Historyczne spotkanie na Śląsku Opawskim

Hradec nad Moravicí (po niemiecku – Grätz, a po polsku – Grodziec nad Morawicą) jest niewielkim miasteczkiem w Republice Czeskiej, w regionie morawsko-śląskim, a historycznie – na Śląsku Opawskim. Mieszka w nim współcześnie ok. 5 tys. osób. Z łatwością można do niego dotrzeć z Gliwic (autostradą A1 przez Ostrawę). Jest ono oddalone od naszego miasta o ok. 115 km (zaledwie 80 minut jazdy samochodem).

Czerwony Pałac - Hradec nad MoraviciCzerwony Pałac – Hradec nad Moravici

Hradec nad Moravicí jest położony na terenie górzystym. Przepływa tamtędy rzeka Moravica, która stała się też częścią nazwy miasta. Z hradeckiego wzgórza rozciągają się przepiękne widoki na okolicę porośniętą lasami liściastymi i iglastymi. Dojrzeć można położone niedaleko główne miasto Śląska – Opawę oraz granicę z Polską. Corocznie w okresie wielkanocnym odbywają się spływy szlakiem rzeki Morawicy.

Hradec nad Moravicí odegrał wyjątkową rolę w historii Polski. Od początków istnienia był jednym z głównych grodów Gołężyców – słowiańskiego plemienia żyjącego na dzisiejszym pograniczu polsko-czeskim, między źródłami Odry i Wisły. Właśnie w Hradcu w 965 roku spotkał się korowód weselny księżniczki czeskiej, Dobrawy, z korowodem ówczesnego księcia Polan, Mieszka I. Spotkanie obu arystokratycznych orszaków poprzedziło – doniosłe pod względem historycznym – zawarcie małżeństwa polskiego księcia z dynastii Piastów z czeską księżniczką z dynastii Przemyślidów.

Biała Wieża- Hradec nad MoraviciBiała Wieża- Hradec nad Moravici

W latach 990-1032 gród nad rzeką, stanowiącą główny dopływ Opawy, należał do państwa Bolesława Chrobrego i Mieszka II, a w późniejszym czasie wraz z okolicami stanowił przyczynę poważnych zatargów polsko-czeskich. Jego przynależność do państwa czeskiego utrwaliła się dopiero w XII wieku po zawarciu pokoju kłodzkiego. W drugiej połowie XIII wieku czeski król – Przemysł II Ottokar – w miejscu dotychczasowego grodu postawił gotycki zamek. Odtąd dzieje miasta nierozerwalnie łączą się z historią zamku.

Na przełomie XVI i XVII stulecia obiekt został przebudowany w stylu renesansowym. W późniejszych wiekach był ważnym ośrodkiem kultury muzycznej: w zamku przebywał Ludwig van Beethoven, a w Hradcu gościli także Niccolò Paganini i Ferenc Liszt. Do dziś jest tu organizowany konkurs „Hradec Beethovena”.

Zamek jest uważany za jedną z najbardziej bajkowych budowli historycznych w całej Republice Czeskiej. Odwiedzają go i podziwiają liczne grupy turystów z różnych krajów Europy. Szczególnie warto o tym pamiętać w najbliższych dniach. 14 kwietnia 2016 roku mija bowiem dokładnie 1050 lat od przyjęcia przez Mieszka I chrztu w obrządku katolickim z rąk czeskich, co jest powszechnie uznawane przez historyków za początek oficjalnego istnienia państwowości polskiej i włączenia Polski do zachodniego kręgu kultury chrześcijańskiej. Bez wcześniejszego ślubu Mieszka I z Dobrawą, córką władcy Czech, Bolesława I Srogiego, nie doszłoby do tego dziejowego zdarzenia z 966 roku, poprzedzonego historycznym spotkaniem polsko-czeskim w grodzie nad Morawicą…

Zbigniew Lubowski

Be the first to comment on "Historyczne spotkanie na Śląsku Opawskim"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*