List otwarty pielęgniarek do Zygmunta Frankiewicza

W związku ze słowami Zygmunta Frankiewicza, które w sposób jednoznaczny podały w wątpliwość zarówno intencje jak i zgodność z prawdą podnoszonych w petycji do Rady Miejskiej stwierdzeń (więcej: http://info-poster.eu/dlaczego-klamiesz-prezydencie/) pielęgniarki Gliwickiego Centrum Medycznego skierowały do niego list otwarty:

 zw

Szanowny Panie Prezydencie Gliwic!

Jako współorganizatorzy i uczestnicy pikiety, która odbyła się 4 kwietnia 2013 roku na Rynku w Gliwicach, jesteśmy oburzeni Pana wypowiedzią na temat treści złożonej petycji, a także nas, jako uczestników pikiety.

W audycji ?Poranna kawa?, emitowanej w radiu PLUS w niedzielę, 7 kwietnia 2013 r., zarzucił nam Pan, że mówimy kłamstwa o sytuacji szpitala, a sama petycja zawiera nieprawdziwe informacje. Któż lepiej niż my ? pracownicy tego szpitala i przedstawiciele załogi – zna lepiej problemy, z którymi borykamy się na co dzień w naszej pracy? Wystarczy tutaj wymienić np. małe, ciasne sale, niewystarczającą ilość węzłów sanitarnych (dwie toalety na oddział), fatalny stan oddziału pediatrycznego, w tym przede wszystkim małą liczbę miejsc (ok. 30 łóżek dla 180-tysięcznego miasta), brak Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej, brak kontraktu na dostawę tomografu komputerowego, złe zaplecze techniczne budynku, czy choćby brak sprzętu specjalistycznego, na którym szpital mógłby zarobić, świadcząc usługi jako spółka.

W petycji zwracaliśmy uwagę, że jednym z winnych złej sytuacji szpitala jest Narodowy Fundusz Zdrowia poprzez niewystarczający kontrakt na świadczenie usług, ale również zauważyliśmy, iż miasto Gliwice ? jako główny właściciel szpitala – powinno dbać o swoją własność, zabiegać o zakup sprzętu, czy wykonywanie bieżących remontów.

Jedynym przesłaniem pikiety było zwrócenie uwagi na pogarszanie się jakości usług medycznych w naszym mieście, a także warunków pracy całego personelu szpitala. Wszak to na gminie spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom. Nie była to w żadnym razie zagrywka polityczna ze strony Platformy Obywatelskiej, jak próbował Pan to wmówić słuchaczom.

Na argumenty, które zostały zawarte w piśmie złożonym na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej, Zbigniewa Wygody, dotyczące złej kondycji szpitali, przekształconych w spółki (Vito ? Med., Szpital Wielospecjalistyczny, GCM Gliwice) odpowiedział Pan, że radzą sobie one całkiem dobrze. Dlatego pytamy: skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? O rzeczywistej sytuacji najlepiej świadczą wydłużające się kolejki do zabiegów planowych, komercyjnych, brak miejsca w placówce, a zatem również długi czas oczekiwania na przyjęcie, złe finansowanie oddziału neurologicznego i udarowego ? niska wycena wartości punktu, likwidacja oddziału okulistycznego, spadek zatrudnienia kadry pielęgniarsko ? lekarskiej.

Z wymienionymi trudnościami borykamy się na co dzień nie tylko my ? pracownicy. Problemy szpitali odbijają się na pacjentach, którzy je nam sygnalizują. My dbając o ich dobro wykonujemy robotę, z którą Pan powinien się uporać ? bronimy najsłabszych, a Pan zarzuca nam kłamstwo i niekompetencję, podważając tym samym nasz autorytet.

Przypominamy, że hasłem pikiety było ?Najpierw szpital, później Podium?. Nie mamy na celu zbojkotowania, czy zablokowania budowy hali widowiskowo ? sportowej Podium, a jedynie zwrócenie uwagi, że są  – mówiąc kolokwialnie ? rzeczy ważne i ważniejsze. W naszym przekonaniu sprawa ratowania szpitali jest sprawą pierwszorzędnej wagi, wymaga szybkich i właściwych decyzji, ponieważ ze szpitala korzystamy lub będziemy korzystać wszyscy zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni.

 Zarząd Międzyzakładowej Organizacji Związkowej

Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

4 Comments on "List otwarty pielęgniarek do Zygmunta Frankiewicza"

 1. No to przynajmniej bedzie mial Frankiewicz wesola rozrywke przy grilu na dlugi weekend.

 2. „Szanowny Panie Prezydencie Gliwic!” – słowa „Szanowny” i „Prezydencie” są niepotrzebne.
  „jesteśmy oburzeni Pana wypowiedzią” – ha, haaaa. To się chłopina ubawi.
  Było referendum, trzeba było iść i go wyrzucić. Teraz zrobi z wami co zechce. I dobrze, skoro Podium wam nie przeszkadza.

 3. Zdziwione, że kłamie? 😮

 4. GOGOL PRZEJAZDEM | 5 maja 2013 at 3:47 pm | Odpowiedz

  ??W audycji ?Poranna kawa?, emitowanej w radiu PLUS w niedzielę, 7 kwietnia 2013 r., zarzucił nam Pan, że mówimy kłamstwa o sytuacji szpitala, a sama petycja zawiera nieprawdziwe informacje ??
  Jak temu Panu dali kawę zbożową z wiadra ,to nie dziwię się ,że tak psioczył na Was z rana.
  ***********************************
  http://www.emotka.pl/emotikony/klasyczne/0529.gif
  NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK BYŁO?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*