Kultura w Gliwicach – dlaczego Urząd Miejski publikuje nieprawdę?

Na stronie urzędu miejskiego ukazał się artykuł „Konkurs na kulturę” (https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/konkurs-na-kulture), powtórzony na portalu dzisiajwgliwicach.pl pod innym już tytułem: „Miasto przekazało ponad 22 mln złotych na kulturę. Nie wszyscy wykorzystali je uczciwie.”

Drugi tytuł, to skutek przywołania w tekście oryginalnym sprawy sprzed kilku lat. Dlaczego urzędnicy to zrobili? Przecież mowa jest o środkach budżetowych za rok poprzedni? Nic nie dzieje się bez przyczyny i zapewne ma to związek z tym, że jedno ze stowarzyszeń wojuje z Wydziałem Kultury i Promocji Miasta o bardziej transparentny i merytoryczny podział środków na dotacje dla stowarzyszeń?

Inna sprawa, czy taki rewanżyzm ze strony urzędników powinien w ogóle mieć miejsce. Moim zdaniem nie. A tymczasem mamy drugi kwiatek. Katarzyna Łosicka wspomina pod koniec tekstu o Stowarzyszeniu Gliwicki Klub Filmowy WROTA, mówiąc, że nie złożyło ono w tym roku wniosku o dotację dla cyklicznego festiwalu. Pani Łosicka nie wspomina jednak o powodach decyzji, a to już oczywista manipulacja. Przypomnę je zatem pani naczelniczce i gliwiczanom, którzy ich nie znają lub pod wpływem takich jak omawiana publikacji, mogą o nich zapomnieć.

Prezes stowarzyszenia Marcin Kondraciuk oświadczył wprost:

Przedmiotowe podejście ze strony gliwickich urzędników, szczególnie w osobie pani naczelnik Katarzyny Łosickiej spowodował, że festiwal nie pojawi się już w Gliwicach.

A wcześniej:

Wraz z kolegami czujemy się wykorzystani i niedocenieni.

W kontekście tych wypowiedzi, przywołanie faktu rezygnacji z kontynuacji festiwalu bez odniesienia się do wskazanych powodów, jest zwykłą prewencyjną manipulacją medialną. Tak właśnie jesteśmy "szczepieni" przez naszą „Promocję”.

To wszystko, to jednak bardziej sprawy stowarzyszeń, które mogą wystąpić z własnym stanowiskiem. Mnie bardziej interesuje fakt, że we wspomnianym materiale ukazało się zwykłe kłamstwo. I nie usprawiedliwia go urzędnicza chęć uczynienia sytuacji lepszą, niż jest w rzeczywistości.

Cytuję:

Tylko w ubiegłym roku z budżetu miasta na otwarte konkursy z zakresu kultury przeznaczono ponad 1,6 mln zł. To najlepszy wynik w regionie, jeden z lepszych w kraju.

Zwykłą dezinformacją jest podawanie, że ten wynik jest najlepszym w regionie. Cóż, naszych urzędników zwyczajnie należy częściej sprawdzać.

Dariusz Jezierski

Be the first to comment on "Kultura w Gliwicach – dlaczego Urząd Miejski publikuje nieprawdę?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*