżona w wielu miastach Polski, także we Wrocławiu, w którym poeta mieszka. Nie zauważono jej jednak w Gliwicach, których honorowym obywatelem został w 1995 roku. W 2009 natomiast nakręcono film „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” i dzięki temu miasto na krótko sobie o nim przypomniało. Cóż, był potrzebny do promocji filmu zapewne.

źródło: www.gliwice.eu

Przypomnijmy, że wybitny poeta mieszkał w Gliwicach od 1949 do 1968 roku. Cóż, nie rozumiem jednego, skoro powodem wyprodukowania przez Gliwicki Teatr Muzyczny filmu o Różewiczu była chęć związania jego nazwiska z Gliwicami i  przez to promocja miasta, dlaczego ten sam GTM nie zadba o to, aby przypominać o tym w taki dzień jak dziś? Ja sam odpowiedź znam i od dawna ją publicznie podaję – ta instytucja niczego nie musi, z niczego nie jest rozliczana i… nie próbuje się nawet wybić ponad mierny poziom. Pewne jest jedno – dziś Gliwice mogą się tylko wstydzić. Nie było nawet wzmianki o jubileuszu Honorowego Obywatela Gliwic na stronie Urzędu Miasta. Szefom gliwickiej promocji gratulujemy. Cóż jednak się dziwić, Różewicz to nie disco polo…

Przypomnę teraz jeden z pięknych wierszy Tadeusza Różewicza, który miałem nagrać dzisiaj. Niestety los pokrzyżował plany i zrobię to dopiero jutro. Jutro również przedstawię wszystkim całoroczny projekt „różewiczowski” i liczę bardzo na gliwiczan. Możemy wspólnie zrobić coś niezwykłego!

A teraz już cudowny liryk Tadeusza Różewicza. Jeden z najpiękniejszych wierszy o jesieni jakie znam…

Bursztynowy ptaszek

Jesień
ptaszek bursztynowy
przejrzysty
z gałązki na gałązkę
nosi kroplę złota.

Jesień
ptaszek rubinowy
świetlisty
z gałązki na gałązkę
nosi kroplę krwi.

Jesień
ptaszek lazurowy
umiera
z gałązki na gałązkę
kropla deszczu spada.

Dariusz Jezierski

2 Comments on "Gliwice zapomniały o urodzinach Honorowego Obywatela"

 1. „…Nie było nawet wzmianki o jubileuszu Honorowego Obywatela Gliwic na stronie Urzędu Miasta. Szefom gliwickiej promocji gratulujemy…”
  .
  A czekałem ,czy ktoś coś wspomni…
  I wychodzi cała prawda z dziurawych skarpet, ale kołnierzyki i mankiety białe są ! A jakże…
  Forum dla nich:
  http://www.trzydziestolatki.fora.pl/po-30-tce,1/inteligencja-szpagatowa,49.html

 2. Cóż Różewicz to jest wielkość on przynajmniej nie posunąłby się do wygłaszania peanów wobec oligarchy. Więc Frankiewicz robi wszystko, żeby o nim zapomniano.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*