Lato mostOFF – „Kobiety Bergmana – Po próbie”

Jest kolejna szansa – a właściwie dwie, żeby zobaczyć spektakl Dariusza Jezierskiego  „Kobiety Bergmana – Po próbie”, ponieważ został włączony w repertuar tegorocznego festiwalu teatralnego Lato mostOFF.

Ale po kolei.  Najpierw o samym festiwalu. Lato mostOFF  organizowany przez Teatr Żelazny w Katowicach Piotrowicach jest bezpośrednią kontynuacją  Lata w Malarni Teatru Śląskiego. Po likwidacji festiwalu, dyrektor Żelaznego  Piotr Wiśniewski i dyrektor artystyczny Grzegorz Kempinsky uznali, że jego formuła wcale się „nie wypalila”i dołożyli wszelkich starań, żeby w  kolejnym roku teatr  znowu   królował latem na Śląsku. W 2015 most połączył instytucjonalny Teatr Rozrywki i offowy Teatr Żelazny  w precedensowym na skalę ogólnopolską projekcie. 

A jak będzie tego lata? Grzegorz Kempinsky – dyrektor artystyczny festiwalu Lato mostOFF:

Jesteśmy niezmiernie dumni i szczęśliwi, że w tym roku teatralny festiwal Lato mostOFF 2016 odbędzie się wspólnie z miastem Świętochłowice, pod patronatem Prezydenta Dawida Kostempskiego.    Budujemy teatralny most między Katowicami i Świętochłowicami i będziemy dla Was grać przez całe lato, w każdą środę i czwartek w lipcu i w sierpniu o godzinie 19.

 Teraz o spektaklu… Dariusz Jezierski – reżyser:

Po próbie, druga część dylogii „Kobiety Bergmana” to jeden z najbardziej autobiograficznych tekstów Ingmara Bergmana.  To kontemplacja samego siebie. Świadomość nieodwracalności wszystkigo co w życiu zrobiliśmy. Spowiedź przed widzem. Skupienie i świadomość wagi poruszających spraw kierujące aktorami. „Po próbie” to stan zawieszenia przed Ostatecznością. Wiekowy reżyser po jednej z prób konfrontuje się z dwiema swoimi aktorkami. Anna to początkująca aktorka, jak się okazuje związana z Mistrzem nie tylko zawodowo. Rakel grała w jego spektaklach kiedyś. Anna jest rzeczywista, cielesna i symbolizuje wszystko, czego Vogler już mieć nie może. Rakel jest przywidzeniem wyrzutem sumienia, czymś czego nie da się zapomnieć…

W spektaklu wystąpią:

Rakel – Aleksandra Gajewska, Anna – Anna Maksym, Vogler – Jarosław Karpuk

Kończę zapraszając i zachęcając do spędzenia z nami jednego z dwóch czwartków tego lata (28 lipca i 25 sierpnia) słowami widzów spektaklu, bbo sama przemówię ze sceny słowami Anny:

Teatr i życie. Męskość i kobiecość we wzajemnej, podmiotowej dla tego życia relacji. Ważne, arcyważne słowa, które odnoszą się do teatru, reżyserii, aktorstwa […] W sytuacji, kiedy wokół teatru zdarza się tyle kontrowersji, koniecznie trzeba powtarzać prawdy, o których zapomnieliśmy w pogoni za oryginalnością. Ale czy ma to miejsce tylko w teatrze? A wżyciu? „Po próbie” o spektakl, który jest nam potrzebny jak szczepionka. 

Lesław Nowara – poeta

Spektakl zrobił na mnie ogromne wrażenie. Emocjonalnie mnie zmiażdżył. Wspaniały spektakl!!! Wchłonęłam go po prostu i wciąż we mnie jest bardzo żywy. To jest prawdziwy teatr. Jak mówi Vogler: „aktor, słowo, widz”. Dla mnie ta sztuka jest najszlachetniejszą odmianą teatru! Gratuluję reżyserowi, że ją zrobił!

Monika Winnicka – artystka

Anna Maksym

Lato mostOFF  B1

 

 

 

 

Be the first to comment on "Lato mostOFF – „Kobiety Bergmana – Po próbie”"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*