„Kobiety Bergmana – Persony”: pierwsze opinie

Premiera spektaklu "Kobiety Bergmana – Persony" wg sztuki Nikołaja Rudkowskiego odbyła się 12 marca w Teatrze Rozrywki…

Przypominamy, że już za kilka dni, 19 marca (godz. 19) w Teatrze Rozrywki premiera spektaklu zamykającego dylogię "Kobiety Bergmana" – "Kobiety Bergmana – Po próbie". Bilety można nabywać tu:

18 marca – http://www.teatr-rozrywki.pl/system.html?id=846
19 marca – http://www.teatr-rozrywki.pl/system.html?id=845

Tymczasem nadchodzą pierwsze opinie na temat przedstawienia "Kobiety Bergmana – Persony":

Katsiaryna Saladukha (Białoruś) wiceprezydent International University Theatre Association:

Spektakl naprawdę mi się podobał i chciałabym jeszcze raz go zabaczyć, aby lepiej go ocenić i smakować wszystkie szczegóły, których w nim niemało.

To piękne, stylowe przedstawienie.  Są w nim rzeczywiście aura i atmosfera Bergmana.  Wspaniałe wideo. Efektowne odesłania do stylistyki kina. Czarno-biała estetyka idealna z punktu widzenia znowuż kina, ale i życia. Tak to w każdym razie przeczytałam. Czarno-białe życie, dzisiaj zły / czarny jest jeden, jutro inny. Najistotniejsze – połączenie tych barw w jedynym ciele / człowieku
Dobrze dobrana muzyka. To bardzo istotne!
Wspaniała gra aktorów,  zwłaszcza, odtwórczyń głównych rół. Fizycznie złożona,  psychologicznie przenikliwa. Wynika z tego połączenia wiele interesujących idei.
Utrzymane tempo spektaklu przy czym nie ma zupełnie wrażenia, że to zaledwie godzina i kilka minut. Ma się wrażenie pełnowartościowego już nie rozpuszczonego, jak to często bywa na premierze,  spektaklu, który bardzo precyzyjnie niesie ideę.
Emocjonalnie spektakl mocno oddziałuje na widzów. Świadczy o tym niejakie ich odrętwienie w finale.  
Biorąc pod uwagę ryzykowny temat, reżyserowi i aktorom udało się podać go estetycznie, bez przesady i przekraczania granic.
Precyzja, to, chyba najwłaściwsze słowo, które opisuje to przedstawienie. Niczego zbytecznego, niczego przypadkowego, pustego. Dziękuję za estetyczną i emocjonalną przyjemność!

kobi2

Piotr Oczkowski, dyrektor Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego:

Spektakl piękny i poruszający. Dawno już tak głęboko i namacalnie nie przeżyłem pełni znaczenia tych dwóch słów na teatralnej widowni. Piękne i poruszające było wszystko: począwszy od słowa (w znakomitym, pełnym dramaturgicznego wyczucia tłumaczeniu), przez szczerość emocji w kreacjach aktorskich głównych bohaterek aż po wzruszającą ascezę wszystkich elementów inscenizacji i budowania samej formy. Wreszcie zaskakujący finał, inspirujący widzów do głębokiej refleksji nad tym czego w życiu wszyscy naprawdę pragniemy i dlaczego tak często sami nawzajem sprawiamy sobie ból.

kobi3

red.

Be the first to comment on "„Kobiety Bergmana – Persony”: pierwsze opinie"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*