Historia w pigułce – 15 rocznica zamachu wszechczasów

Dziś przypada 15 rocznica pamiętnego ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku. Warto więc przypomnieć, że 11 września 2001 roku arabscy terroryści porwali cztery samoloty pasażerskie, z których dwa uderzyły w nowojorskie budynki WTC, a trzeci – w gmach Pentagonu w Waszyngtonie. Czwarty, który prawdopodobnie miał uderzyć w Biały Dom, rozbił się w Pensylwanii po dramatycznej akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami.

Smoke billows out of the  burning World Trade Center towers before their collapse 11 September, 2001 in New York.  AFP PHOTO  Henny Ray ABRAMS / AFP PHOTO / HENNY RAY ABRAMS

Smoke billows out of the burning World Trade Center towers before their collapse 11 September, 2001 in New York. AFP PHOTO Henny Ray ABRAMS / AFP PHOTO / HENNY RAY ABRAMS

O godzinie 8.46 czasu nowojorskiego Boeing 767 z 92 osobami na pokładzie uderzył z całą siłą w górne piętra jednego z dwóch wieżowców WTC. Kilkanaście minut później inny samolot z 65 pasażerami uderzył w środkową część drugiego z wieżowców. W ataku zginęło prawie trzy tysiące osób, a wśród nich – sześcioro Polaków.

Sprawcą zamachu sprzed 15 lat była Al-Kaida – sunnicka organizacja terrorystyczna. Jej przywódca Osama bin Laden stał się najbardziej poszukiwanym terrorystą na świecie. George Bush, ówczesny prezydent USA, ogłosił „wojnę z terroryzmem”. Jej pierwszym etapem był militarny atak na rządzony przez talibów Afganistan, gdzie – jak sądzono – przebywał bin Laden.

zamach-na-wtc-4

W wyniku zamachu przeprowadzonego w USA upadł mit bezpiecznej Ameryki, a dramatyczne wydarzenia transmitowane na żywo przez liczne media wstrząsnęły całym światem. Trzeba koniecznie odnotować, że podczas akcji ratunkowej poniosło śmierć ponad trzystu strażaków i policjantów, a wielu mieszkańców Nowego Jorku  odczuło na własnej skórze destrukcyjne efekty działania substancji unoszących się w powietrzu po zburzeniu gmachów WTC. Nowojorczycy zaczęli chorować m.in. na ziarnicę złośliwą, różne odmiany raka skóry, a także na nowotwory tarczycy, płuc, nerek, pęcherza, okrężnicy i piersi.

W 2004 roku arabska telewizja satelitarna Al-Jazeera (Al-Dżazira) nadała wystąpienie ukrywającego się bin Ladena, w którym wziął on na siebie całkowitą odpowiedzialność za zamachy. Przywódca Al-Kaidy zagroził wtedy ich powtórzeniem. Po 10 latach od ataków na WTC, w maju 2011 roku, Osama bin Laden został osaczony przez amerykańskie oddziały specjalne w Pakistanie i pozbawiony życia w następstwie brawurowej akcji komandosów. Stało się to w okresie prezydenckich rządów Baracka Obamy w USA.

zamach-na-wtc-3

Dodajmy jeszcze, że nowojorskie centrum handlu WTC zbudowano w latach 1966-1973. Kompleks składał się z 7 budynków, z których najwyższe były dwie bliźniacze wieże zwane Twin Towers. Oba budynki liczyły po 110 pięter każdy, a ich wysokość wynosiła od 415 do 417 metrów. Na uwagę zasługuje fakt, że projekt zagospodarowania terenu opracował Daniel Libeskind, amerykański architekt polskiego pochodzenia.

Władze USA zrezygnowały z pierwotnego zamiaru odbudowywania Twin Towers. Na ich miejscu powstał nowy kompleks budynków, który składa się m.in. z wież Freedom Tower o wysokości ponad 541 metrów oraz 200 Greenwich Street o wysokości 411 metrów.

beznazwy2

Na podstawie dostępnych źródeł historycznych  opracował Zbigniew Lubowski

Be the first to comment on "Historia w pigułce – 15 rocznica zamachu wszechczasów"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*