Ich alabastrowa obecność

Od 5 do 27 września w Galerii Bielskiej BWA prezentowana będzie wystawa rzeźby Krystyny Pasterczyk ?Alabaster?. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 4 września (wtorek) o godzinie 18.

Krystyna Pasterczyk jest absolwentką Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (filia w Cieszynie). Zajmuje się rzeźbą, instalacją i tworzeniem video. Artystka prowadzi pracownię rzeźby oraz intermediów w Katedrze Rzeźby Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie, a od 2009 roku także pracownię rzeźby w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pasterczyk ma na swoim koncie udział w licznych wystawach zbiorowych, a także kilka wystaw indywidualnych. Według niej rolą artysty jest poszukiwanie tego, co dla większości jest niedostępne. Odeszła więc od poszukiwań formalnych, na rzecz tworzenia pomostu między odbiorcą, a tym, co duchowe. Jak sama twierdzi, stara się poszukiwać swego rodzaju kompromisu z rzeczywistością, którego osiągnięcie pozwala jej na odnalezienie spirytualności, tkwiącej w samym materiale.

Rzeźbiarka dużą wagę przywiązuje także do używanego przez siebie materiału i jego istoty. Stara się zatrzymać właściwości zarówno drewna, jak i kamienia, soli, ołowiu, wosku i smoły.

Jej najnowsza wystawa dedykowana jest tym, którzy odeszli, wszystkim którzy żyją wśród nas, a także tym, których czas jeszcze nie nadszedł. Ich obecność przełamuje bariery, przekracza granice czasu, jest jak alabaster ? szlachetna, przejrzysta i subtelna.

?Alabaster? jest jedną z ekspozycji, prezentowanych w galerii w ramach ogólnopolskiego projektu ?Polska Biennale?. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.galeriabielska.pl. Ze strony pochodzą także zdjęcia.

 Magdalena Jezierska

1 Comment on "Ich alabastrowa obecność"

  1. GOGOL PRZEJAZDEM | 29 sierpnia 2012 at 4:59 pm | Odpowiedz

    ??Rzeźbiarka dużą wagę przywiązuje także do używanego przez siebie materiału i jego istoty. ??

    ‚Każdy z nas jest trochę rzeźbiarzem.

    Słowem, rzeźbi ciszę?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*