Kuria złamała umowę?

Kiedy miasto zlikwidowało szkołę dla dzieci niepełnosprawnych przy ulicy Ziemowita i przekazało nieruchomość gliwickiej Kurii, nie wszyscy zapewne interesowali sie warunkami umowy między stronami. Tymczasem zaszły okoliczności, które wymagają aby się im uwaznie przyjrzeć.

Po kolei jednak…

1. Umowa Dzierżawy Nr 99/GN-GB/6845/2013 zawarta została 30 sierpnia 2013 roku, pomiędzy Gminą Gliwice, reprezentowaną przez Kierownika Referatu Zarządzania N ieruchomościami – Jarosława Knapka a Diecezją Gliwicką z siedzibą przy ul. Łużyckiej 1 w Gliwicach.

2. Dzieźawca zobowiązał się płacić Wydzierżawiającemu czynsz dzierzawny w wysokości: 3713,37 zł brutto w stosunku rocznym (słownie: trzy tysiące siedemset trzynaście 37/100) – ustalony zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Gliwic nr PM-6037/10 z 22 lipca 2010 roku.

Cóż, nie da się ukryć, że cena za tak dużą działkę zabudowaną atrakcyjną nieruchomością nie jest wygórowana, delikatnie mówiąc. Usprawiedliwieniem miało być zapewne przeznaczenie działki i nieruchomości:

fr1

Zwłaszcza, że Dzierżawca zobowiązał się w paragrafie 5 do:

fr2

 

 A Umowa zabrania Dzierżawcy jednoznacznie:

fr3

A zatem wszystko jasne i czytelne. Dziwi tylko, że tak długo żadna działalność dydaktyczna nie została podjęta. Co więcej sam budynek w trybie przyspieszonym niszczeje i trudno oprzeć się wrażeniu, że tak własnie ma być. Nie oto jednak dziś chodzi. Oto na przedmiotowej nieruchomości oddano właśnie do użytku parking niestrzeżony płatny.

Jak się to ma do warunków Umowy Dzierżawy? Dlaczego podobnych pożytków z nieruchomości nie mogła pobierać Gmina bez oddania nieruchomości za kuriozalnie niską stawkę czynszu? Jaki cel dydaktyczny osiąga Diecezja Gliwicka dzięki parkingowi?

Cóż, prawo, to prawo. Dobrze byłoby jednak aby WSZYSCY pamiętali, że podlegają zarowno jego boskiej, jak i ziemskiej części. Odpowiednie zapytanie do miłościwie nam urzędującego Urzędu Miejskiego i do Kurii zostanie skierowane dziś jeszcze.

Dariusz Jezierski

 

 

21 Comments on "Kuria złamała umowę?"

 1. Wszyscy pojda do  nieba.

 2. Wszystko jest w porządku. Zupełnie nie wiem o co ten rejwach.

  "Powiedział też do uczniów: Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą. Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: Ile jesteś winien mojemu panu? Ten odpowiedział: Sto beczek oliwy. On mu rzekł: Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt. Następnie pytał drugiego: A ty ile jesteś winien? Ten odrzekł: Sto korcy pszenicy. Mówi mu: Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości. Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy /wszystko/ się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków." (lu 16:1-9)

 3. atak na kurię to nierozważny krok przed wyborami

  • Nie ma mowy o żadnym ataku. Jest natomiast pytanie o to, dlaczego złamano umowę, która jest obowiązująca dla obu stron. Miasto dało najniższą z możliwych stawek czynszu dlatego, że nieruchomość przeznaczona miała być dla celów dydaktycznych. Umowa stanowi, że WYŁĄCZNIE dla tych celów. Jako kandydat na prezydenta miasta nie mogę zapominać, że przekazano konkretnemu podmiotowi NASZ majątek za ŚMIESZNĄ cenę tylko ze względu na określony cel. jako kandydat na prezydenta miasta mam OBOWIĄZEK domagać się tego, aby ta umowa była egzekwowana zgodnie z INTERESEM PUBLICZNYM. Nie ma tu mowy o ataku na Kurię, a jedynie o DOPILNOWANIU INTERESU PUBLICZNEGO.
   PS. Interesujące, że w tym mieście każde pytanie, każda wątpliwość, postawienie dobra publicznego ponad prywatnym – wszystko to jest uważane przez kogoś za „atak”. To też mam zamiar zmienić po wyborach 😉

   • A czy to pierwszy przypadekw Gliwicach, że przepisy prawa czy zapisy umowy są fikcją? Według ewangelisty nawet sam Jezus chwali cwanego oszusta. Ba, jawi się niejako wzorcem nabożnego postępowania. Najwidoczniej biskup zapatrzył się na ten właśnie wzór. 

   • wielu wyborców przyjmie to jako atak,że ja tak nie uważam to inna sprawa.

  • Myślę, że jeżeli rzeczywiście doszło do złamania prawa to nie ma się czego obawiać – w końcu Kościół głosi naukę Jezusa, a ta opiera się na prawdzie. Zatem po prostu należy naprawić wyrządzoną szkodę i tyle.
   Straszenie walką z Kościołem przed wyborami to zakrawa na śmieszność i dziecinność.
   Swoją drogą – chciałbym dostać w dzierżawę za tę kwotę od Gminy Gliwice podobną nieruchomosć.

   • Skoro o tym wspomniano trzeba więc odkłamać fałszerstwo. To jest nieprawdziwe przeświadczenie o zbieżności nauki Kościoła i Jezusa. Nauka Kościoła jest sprzeczna z nauką Jezusa i nieraz to już dowodzono, a postępowanie funkcjonariuszy Kościoła w sutannach i habitach, od zarania chrześcijaństwa do dziś, jest najlepszym przykładem potwierdzającym tę dowiedzioną wielokroć sprzeczność. Przez 10 lat, 24 godziny na dobę można by wyliczać i wyliczać i nadal by się nie skończyło.

    • Nauka Kościoła nie jest sprzeczna z nauką Jezusa. Kościół nie jest zbiorem osób doskonałych, ale dążących do doskonałości mimo swojej grzeszności i licznych upadków. I proszę uszanować mój czas – żebym mógł go spożytkować na coś pożytecznego, a nie na odpowiadanie na jakieś niepoważne i śmieszne insynuacje. 

     • Jest sprzeczna, niestety. Oceniam to jako unik.

      Poza tym trudno o coś bardziej pożytecznego niż dowiedzenie sprzeczności (lub niesprzeczności) nauki Kościoła vs Jezusa.

      Kościół poszedł za fałszywą myślą apostoła Pawał, który jako sprawczy czynnik zbawienia, za sprawą łaski bożej, wskazał wiarę w śmierć i w zmartwychwstanie Jezusa, którego nb. nigdy żywym nie znał i nie widział. Jezus, zgodnie z ewangeliami, nigdy nie nauczał, że ludzie będą zbawieni z wiary i dzięki łasce. Nic takiego nie znajdziesz w Biblii. Poza tym , że nauka Pawła została napiętnowana już u samego zarania kościoła. Apokalipsa potępia właśnie te gminy, które heretyk Paweł pozakładał w Azji Mniejszej.

 4. Dzialalnosc oswiatowa to bardzo szerokie pojecie. A poniewaz jest ona warunkiem umowy, powinna byc zdefiniowana.  Bez definicji ‚dzialalnosci oswiatowej’ ten kontrakt jest wlasciwie nie do wyegzekwowania. 

  • A definicja definicji? Ogarnij się. Twierdzisz, że płatny parking to działalność oswiatowa? Ten kontrakt jest w 100% do wyegzekwowania.

   • Pinokio, chodzi mi o definicje w rozumieniu kontraktu. Wszystkie kluczowe dla kontraktu pojecia powinny byc zdefiniowane w pierwszej jego czesci. W przeciwnym razie bardzo trudne bywa wywalczenie przed sadem spraw, ktore pozornie moga sie wydawac oczywiste. Z drugiej strony przyznam, ze mam bardzo malo doswiadczenia jezeli chodzi o polskie kontrakty wiec byc moze wyglada to poprostu inaczej.

    Ogarnieta raczej jestem, ale dziekuje za troske 🙂

 5. ludzie jaki atak na jaka kurie wyboery są ŚWIECKIE!!!! a nie duszpasterskie to po pierwsze po drugie nie ukrywajmy ze kim trzeba byc zeby zlikwidowac szkole specjalna i zostawic budynek samopas kim…biznesmenem bez serca ale nieee spoleczenswo tylko widzi atak na kosciol i kurie ojeju jeju jak robia zle to czemu o tym nie powiedziec dlaczego ?? bo co ksieza to swiete krowy ktorych prawo nie dotyczy co maja jakis boski imunitet ogarnijcie sie!!!

  • Potwierdzam, nie ma żadnego ataku na Kościół. Myślę, że ktoś podjął nierozważną decyzję i powinien się z tego wytłumaczyć. Może miał dobry pomysł, tylko go nie przemyślał? Może nie znał zapisów umowy? Nie wiem. Nie jestem adwokatem kurii… natomiast wszelkie ataki na Kościół, jak i ataki na Ujawniającego tę przykrą sprawę i oskarżanie Go o szkodzenie Kościołowi są… dziecinnym biciem piany.

  • mieszkańcy, którzy chodzą głosować to wyznawcy obecnego "wodza"oraz osoby posłuszne klerowi,które pójdą i zrobią jak im przykazano,pozostali świadomi,po co idą mogą być w mniejszości.Tylko o to mi chodziło.Osoby posłuszne wszystko traktują jako atak wobec kleru jeżeli to jest nie po jego myśli.Sprawa powinna być wyjaśniona,ale pora jest nieodpowiednia.

 6. Przed chwilą z pewnego źródła otrzymałem informację, którą zapewne każdy może zweryfikować, jeżeli będzie tylko chciał, że żadne prawo nie zostało złamane, gdyż Diecezja Gliwicka od jakiegoś czasu jest właścicielem terenu, na którym został uruchomiony parking.

  Wydaje mi się – mogę być oczywiście w błędzie – jeżeli jest właścicielem terenu, to może zrobić wszystko na co tylko ma ochotę – nawet wyburzyć… o ile jest to zgodne z prawem.

  Uważam, że bardzo dobrze, iż do redakcji Info-Postera doszedł taki sygnał, dobrze że ludzie pytają, że mają wątpliwosci, a być może nawet im się coś nie podoba – mają prawo pytać i uzyskiwać odpowiedzi. Z tego, co wiem… tu nie ma nic do ukrycia, natomiast straszenie, przypisywanie złych intencji lub oskarżanie kogoś od razu o jakiś atak na Kościół to takie mało poważne… 

  Przypomina mi to intryganctwo i zabawę w napuszczanie jednych na drugich, podobnie jak te niedorzeczności o odejściu Kościoła od pierwotnego nauczania Jezusa i powoływanie się przy tym na "Racjonalistę" oraz filmy na kanale youtube.com.

  No można i tak – każdy jest wolny… 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published.


*