Imperium snu

Już 3 września wszyscy bielszczanie (i nie tylko) będą mieli okazję wziąć udział w nietypowym wydarzeniu. Od poniedziałku na ulicach miasta dostępne będą instalacje dźwiękowo-zapachowe, ustawiane w ramach projektu Justyny Gruszczyk ? ?Imperium snu?.

Justyna Gruszczyk jest absolwentką Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. W 2007 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem z malarstwa sztalugowego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej najnowszy projekt polegał na zbieraniu wspomnień i opisów marzeń sennych o trzech różnych miastach. Zostały one nagrane, a od 3 września będą odtwarzane w różnych, często odwiedzanych punktach. Towarzyszący im zapach, a raczej, jak twierdzi sama artystka, ?uczucie, że coś pachnie?, ma zapisać się w pamięci przechodniów i powodować, że za kilka lat pojawi się u nich niejasne wspomnienie czegoś nieokreślonego, ale pięknego. Celem Justyny Gruszczyk było porównanie pojawiającej się w snach wizji miejsc z ich rzeczywistym wizerunkiem. Zadaniem odbiorcy będzie ocenić, co posiada dla niego większą wagę.

?Imperium snu? obejmuje trzy miasta ? Katowice, Bielsko-Białą i Toruń. W Bielsku-Białej jego realizację wsparła Galeria Bielska BWA. Akcja potrwa do 8 września (sobota). 6 września (czwartek) o godzinie 18 w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się także spotkanie autorskie. Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnego bloga projektu: http://imperiumsnu.blogspot.com. Znajdziemy tam opisy poprzednich realizacji, mapki i wiele innych, przydatnych informacji.

Gdzie możemy znaleźć instalacje?

Plac przed Galerią Bielską BWA (od ul. Mickiewicza)
Cafe Oskar, Rynek 16
Centrum Taniej Książki, ul. 3 Maja 3/3
London Gallery, ul. Cechowa 10
Podwórko przy ulicy Barlickiego 15
Kamienica siedziby ?Społem”, ul. Wzgórze 5

Projekt został zrealizowany dzięki stypendium Marszałka Województwa Śląskiego.

Zdjęcia, wykorzystane w artykule pochodzą ze strony www.galeriabielska.pl.

Magdalena Jezierska

1 Comment on "Imperium snu"

 1. GOGOL PRZEJAZDEM | 2 września 2012 at 6:08 pm | Odpowiedz

  ??Imperium snu? obejmuje trzy miasta ? Katowice, Bielsko-Białą i Toruń. ??
  A ja o Gliwicach ciągle marzę , ciągle śnię?
  ***************************************
  ??jest absolwentką Zespołu Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. ??
  Zgaduję: to jest szkoła !

Leave a comment

Your email address will not be published.


*