Jak będzie „Po próbie”? – film!

Premiera drugiej części dylogii "Kobiety Bergmana" nosi tytuł "Po próbie" odbędzie się 19 marca o godzinie 19 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Na spektakl przedpremierowy zapraszamy 18 marca o godzinie 18.

Ten niezwykle efektowny w warstwie wizualnej spektakl przez 1,5 godziny absorbuje widza w sposób absolutny. Klip promujący daje przedsmak emocji:

Bilety do kupienia:

18 marca – http://www.teatr-rozrywki.pl/system.html?id=846
19 marca – http://www.teatr-rozrywki.pl/system.html?id=845

Ingmar Bergman napisał bardzo autobiograficzny tekst. Wiekowy reżyser po jednej z prób konfrontuje się z dwiema swoimi aktorkami. Anna, to początkująca aktorka, jak się okazuje związana z Mistrzem nie tylko zawodowo. Rakel, to matka Anny, grająca w jego spektaklach kiedyś. Anna jest rzeczywista, cielesna i symbolizuje wszystko,czego Vogler już mieć nie może. Rakel jest przywidzeniem, wyrzutem sumienia, czymś, czego nie da się zapomnieć.

IMG_8396

Bardzo szybko staje się jasne, że cała opowieść nie dotyczy wcale prostej obyczajowej historii, dialogu rozgrywającego się po którejś z licznych prób. Widzowie mają do czynienia z człowiekiem, który żegna się z życiem, próbując je podsumować. Obie kobiety symbolizują zatem dwie strony Wszechrzeczy – życie (tytułowa próba) oraz to, co po nim. Mieszają się one jeszcze, jeszcze nie wiadomo, po której z nich znajduje się główny bohater. A on jak przykuty do tego jednego konkretnego miejsca prowadzi dialogi z Anną i Rakel, a może po prostu z samym sobą? Ujawniają się tajemnice, w widzu rodzą się podejrzenia, słowa wypowiadane na temat aktorstwa i teatru zyskują inny wymiar. Może właśnie tak będzie wyglądał ów Sąd Po Próbie, którego się wszyscy podświadomie obawiamy?

Pod przykrywką estetycznego manifestu teatralnego (bardzo ważna warstwa sztuki, w czasie nasilających się polemik) Bergman dokonał wiwisekcji na sobie samym.

Taką interpretację przyjął reżyser spektaklu Dariusz Jezierski i ona właśnie zadecydowała o połączeniu tej realizacji ze spektaklem "Persony". Tytuł całości – "Kobiety Bergmana" jest zatem całkowicie adekwatny.

IMG_8292

Spektakl zachowuje wewnętrzne tempo tekstu. Aleksandra Gajewska, Anna Maksym i Jarosław Karpuk delektują się pauzą, ciszą, niedomówieniem. Wielkie znaczenie mają gest, spojrzenie, emocje niewypowiedziane. Niezwyczajny jest także ruch aktorów. W świecie ciągłego pośpiechu musimy wiedzieć, że każdy z nas stanie kiedyś w miejscu, w którym nie liczy się czas, lecz prawda o nim i o tym co zrobił w czasie swojej Próby otacza go zewsząd, wsącza się w świadomość. Nie da się odwrócić wzroku, zapomnieć, niczego zmienić.

Bardzo szlachetny, głęboki tekst, do którego dostroili się aktorzy, tworząc spektakl, który na długo zostanie w pamięci.

Dariusz Jezierski

Be the first to comment on "Jak będzie „Po próbie”? – film!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*