Kresy jak Atlantyda?

Profesor Stanisław Sławomir Nicieja podjął się tytanicznej pracy, która złoży się w efekcie na cykl „Kresowa Atlantyda”, z podtytułem „Historia i mitologia miast kresowych”. W pierwszym tomie, wydanym już przez Wydawnictwo MS opisane zostały Lwów, Stanisławów, Tarnopol, Brzezany i Borysław. W kolejnych będą takie miasta jak Łuck, Krzemieniec, Zbaraż i wiele innych…

Kresowa Atlantyda

Aż wierzyć się nie chce, że tych miast i miasteczek kresowych było około 200! Tytuł tej wspaniałej monografii mówi wiele. Atlantyda… prawdziwa kresowa cywilizacja, która zaginęła nagle, zmieciona przez dziejowy kataklizm. Jak wiele znaczyła i znaczy dla kultury polskiej – wciąż jeszcze odkrywamy. A w tej odkrywczej podróży w historię nieocenionym wprost przewodnikiem jest profesor Nicieja. Już wkrótce, 26 lutego o godz. 16 w Willi Caro, spotkamy się z Panem Profesorem, aby porozmawiać o książce (już wkrótce ukaże się drugi tom cyklu) i przede wszystkim o ludziach i faktach, które z takim mozołem, podczas setek spotkań ze świadkami historii i archiwalnych poszukiwań, zbierał autor. Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich  Oddział Gliwice we współpracy z Muzeum w Gliwicach.

Ścisłe związki Gliwic z Kresami od dawna są oczywiste. To tu osiedliło się wielu Polaków, których historia zmusiła do opuszczenia swoich ukochanych stron. Wśród tej rzeszy znalazła się również grupa profesorów Politechniki Śląskiej, która dała początek naszej alma mater. Wydaje się zatem, że taka historyczno literacka gawęda znajdzie w Gliwicach wielu chętnych i wrażliwych słuchaczy.

Zapraszamy na to spotkanie. Wstęp jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona. Warto o miejsce zadbać już teraz, kontaktując się z Muzeum w Gliwicach.

Warto przypomnieć, że tom 1 cyklu wciąż jest do nabycia:

http://www.szybkowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=88&Itemid=0

Dariusz Jezierski

1 Comment on "Kresy jak Atlantyda?"

 1. GOGOL PRZEJAZDEM | 20 lutego 2013 at 10:14 am | Odpowiedz

  „…Kresy jak Atlantyda? …”
  Jeżeli tak jest naprawdę – to mam dobre wiadomości !
  KLIMAT SIĘ OCIEPLA…
  http://www.youtube.com/watch?v=dd4TozDl3QQ
  http://www.emotka.pl/emotikony/klasyczne/0529.gif
  Ale:
  NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK BYŁO…
  (TZ)

Leave a comment

Your email address will not be published.


*