Ile kosztuje woda w Gliwicach?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. W porównaniu do innych gmin województwa śląskiego płacimy za wodę i odprowadzanie ścieków raczej mało. Zdecydowanie mniej korzystnie wypada to w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Podajemy oba zestawienia z uwzględnieniem taryf podanych na 2015 rok. Najpierw województwo śląskie:

ceny wodyslceny wodysl1ceny wodysl2

I zestawienie w porównaniu do innych miast "stutysięczników" i większych:

woda1ceny wody1

I teraz pytanie – płacimy dużo, czy mało? Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. przynosi każdego roku kilka milionów zł zysku. To typowe dla Gliwic, gdzie zarabiają te spółki, którym stałe wpływy zapewniamy my sami (a zatem PWiK, PEC, PKM). Ale w tym przypadku nalezy postawić pytanie, czy spółka komunalna zajmująca się dostarczaniem nam wody, powinna zarobić na tym kilka milionów złotych, czy raczej ceny wody należałoby jeszcze obniżyć, dając odczuć mieszkańcom "gliwicki sukces" chociażby w ten sposób?

dj

4 Comments on "Ile kosztuje woda w Gliwicach?"

 1. Przede wszystkim wode w Gliwicach mamy bardzo szkodliwą, o czym na sesji RM mowila radna Potocka (lekarz).

 2. Na temat tej szkodliwości gliwickiej wody to można dyskutować. Na pewno jest szkodliwa dla urządzeń,które z nią pracują.W gospodarstwie domowym kłopoty z pralkami,czajnikami wymiennikami ciepła itp.Jeżeli chodzi o człowieka to nie widzę dużego zagrożenia,tym bardziej,że usunięcie tej dużej twardości jest bardzo proste i stosunkowo tanie.Nie trzeba żadnych Brit i innych podobnych urządzeń,mogę podać prostą jak budowa cepa metodę,ale przypuszczam,że gliwiczanie ją znają to po co?

  Koszt wody nie jest jeszcze w kraju wysoki,ale znacznie więcej kosztuje oczyszczanie ścieków.Wybudowane w ostanich latach oczyszczalnie jeszcze spłacają kredyty.

 3. Dostarczana woda w Gliwicach jest średnio i wysoko zmineralizowana, zawiera 5-10 % skladników mineralnych (związki wapnia i magnezu). Jest wodą posiadającą wysoki stopień twardości, kłopotliwy bardziej dla urządzeń (armatura, czajniki, pralki, zmywarki, ogrzewacze wody itp) niż dla zdrowia.

  Woda nie jest uzdatniana, jedynie chlorowana

  Cena wody raczej dyskusyjna.

 4. marianandrzejczak | 25 stycznia 2015 at 10:11 am | Odpowiedz

  Akurat w kwestii wody mylą sie krytykanci. Woda jest dobra by nie rzec bardzo. Robiłem badania i byłem zaskoczony. Cena zawsze może być niższa ale i wyższa. Nie ma niz za darmo.

  Co mi się stało?
   

Leave a comment

Your email address will not be published.


*