KARASOL przedstawia: Wenancjusz Ochmann

 Klub Twórców Górnośląskich K A R A S O L

jest klubem otwartym, w jego pracach i spotkaniach może uczestniczyć każdy zainteresowany.

Są wśród nas pisarze, malarze, muzycy, aktorzy, reżyserzy, wydawcy, mecenasi, animatorzy i menedżerowie kultury.

Twórcy górnośląscy? A no tak! Właśnie tak! Nie cepeliowi i nie skansenowi, chociaż nie odmawiamy bytu Cepelii i skansenom. Jesteśmy żywi i prawdziwi. Nie mieścimy się w stereotypach, to jasne. Górnośląscy, to znaczy z Górnego Śląska lub z Górnym Śląskiem związani.

K A R A S O L ? A no tak! Właśnie tak! Karasol to po śląsku karuzela. A konkretnie: keciok – karuzela łańcuchowa.

K A R A S O L to nasz program i nasza filozofia. Chesz się karnonć, to ciś. Dwa razy ciść – roz jechać.

Na łamach Info-Postera przedstawię Państwu ludzi K A R A S O L A.

3.

K A R A S O L spotyka się raz w miesiącu. W Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Mikołowie i Zabrzu.

W Zabrzu spotkamy się w 2017 kilka razy w KURORCIE QULTURY, w jego estetycznych wnętrzach, gzie małżeństwo Ochmannów udowadnia, że przykładowy Zenek Martyniuk niekoniecznie jest jedyną drogą prowadzącą do gustów ludzi młodszych i starszych. Ochmanowie są artystami: Wenancjusz muzykiem, Anna – plastykiem. Od ćwierć wieku znaczą wiele w sztuce, od ćwierć wieku kształcą, od ćwierć wieku przekonują, że o guście nie dyskutuje się pod jednym warunkiem, że się ten gust ma.

Ochmannowie nie są artystami na wzór kilku ostatnich stuleci – niezależnymi, bez mecenatu, znanymi po śmierci, często głodującymi, bezdomnymi wizjonerami. Ochmannowie to artyści wszechstronni, z własnymi szkołami, własnymi czeladnikami, z własnym warsztatem.

Tak, Anna i Wenancjusz Ochmann to mistrzowie cechowi, którzy często wyruszają nauczać i uczyć się w tej naszej otwartej Europie.

Poniżej przedstawia się Wenancjusz Ochmann. Anna za jakiś czas. Sami tak ustalili.

Wenancjusz Ochmann

Z WYKSZTAŁCENIA MUZYK – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (pracownik w studiu muzyki elektroakustycznej tej uczelni), stypendysta Hochschule fur Musik F. Liszta w Weimarze (Niemcy), współwłaściciel pierwszego na Śląsku cyfrowego studia nagraniowego „Diaton”.

Z PASJI KOMPOZYTOR – autor muzyki reklamowej, do etiud filmowych i studenckich, materiałów autorskich m.in.: „Aqua” (składanka śląskich twórców muzyki elektronicznej), „Wizje” (z Barbarą Zielińską), „Sampler vol II” (składanka polskich twórców muzyki elektronicznej), „Światło dla A!” czy „W barwach dźwięku” (z Sabiną Borner). W latach 1992 – 1999 częsty gość na antenie Programu III Polskiego Radia w audycjach m.in. Jerzego Kordowicza. Jego kompozycje zajmowały wysokie miejsca na listach przebojów muzyki elektronicznej (TOP TLEN).

W ostatnich latach zamienił instrumenty elektroniczne na klasyczny fortepian i powrócił do grania (m.in. w zespole jazzowym, z którym występował także na scenie XX JAZ Festiwalu czy w ramach międzynarodowego projektu Women in Jazz w katowickim Kinoteatrze RIALTO) oraz do komponowania – bazując w swojej twórczości przede wszystkim na korelacji dźwięku z obrazem. Jest autorem ścieżki dźwiękowej do filmu eksperymentalnego „Ożywienie”, filmów reklamowych, promocyjnych oraz edukacyjnych. Jego ostatni materiał autorski „POMIĘDZY_BETWEEN” miał swoją premierę w… "Cantina del Jazz" Rzymie (Włochy).

ZAWODOWO – pedagog muzyczny (pracuje przede wszystkim z osobami dorosłymi wykorzystując autorskie programy nauki gry na fortepianie oraz zasad muzyki dla dorosłych), założyciel i dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. VENO’S STUDIO, organizator wymian międzynarodowych, warsztatów i koncertów, współautor innowacyjnej metody nauczania języka niemieckiego poprzez muzykę (publikacja: „Jak leci? Śpiewająco…” – z Aleksandrem Lubiną), juror licznych konkursów i festiwali muzycznych o zasięgu regionalnym i wojewódzkim.

Wykładowca akademicki (Politechnika Śląska), właściciel i dyrektor instytucji szkoleniowej VENO’S STUDIO Przemysły Qultury, w ramach której realizuje szereg unikalnych, autorskich warsztatów i szkoleń m.in. z emisji głosu, wystąpień publicznych, organizacji imprez, rozwoju przedsiębiorczości w sektorze kultury i wprowadza nowatorskie na polskim rynku metody pracy z artystami, które wspierają ich rozwój zawodowy (m.in. poprzez mentoring).

Projektuje i koordynuje projekty finansowane ze środków UE i innych (obecnie przede wszystkim o zasięgu ogólnoeuropejskim) wspierające rozwój kadr sektora kultury
i kreatywnego. Przez 4 lata pracował w międzynarodowym zespole opracowującym system międzynarodowej certyfikacji dla artystów i animatorów kultury, obecnie przygotowuje wdrożenie tego narzędzia w Polsce

W 2016 roku, wraz z żoną Anną, stworzył KURORT QULTURY – prywatną, niezależną instytucję kultury.

PRYWATNIE – lubi bezkresną przestrzeń oglądaną z górskich szczytów, poranne espresso
w lokalnym, włoskim barze wypijane w gwarze rozmów jednym łykiem, dyskusje
o ponowoczesności i sztuce podczas intelektualnych śniadań z żoną, przekraczanie granicy własnych marzeń…

Więcej : www.venos.pl

Be the first to comment on "KARASOL przedstawia: Wenancjusz Ochmann"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*