Gliwicki Klub Filmowy WROTA ma 15 lat!

Gliwickim "macherom od promocji" dedykuję…. Zwłaszcza wypowiedzi profesorów filmoznawców w materiale o festiwalu "Drzwi", który w tym roku się nie odbędzie….

Dokładnie dziś mija 15 rocznica powstania stowarzyszenia, które jest wspaniałym przykładem tego, jak ludzkie zainteresowania i marzenia mogą się przełożyć na profesjonalizm i sukcesy.

kon1

Pokazy plenerowe w Świętochłowicach

Kiedy Marcin Kondraciuk prezes GKF WROTA, wpadł na spotkanie założycielskie mojego "Parnasu" nie sądziłem, że nasza znajomość przetrwa tak długo. Pamiętam – może nawet on sam nie pamięta – przyszedł wtedy w długim płaszczu, jakiś popiel czy beż… Wyglądał bardzo filmowo i trochę niepoważnie, jak wówczas błędnie sądziłem. A jednak to po rozmowie z nim zapadła decyzja o wspólnym tworzeniu Teatru Nowej Sztuki. Pierwszy casting na Jagiellońskiej… świetne chwile, niezwykła energia. Jak prawdziwa, najlepiej widać po tym, że GKF WROTA prężnie działa, a Teatr Nowej Sztuki w tym roku znowu ma zaproszenia na zagraniczne festiwale. Nasze drogi się rozeszły – film i teatr to jednak różne żywioły, ale współpracowaliśmy potem i współpracujemy nadal przy wielu okazjach. A dziś, w ten skromny sposób, za pośrednictwem Info-Postera, mogę przekazać wszystkim członkom GKF zyczenia następnych równie owocnych lat, a gliwiczanom podać porcję rzetelnych informacji o ludziach czynu, dzięki którym o Gliwicach głośno jest w wielu polskich instytucjach i w wielu miejscowościach. Szanowni Państwo, oto Gliwicki Klub Filmowy "WROTA"…

kon2

Premierowy pokaz filmów warsztatowych w Radlinie

Kiedy Marcina poprosiłem o garść informacji statystycznych stwierdził, że mógłby mnie nimi zasypać. I poprosił, aby rzucić tylko hasłami a w zamian zaprezentować kilka filmów i garść fotografii. Ot, dusza filmowca….

 

Zaczynali 15 lat temu z dość słabym sprzętem, który jednak nie przeszkodził im nakręcić kilku obrazów, pokazywanych przy różnych okazjach, między innymi w kinie Amok. Mało kto wie, że w tej chwili dysponują naprawdę ogromną ilością sprzętu wysokiej klasy, którego mogą im pozazdrościć nawet zawodowcy. Ciułali na niego przez lata, otrzymywali dotacje, brali na kredyt. Nic nie dostali za darmo, tym cenniejsze jest zatem to, na czym pracują.  Tylko w tym roku otrzymali na ten cel dotację w kwocie 70 000 zł z Ministerstwa Kultury.

kon3

Konferencja filmoterapii w Łodzi

Wspiera ich także stale firma gliwicka FLUOR SA, która od wielu lat pomaga zawsze w porę i zawsze z wielkim zrozumieniem dla tego, co gliwiccy filmowcy robią. A robią rzeczy wielkie… I nie waham się użyć tego przymiotnika. Nie chodzi tu nawet o same filmy, bo to jakby naturalne. Filmów GKF WROTA ma na koncie sporo, w tym nagradzanych. Zainteresowanych odsyłam na stronę Klubu http://www.gkf.com.pl/

kon4

Premierowy pokaz klubowej produkcji na Festiwalu Drzwi

A ja podam garść liczb…. Przeprowadzili 48 warsztatów filmowych. Wzięło w nich udział ponad 2000 osób z całego kraju. W ich programach integracyjnych wzięło udział  258 osób głównie ze Śląska. Przeprowadzili 8 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Drzwi".

 

Niestety, zniechęceni i dotknięci instrumentalnym traktowaniem przez Wydział Kultury i Promocji Miasta, w tym roku zdecydowali się nie organizować festiwalu. Pisał o tym w poruszających słowach Marcin Kondraciuk.

kon5

Plan filmowy – klub wspiera akcję DMKS

Przez 10 lat prowadzili autorski program "Filmoterapia", o którym jest głośno w środowiskach związanych z tematem w całej Polsce.

 

Współpracowali z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Mistrzowską Szkołą Andrzeja Wajdy, TVP Katowice, Urzędem Marszałkowskim a także wydziałami kultury Żor, Tychów, Zawiercia, Knurowa, Tarnowskich Gór. O GKF WROTA napisano dwie prace magisterskie, ich pracę opisano w dwóch publikacjach: "Filmowe Południe" Wojciecha Szwieca oraz  "Filmoterapia w Edukacji i Terapii Dzieci i Młodziezy Szkolnej oraz Dorosłych" Ewy Warmus-Warmuzińskiej. O działalności GKF nakręcono kilkanaście reportaży które były emitowane na wszystkich kanałach polskiej telewizji " TVP 1 – Magazyn reporterski NA CELOWNIKU, TVP 2 –  Magazyn Expresu Reporterów oraz TVP 3 Katowice – Ludzie i Sprawy.

Najwięcej jednak dla klubu zrobiła Brygida Frosztęga – Kmiecik, która zrealizowała 53 minutowy dokument o pracy klubu na planie filmu "Droga do Zrozumienia" – gdzie bohaterami są niepełnosprawni realiztorzy filmu. Dokument nosi tytuł "Inny film".

Gliwicki Klub Filmowy jest największym klubem filmowym w Polsce, który zachwyca coraz szersze grono odbiorców, także zawodowców.

kon7

Warsztaty filmowe dla dzieci – Chorzów

W najbliższej przyszłości GKF WROTA rozpocznie nowe produkcje. W 2017 roku. powstaną film fabularny i dokumenatalny oraz podręcznik filmoterapii planowej. Wszystko to łączy się w całość, o  której więcej usłyszymy w odpowiednim czasie. Do produkcji dołączą zawodowi aktorzy, znani ze scen teatralnych i licznych filmów i seriali. Klub przygotowuje się do tej produkcji od 2014 roku. W tym celu zebrał już pokaźną ilość sprzętu.

kon8

Warsztaty filmowe dla młodzieży w Bełku

To tylko wybrane w wielkim skrócie przykłady licznych inicjatyw GKF WROTA. Można śmiało stwierdzić, że stowarzyszenie to promuje Gliwice w sposób wręcz wzorcowy – jeżdżąc po Polsce z owocami własnej pracy i ściągając tysiące gości z Polski do Gliwic.

 

Na swoje 15 urodziny został dość oryginalnie doceniony przez Wydział Kultury i PROMOCJI Miasta – http://info-poster.eu/skandaliczny-wybryk-katarzyny-losickiej/

Cóż, niezależnie od urzędniczego braku wyobraźni, życzmy Klubowi wszystkiego co najlepsze w ciągu wielu pięknych lat pracy dla realizacji własnych marzeń i dla lokalnej społeczności. Sto lat GKF!

Dariusz Jezierski

kon10

Warsztaty filmoterapii planowej w Tarnowskich Górach

 

1 Comment on "Gliwicki Klub Filmowy WROTA ma 15 lat!"

  1. Sto lat!!! 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published.


*