Kultura ma różne imiona

W ostatnich dniach niektóre z istniejących w naszym mieście Rad Osiedlowych wystąpiły z ciekawymi inicjatywami kulturalnymi. Warto je publicznie odnotować, bo większość gliwickich mediów nie dostrzegła w ogóle potrzeby poinformowania o tych przejawach aktywności społeczników z różnych gliwickich dzielnic. Trudno się oprzeć wrażeniu, że dla pewnego grona gliwickich dziennikarzy godne uwagi są tylko przedsięwzięcia realizowane pod auspicjami prezydenta miasta.

A tymczasem życie kulturalne w Gliwicach składa się z rozmaitych komponentów. Na uwagę z pewnością zasługiwał „Jarmark artystyczny”, zorganizowany w sobotę, 19 listopada, przez Radę Osiedla ŚRÓDMIEŚCIE. W trakcie czterogodzinnej imprezy w śródmiejskim budynku BAJKI (ul. Dolnych Wałów 3) zaprezentowały się różnorodne zespoły muzyczne. Jednym z nich była oryginalna formacja „Młodzi  duchem”. Na scenie pojawili się także młodzi wiekiem…

jarmark-artystyczny-w-gliwickiej-bajce-2

Przygotowano również atrakcyjną niespodziankę teatralną, o której pisaliśmy już w Info-Posterze („Niemożliwe stało się realne” – 20 listopada). Uczestnicy jarmarku mogli ponadto oglądać w foyer BAJKI prace autorskie z kilku dziedzin sztuki: malarstwa, rysunku, fotografiki. Zgromadzono również kolekcję wyrobów – ceramiki użytkowej, biżuterii i haftu ręcznego. Niektóre z wystawionych prac  miały bardzo fantazyjny charakter, wzbudzając spore zainteresowanie zwiedzających.

Jarmark prowadzony przez red. Andrzeja Sługockiego z redakcji „Nowin Gliwickich” zyskał pochlebne oceny wielu gliwiczan. Małgorzata Konior, przewodnicząca Zarządu Osiedla ŚRÓDMIEŚCIE, już zapowiedziała, że impreza będzie kontynuowana w latach następnych.

W czwartek, 24 listopada, w jednej z sal „Gospody pod Wiązem” (ul. Dolnej Wsi 40) zorganizowano natomiast „Andrzejkową biesiadę na Wojtuli”. Została ona przygotowana przez Radę Osiedlową WÓJTOWA WIEŚ. Gwiazdą wieczoru był kameralny duet „Swosza & Spałek” (Janusz Swoszowski – gitara i śpiew, Jarosław Spałek – trąbka).

swosza-spalek

Artyści zaprezentowali repertuar liryczno-melancholijny, złożony z utworów wywodzących się z bluesowej tradycji. Uczestnicy imprezy zgotowali im gorącą owację.

Atrakcyjnym uzupełnieniem  występu duetu była trwająca do późnych godzin wieczornych zabawa taneczna przy największych przebojach wszech czasów. Nie zabrakło w niej ekspresyjnych szlagierów ze złotej ery rock’n’rolla.

Justyna Wojtas-Swoszowska, przewodnicząca Zarządu Osiedla WÓJTOWA WIEŚ, obiecała na koniec zgromadzonym mieszkańcom dzielnicy, że nie była to ostatnia z takich biesiad andrzejkowych. Jej słowa wywołały spory aplauz  uczestników imprezy.

Dodać trzeba koniecznie, że wstęp był w obu przypadkach wolny.

Zbigniew Lubowski

Be the first to comment on "Kultura ma różne imiona"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*