Gliwiczanki! Bezpłatna mammografia czeka!

Zdrowie każdej z nas jest niezwykle cenne. Wiele kobiet żyje z tykającą bombą w organizmie, nawet o tym nie wiedząc. Często, kiedy się o tym dowiadują, jest już za późno…
Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie wspólnie z Urzędem Miejskim w Gliwicach zapraszają gliwiczanki w wieku od 50 do 69 lat na bezpłatną, cyfrową mammografię.

Mammobus będzie czekał na Panie w następujących miejscach:

• na parkingu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14, ul. Przedwiośnie 2, 8-10 maja;
• na parkingu przy markecie E.Leclerc, ul. Rybnicka 148, 11 i 14-15 maja;
• przy kościele pw. św. Anny, ul. Przyszowska 36, 16-18 maja;
• na parkingu przy hipermarkecie TESCO EXTRA, ul. Łabędzka 26, 21-22 maja;
• przy kościele pw. Chrystusa Króla, ul. Okrzei 31, 23-25 maja.

Badania będą wykonywane w godzinach od 10.00 do 17.00. Nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać! Mogą z nich skorzystać Panie z roczników 1943-1962, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie poddały się mammografii. Powinny przynieść ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL oraz (jeśli to możliwe) zdjęcie/opis z poprzedniej mammografii.

Ze statystyk wynika, że rocznie na raka piersi zapada aż 11 tysięcy Polek, z czego 4 tysiące rocznie umiera! Najczęściej winę za tak przerażające dane ponoszą same kobiety, które nie chodzą na badania lub idą dopiero, gdy objawy choroby staną się bardzo odczuwalne. Niezwykle istotna jest też analiza genetyczna przodków. Należy spojrzeć wstecz i zobaczyć, czy nasze mamy, babcie, ciotki chorowały na raka i ocenić jak bardzo nasze geny są pod tym względem obciążone. Jednak nawet jeśli stwierdzimy, że możemy być bezpieczne, należy badać się okresowo w celach profilaktycznych.

DBAJMY O ZDROWIE!

Be the first to comment on "Gliwiczanki! Bezpłatna mammografia czeka!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*