Interpelacja radnego w sprawie dotacji na sport

Njapierw na portalu niebieskoczerwoni.eu pojawił się tekst. Oto jego fragmenty:

W ostatnich latach nad mniejszymi klubami zaczęły się zbierać czarne chmury, a to za sprawą zmniejszających się ciągle dotacji. Dziś mamy prawdziwą burzę w Carbo Gliwice, ŁTS Łabędy oraz Fortunie Gliwice. Niestety zarządy tych klubów zostały zmuszone przez działania magistratu podać się do dymisji, a to może być dopiero początek lawiny.

Pismo z informacją na ręce Zygmunta Frankiewicza złożyli i podpisali Tomasz Rudzki (prezes Carbo) oraz Kazimierz Durmowicz, Roman Grzywnowicz i Jan Jonda (członkowie zarządu Carbo) podobnie jak miało miejsce w Łabędach i Brzezince. Informacja ta dotarła także do radnych. Nie chcąc czekać postanowiłem natychmiast spotkać się ze stroną i porozmawiać nad problemami mniejszych klubów, które jak wiemy o takich milionach jak Piast mogą pomarzyć. Za to w takich klubach jak na przykład tym z ul. Lekarskiej szkoli się młodzież, która także może wspiąć się na wyżyny futbolu, co odzwierciedla historia.

Potem następuje zestawienie wybranych dotacji wraz ze wskazaniem różnicy w stosunku do poprzedniej:

Piast Gliwice SA. – 5,5 mln złotych. (+1 mln zł)
Gliwicka Akademia Futsalu (właściciel Zbigniew Kałuża) – 74 500 (+29 500 zł)
Gliwicki Klub Sportowy „Piast” Gliwice – 28 tys. zł. (+ 2000 zł)
Klub Środowiskowy AZS Politechniki Śląskiej – 130 000 zł (+ 40 000 zł)

Carbo Gliwice – 19 tys. zł. (- 6000 zł)

Klub Sportowy Bojków – 14 tys. zł. (- 4000 zł)

Komunikacyjny Klub Sportowy „Kolejarz” – 13 tys. zł. (- 8000 zł)

Robotniczy Klub Sportowy Fortuna – 18 tys. zł. (- 7000 zł)

FC Kłodnica – 5,5 tys. zł. (+/-)

ŁTS Łabędy – 29 tys. zł. (- 2000 zł)

Cały tekst znajduje się tu: 

https://niebieskoczerwoni.wordpress.com/2015/01/29/w-naszym-miescie-umiera-pilka/

W związku ze sprawą radny Bartłomiej Kowalski skierował interpelację do zastępcy prezydenta miasta Krystiana Tomali:

Krystian Tomala (III Zastępca Prezydenta Miasta)
Do wiadomości: Rada Sportu Miasta Gliwice

 

 

W związku z podaniem do publicznej informacji listy przedsięwzięć przyjętych do realizacji w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 30 czerwca 2015 roku w zakresie wsparcia rozwoju sportu w zespołowych dyscyplinach sportowych, którym przyznano dotacje, proszę o informację:
• Jakimi kryteriami kierowano się podczas przyznawania dotacji? Jeżeli na podstawie regulaminu, to czy regulamin jest kompatybilny ze strategią rozwoju klubów sportowych, zwłaszcza tych małych?
• Dlaczego takie kluby jak Carbo Gliwice, Fortuna Gliwice oraz ŁTS Łabędy otrzymały pomniejszone dotacje w porównaniu do I i II półrocza 2014 roku, skoro znane są koszty stałe prowadzenia przez nie zadań zleconych przez Prezydenta Miasta Gliwice?
• Jaki jest powód braku przyznania dotacji Klubowi Futsalu NBIT przy ogromnym wzroście dotacji (w porównaniu do II półrocza 2014 roku) dla Gliwickiej Akademii Futsalu „Nova”?
• Jakie jest Pana stanowisko w sprawie masowych dymisji zarządów klubów: Carbo Gliwice, Fortuny Gliwice i ŁTS Łabędy?
• Jaki jest powód systematycznego zmniejszania dotacji dla klubów Carbo Gliwice, Fortuny Gliwice, Komunikacyjnego Klubu Sportowego „Kolejarz” i ŁTS Łabędy, zmuszającego je do likwidowania drużyn?
• Jaka jest strategia Miasta Gliwice w kwestii wzrostu poziomu sportowego w dyscyplinie piłka nożna wśród dzieci i młodzieży z uwzględnieniem klubów o mniejszych środkach i możliwościach niż Piast Gliwice?
• Jaki jest powód zwiększenia dotacji dla Piast Gliwice SA o pół i milion złotych w porównaniu do I i II półrocza 2014 roku?
• Jakie czynności są prowadzone w sprawie pozyskania głównego udziałowca dla Piasta Gliwice SA?
• Jak wygląda dobór członków do Rady Sportu Miasta Gliwice? Sytuacja przypomina bowiem przypadek bycia sędzią we własnej sprawie, w odniesieniu do opiniowania kształtu ostatecznych dotacji.

Z poważaniem,

Radny Rady Miasta Gliwice
Bartłomiej Kowalski.

 

Z dużym zinteresowaniem czekamy na odpowiedź, ale również, a właściwie przede wszystkim, na ewentualne działania Raday Miasta w tej sprawie.

red.

 

8 Comments on "Interpelacja radnego w sprawie dotacji na sport"

 1. Radny naprawdę nie zna odpowiedzi na zadane przez siebie pytania? I liczyna to, że właśnie Tomala przekonująco odpowie? Ten Tomala, który bawi się smartfonem w ćwierkanie o dupowatych posłach? Nie mógł młody radny zapytać swoich starszych (zwłaszcza partyjnych) kolegów, którzy taki budżet uchwalali, bo wymyślił sobie trochę "pohamletyzować"? 

 2. marianandrzejczak | 30 stycznia 2015 at 10:13 am | Odpowiedz

  A ciemu gliwicka akademia fiutsialu dostała tyle kasiorki a ŁTS łabędy nie? Co takiego jest w  niej czego nie ma w Łabędach. Fiutsial to chyba coś z lodem. Coś się grzeje  pociera i  rozciera by ten  pomiot się slizgał ?                  Nie rozumiem za co pomiot prywatny dostaje kasiorkę i dlaczego się ślizga za nasze podatki?                         Pomoc de kolegis czy de maksimus?

  Piast nieudacznis utrzymywany za nasze podatki w roli pasożitis. Już się boję o Podiumis.

  • Czyżby Pan chciał, aby kibice Piasta ponownie okupowali skwer przed magistratem? Przecież Piastowi, czyli kibicom, nie wolno nie dać, przeciwnie – trzeba dać jeszcze więcej. Na wszystkie hale też trzeba było dać – każdy kibic to powie i każdy górnik. Ilu racjonalnie myślących kibiców Pan zna? Jest ich więcej niż racjonalnych górników? Jest liczna grupa mieszkańców o małych możliwościach ale z ogromnymi ambicjami, przyklaskujących każdemu kosztownemu pomysłowi, i ta grupa rośnie. Chcieliby mieć piękne nowe drogi i autostrady, bo w wieku 17 lat, zaraz po zakończeniu naukowej kariery, po pierwszej wypłacie stali się właścicielami eleganckiego auta, a jeszcze wystraczyło na nakładkę na rurę wydechową i nową bejsbolówkę. Wszędzie muszą mieć też bezpłatne parkingi. Za ćwierć grosza chcą mieć wstęp na baseny, stadion, do hal i kina. Nie targują się tylko w dyskotekach ale już knajpy są dla nich za drogie, a w restauracjach czują się jak filmowy Pawlak na MS Batory. Ale mają eleganckie dresy, markowe sportowe buty i ogładę zdziczałego bulteriera. Taki bazarowy sznyt. 

   Budowa Hali Podium/Gliwice ma poważne opóźnienie, podobnie DTŚ, na której tunelu zamiast budynków być może wyrośnie trawa dla czworonożnych pupili gliwiczan. Będzie drożej – to pewne. Poza tym, miasto będzie teraz wydawać pieniądze ze sportowej puli na reklamy hali. Może jeszcze nie wszyscy zauważyli, ale 30 maja ub. roku jest symboliczną datą w ponaddwudziestoletniej karierze ekipy Frankiewicza. Wtedy właśnie okazało się, że inwestorzy – wbrew rozsiewanym plotkom – nie walą drzwiami i oknami do Gliwic. Do przetargu na dzierżawę hali nie zgłosił się nikt, a przecież ma to być świetny interes. Może ktoś mi przypomni, kto z PiS poparł budowę hali tłumacząc swoją decyzję "dobrem Gliwic"?

   I w tych okolocznościach młody radny PiS, działacze od siedmiu boleści i kibice, którzy jak jeden, przyklaskiwali budowie dzielnicowych hal sportowych i hali mauzoleum, dziwią się, że dla wszystkich nie wystarczyło pieniędzy? To może jeszcze jeden basen, parę nowych ulic, siłowni pod chmurką? I tańszych biletów na mecze Piasta. A właśnie, gdzie są chętni na zakup klubu? 

 3. Adam Jabłoński | 30 stycznia 2015 at 4:20 pm | Odpowiedz

  Rada Sportu z docentem na czele okazała się być w moim mniemaniu kółkiem wzajemnej adoracji.
  Zamiast rozwijać sport w naszym mieście w skali ogółu doprowadza do jego upadku, utrzymując tylko ośrodki sportu bliskie jej członkom. Siatkówka(tylko AZS), Futsal i "Modelarze" reszta otrzymała ochłapy żeby zamknąc im wiadomo co.

  Niestety te ochłapy dla kilku klubów oznaczają rozwiązanie i likwidację sportu na dzielnicach.

  Wobec takiego skandalu powinna być natychmiastowo rozwiązana, zanim przelewy pójdą na konta wybranych przez nią podmiotów. Jej decyzje powinny zostać anulowane oraz przede wszystkim powinny być wyciągnięte konsekwencje wobec jej członków. W trybie pilnym powinna zostać zebrana Rada Miasta.

  Funduszami na sport w mieście powinny zarządzać Rady Osiedlowe, ponieważ one wiedzą jakie mają potrzeby, kluby sportowe na ich dzielnicach i komu ile będzie trzeba/można dać. Nawet jeśli to kluby prywatne.

  Środki powinny być przyznawane na PLN/mieszkańca dzielnicy, nie jak teraz według widzi misie kilku kolesi.

  – Osiedla powinny mieć możliwość dotowania sportu na innch dzielnicach, wiadomo że nie każdy musi trenować na swojej dzielnicy. Byłyby wiele obiektów/dotacji wspólnych.

  – Nie wykorzystanne środki powinny wracać do wspólnej puli do zadań i projektów sportowych, ponadosiedlowych.

  – Zniknął by problem dotowania ciepłych posadek w "Piaście" . Te dzielnice, które by chciały ten klub obsługiwać to by transferowały plny ale pewnie tylko na szkolenie młodzieży.

  Teraz niestety mamy patologie gdzie jedne dzielnice dostają kokosy, podczas gdy drugie fige z makiem, mimo że także dają swoje podatki to wspólnej kasy. 

 4. Dla przypomnienia Zbigniew Kałuża jest udziałowcem Piasta Gliwice piłka nożna i właściciel ośrodka SPA lub coś tego typu przy ul. Jasnej. Taka dotacja to dla Niego śmiech na sali ale dla pozostałych obdarowanych klubów już – nie.

 5. Aha, i jeszcz jedno. Dotacja 2000 zł dla pozostałego GKS,, Piast" to po prostu jałmużna. Wstyd i upokorzenie dla prawdziwych pasjonatów sportu tam trenujących.

 6. marianandrzejczak | 2 lutego 2015 at 8:39 am | Odpowiedz
  Rada Miasta pomaga także podmiotom sportowym w inny sposób

   

  http://bip.gliwice.eu/pub/html/um/files/Wykaz_ulg_2011_do_BIP.pdf

  nr 94

  http://bip.gliwice.eu/pub/html/um/files/PO/Wykaz_ulg_2012.pdf

  poz 68

  http://bip.gliwice.eu/pub/html/um/files/PO/Wykaz_ulg_2013%281%29.pdf

  poz nr 3

  Są to procedury pomocowe  tkzw. umorzenia. O tym jest mowa tylko w BIP w zakładce budżet miasta. Mam to wszystko zarchiwizowane od 7 lat jednak przekazuję  linki na materiały jakie udostępniło miasto z okresu trzech ostatnich by nie być posądzonym o jak to Prezydent niegdyś do mnie napisał ……….. przykład charakterystycznego dla tak zwanej „prasy brukowej” braku rzetelności, pogoni za sensacją i żerowania na niskich instynktach potencjalnych odbiorców i najzwyklejszej zlośliwości.  W latach poprzednich na stronach UM było udostępnianych 5 ostatnich lat. Rajcy Miejscy i Prezydent widać bardzo lubią tenis i piłkę nożną ale tylko tę z Piasta Gliwice a Tenis z dwóch podmiotów. Nie byłoby w tym, na Boga "MAMONĘ" nic nadzwyczajnego gdybyśmy przez tę pomoc dostąpili obecności gliwickiej "Radwańskiej" .czy piłkarskiego "Ronaldo" Płacimy płacimy i nic z tego nie mamy. Czy umorzenia są formą pomocy czy nie ?  O pomocy dla  klubu Carbo nie wspomnę. Kiczowata loża opasłych  VIP..ów mnie przerasta choć większości mieszkańcom do pięt nie dorasta.  

 7. Ciekawe w tym wszystkim od wielu lat mnie to intryguje dlaczego ta cała szopka z przyznawaniem dotacji nazywa się KONKURS? Czy w ramach konkursu można zobaczyć oferty oferentów? Dlaczego od lat w KONKURSIe wygrywają te same podmioty? Czy KONKURS nie powinien mieć charakteru konkursowego a jest to co innego niż DOTACJA? …. warto to rozpoznać bo wyniki KONKURSU z góry wydają się być rozsrzygnięte….

Leave a comment

Your email address will not be published.


*