Leszek Jodliński pyta: „Gdzie jest słup spod Agaty”?

Były już, niestety, dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński na swoim profilu na Fb umieścił następujący wpis:

Bywam pytany, więc odpowiem. Tak, jest tworzona, powstaje Wirtualna Wystawa Historii Górnego Śląska. Prace trwają. Nota bene na wystawie będzie coś, co właśnie zniknęło z ulicy Pszczyńskiej w Gliwicach… i co bardzo mnie zaniepokoiło. Otóż, do niedawna na wysokości pawilonu meblowego AGATA, znajdował się pruski słup, kamień milowy z końca XVIII wieku… Dzisiaj, gdy jechałem tamtędy, było po nim tylko puste miejsce… Czy ktoś wie co się z nim stało? Mam nadzieję, że wróci na swoje miejsce. Przenoszenie tego rodzaju zabytków, by je „ratować”, zakłamuje potem kontekst miejsca i przestrzeni historycznej. A zatem gliwiczanie (i nie tylko), gdzie jest kamienny słup? Zdjęcia zaginionego w załączeniu. Widać obrys pruskiego orła na piaskowcu. Dobry temat dla dziennikarzy. Ostatecznie, nie każdy żyje kolejną katastrofą pod nazwą Koleje i Wodociągi Śląskie. Ta sprawa jest naprawdę poważna…

słupW pełni zgadzam się z Leszkiem Jodlińskim – to poważna sprawa. Czy ktoś coś wie na ten temat? W poniedziałek skieruję pytanie w tej sprawie do Miejskiej Konserwatorki Zabytków Ewy Pokorskiej.

Dariusz Jezierski

6 Comments on "Leszek Jodliński pyta: „Gdzie jest słup spod Agaty”?"

 1. „…Czy ktoś coś wie na ten temat? …”
  Ale się uwinęli .
  Zaczynam wierzyć w ten kraj…
  http://przeklej.net/image_details/147198.html
  G.P.

 2. A kto zwinął kamienną tablicę wlotową granicy Gliwic od strony Ostropy (z napisami w jęz. niemieckim), która leżała na prawym poboczu ul. Tokarskiej od strony ul.Daszyńskiego. Zniknął w roku prowadzenia budowy sieci gazowej (nie wiązać sprawy z wykonawcą) ?

 3. Ja się zdziwię jeżeli tę tablicę zwinął Andrzej Nowak ten od kostki brukowej.

 4. A może jednak aktualny wykonawca parkingu na wysokości „Agaty” cos powie na temat zniknięcia słupa milowego ?

 5. a może to tak jak swego czasu z lwami z parku Chopina? jak zaczęto pytać to się znalazły w gzut – do renowacji – troche tam pobyły ale wróciły do parku — to ten co zabrał słup do renowacji niech się przyzna bo Gliwice mają już opublikowaną historię miasta i ukrywanie niczego nie zmieni – Historia Gliwic w tłumaczeniu pracownika IPN – może tak więcej historii ale już obiektywnej?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*