Już po castingu ? zagramy ?Berka?

Nie lubię samego określenia „casting”. To tak z amerykańska, tak à la Hollywood. A jednak ten ostatni będę dobrze wspominał. Najważniejsze się stało – obsada do „Berka” Marcina Szczygielskiego wybrana. I to jaka obsada!

Jako reżyser spektaklu, było nie było główny (jedyny!) odpowiedzialny za obsadowe decyzje, mam ogromny zaszczyt przedstawić aktorów, którzy już za kilka miesięcy staną przed rzeszami (mam nadzieję!) widzów, aby opowiedzieć tę historię na nowo. Inaczej, poważniej, po swojemu…

BłachnioEwa

Annę, doświadczoną życiem, zgorzkniałą i pełną uprzedzeń, ale tak naprawdę wrażliwą i w gruncie rzeczy dobrą kobietę, zagra Ewa Błachnio, której z całą pewnością nie trzeba przedstawiać miłośnikom kabaretu zwłaszcza. Tak, to piękniejsza twarz Kabaretu Limo. Nie wszyscy wiedzą, że Ewa Błachnio zdecydowała się więcej czasu poświęcić teatrowi. Jest już aktorką dramatyczną, a po przesłuchaniu i krótkiej wspólnej pracy na scenie nie mam wątpliwości, że jej wybór zawodowy jest jak najbardziej słuszny.

MarzęckaJPG

W rolę jej córki Małgosi wcieli się natomiast żywiołowa, dynamiczna (jest również kaskaderką!), związana z Teatrem Banialuka Marta Marzęcka. W 2012 roku za swoje kreacje otrzymała „Złotą Maskę”, była nagradzana w konkursach piosenki aktorskiej.

W role Pawła i Wojtka wcielą się Piotr Wiśniewski i Jacek L Zawada. Kto w kogo? Zwyczajnie jeszcze nie wiem, ale to na pewno żelaźni (nomen omen) kandydaci do obu ról.

piotr w.

Piotra Wiśniewskiego miłośnikom teatru zwłaszcza na Śląsku, przedstawiać nie trzeba – to założyciel i szef Teatru Żelaznego, mieszczącego się obecnie w Katowicach-Piotrowicach w budynku dawnego dworca. Byłem, widziałem, pracuję… atmosfera niepowtarzalna, sala na ponad 150 widzów, świetny dojazd. Wcześniej animował przestrzeń twórczą Stacja Ligota, w której miało miejsce parę ciekawych premier. Poza wszystkim jednak to bardzo dobry aktor. Można go oglądać między innymi w spektaklach „Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij”, „Ciało obce”, „Ballada o bezpańskiej suce i gołębiu”, „Romanca”, by wspomnieć tylko realizacje Teatru Żelaznego.

Jacek L. Zawada 2

Jacek L Zawada, to aktor wchodzący właśnie na polskie sceny, współpracujący między innymi z niedawno powstałym Teatrem Nowym w Rzeszowie. Podczas przesłuchania ujął mnie przemyślaną interpretacją zadanej roli, okraszoną dużą i jakże cenną w teatrze porcją naturalności i swobody.

W takim towarzystwie aż chce się pracować. Tymczasem tekst, który Marcin Szczygielski napisał dla Ewy Kasprzyk i Pawła Małaszyńskiego na podstawie własnej powieści, jest prawdziwym wyzwaniem. Znakomite, do dziś grane, przedstawienie Teatru Kwadrat zdecydowanie podnosi nam poprzeczkę. A jednak zmierzymy się z tym tekstem, przewartościowując pewne kwestie, odchodząc od zdecydowanie komediowej interpretacji. Spróbujemy spojrzeć na tę niecodzienną-codzienną konfrontację „moherki” z gejem niestereotypowo, głęboko sięgając do wnętrz naszych bohaterów. „Berek” ma już prawie 10 lat. Wiele się w tym czasie zmieniło. Kiedy Szczygielski pisał swoją powieść, próbował czytelników (później widzów) z pewnymi rzeczami oswoić. Wydaje się, że ten etap wszyscy mamy za sobą.

Co jeszcze kryje się w „Berku”? Nie mam wątpliwości, że Ewa Błachnio, Marta Marzęcka, Piotr Wiśniewski i Jacek L Zawada okażą się znakomitymi eksploratorami naszej terra incognita, do której z największą radością poprowadzę wyprawę. Zaczynamy już w środę! Oczekujcie na efekty…

Dariusz Jezierski

1 Comment on "Już po castingu ? zagramy ?Berka?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*