Marek Jarzębowski odpowiada, choć go nie pytano…

Jeszcze przed wyborami na ręce ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Wygody złożyłem pismo (http://info-poster.eu/pismo-do-przewodniczacego-rady-miasta/), prosząc o poruszenie tematów związanych z potwierdzonymi przez NIK przypadkami łamania prawa, a przede wszystkim sprawy niewyciągania przez władze miasta wymaganych ustawowo konsekwencji. Jak można się było spodziewać, sprawa nie została poruszona – wszak zakłóciłaby rodzinną atmosferę ostatniej sesji – ale zgodnie ze słowami Zbigniewa Wygody, zająć się nią miała już RM nowej kadencji.

Z dużym zaskoczeniem przyjąłem zatem odpowiedź, która przyszła do mnie z Urzędu Miejskiego: 

odp mj

Proste porównanie tej odpowiedzi z tematem mojego pisma nie pozostawia wątpliwości, że albo Marek Jarzębowski nie zrozumiał o co pytam (mało prawdopodobne, wszak jako rzecznik prasowy biegły jest w mowie i pismie, a jego kompetencje językowe z całą pewnością pozwalają mu na zrozumienie tak prostej treści), albo chcąc zachować pozory dochowania terminu reakcji, próbuje uniknąć wyjątkowo drażliwego termatu. Już teraz podkreślę, że szczególnie drażliwego dla niego samego. Nie mam żadnych wątpliwości przy wyborze jednej z tych opcji. 

Teraz jednak pozwolę sobie na wskazanie najważniejszych powodów, dla których nie można uznać "odpowiedzi" Marka Jarzębowskiego za wystarczającą reakcję na moje pismo do Rady Miasta.

 • Pismo Marka Jarzębowskiego jest nie na temat. Nie pytałem o to jak odpowiedziano na Wystąpienie Pokontrolne NIK (tzn. jak relizuje się wnioski pokontrolne), ale zapytałem o kwestie, których kontrola nie obejmowała (tj. przestrzeganie stosownych ustaw w kwestii odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz ponowne złamanie ustawy antykorupcyjnej w przypadku Henryka Małysza).
 • Moje pismo złożone na ręce przewodniczącego RM nie miało charakteru dziennikarskiego pytania, ale było obywatelską interwencją w obliczu otwartego łamania prawa. Reakcja na takie, skierowane do Rady Miasta pismo, nie mieści się w kompetencjach rzecznika prasowego UM.
 • Marek Jarzębowski wypowiada się w sprawie, w której jest podmiotem, udzielając kończącej odpowiedzi. To niedopuszczalne, gdyż jako członek rady nadzorczej PRUiM jest jedną z osób wskazanych w punkcie 2 mojego pisma (dotyczy niewyciągania konsekwencji w stosunku do osób odpowiedzialnych za naruszenia prawa, potwierdzone kontrolą).

Jeśli ktoś nadal ma wątpliwości, dlaczego rzecznik prasowy UM nie może zasiadać w radzie nadzorczej spółki z udziałem miasta, właśnie ma dowód za tym przemawiający. 

Rozstrzygające dla rozwiania ewentualnych wątpliwości powinny być zapisy ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z dnia 18 grudnia 2008 r.), a w szczególności Art. 30. 1.:

Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy.

Marek Jarzębowski wypowiedział się właśnie we własnej sprawie w sposób wywołujący uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Nie ulega również wątpliwości, że doprowadziło do tego wykonywanie zajęcia jakim jest pełnienie funkcji członka rady nadzorczej PRUiM SA.

Przedmiotowe kwestie staną się oczywiście powodem mojego wystąpienia do Rady Miasta obecnej kadencji. Przypomnę również o konieczności załatwienia sprawy poruszonej w moim piśmie, przekazanym na ręce Zbigniewa Wygody.

Dariusz Jezierski

10 Comments on "Marek Jarzębowski odpowiada, choć go nie pytano…"

 1. Kto ma strzec prawa w gliwickim gettcie. Kapo ? Gdyby poseł PO Nowak był radnym w Gliwicach to jego sprawa nie ujrzałaby światła dziennego niezawisłego Sądu. A jednak został uznany winnym. W Gliwicach, gdzie radny KdZF Olejniczak zatajał udziały w firmie przez 10 lat Prokurator  nie dopatrzył się złamania  przez niego prawa a tylko nieumyślnego działania. Do tego stopnia nieumyślnego, że Olejnk pewnie dalej by udziały zatajał gdyby jego procederu nie odkrył Dariusz Jezierski.  

 2. Wynikow wyborow nadal nie ma:

  http://wybory2014.pkw.gov.pl/pl/wyniki/gminy/view/246601

  Nie podano frekwencji, liczny glosow niewaznych oraz ile dany kandydayt dostal glosow w danym obwodzie. Wyniki moga byc zatem wyssane z palce, a co za tym idzie, zasadne jest pytranie o legalnosc tego prezydenta i tej rady.

 3. Czy, zwlaszcza w swietle sprawy Slawomira Nowaka, DJ planuje naglosnic w krakowych mediach sprawe zatajenia dochodo radnego Olejnika w oswiadczeniach majatkowych? Dlaczego Nowaka skazano, a Olejnika nie? Czyzby Frankiewicz po 21 latach mial az tak dlugie rece?

 4. Poraz kolejny pokazuje srodkowy palec.Jak dlugo jeszcze ten paluszek bedzie sztywny.

 5. Co z Gliwicami?! Czy opozycja jest tu tylko fasadowa?

  http://telewizjarepublika.pl/w-polsce-jest-45-sadow-okregowych-juz-do-44-wplynely-protesty-wyborcze,14397.html

  A może wpłynęły jakieś protesty?

  • Małgorzata Bajka | 29 listopada 2014 at 3:59 pm | Odpowiedz

   W sądach okręgowych województwa śląskiego w Katowicach, Częstochowie, Gliwicach, Bielsku–Białej złożono dotychczas ponad 30 protestów wyborczych. Zarzuty dotyczą m.in. liczenia głosów, w tym żądań ponownego ich przeliczenia, niezaliczonych głosów, usuwania plakatów wyborczych, kupowania głosów za alkohol. Powtarza się też zarzut braku właściwych kart do głosowania w lokalu wyborczym.

   Cytat z w/w artykułu

 6. Uwaga! Bardzo pilne! W Gliwicach największe przekroczenie pyły zawieszonego w powietrzu! Przekroczenie o 212%. To miasto zagraża ludziom! Zanieczyszczenie powietrza bierze się tu głównie z przejazdu tirów, na który Frankiewicz wydał kilka tysięcy zezwoleń!

  http://gliwice.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/gliwice-srednie-stezenie-pylu-zawieszonego-pm10-przekroczone-o-212,2604068,galop,11590752,t,id,tm,zid.html

 7. Dziennik Zachodni zablokowal mozliwosc komentowania o zanieczyszczeniu powietrza!

 8. Protesty moga byc nieskuteczne. Opinia sedziego Trybunalu Stanu:

  http://telewizjarepublika.pl/sedzia-trybunalu-stanu-protesty-moga-byc-nieskuteczne-nalezy-skladac-wnioski-do-prokuratury,14398.html

  Trzeba skladac wnioski do prokuratury. Tylko ktorej?!

 9. do prokuratury poza gliwicami bo tu ZF ma dlugie rece

Leave a comment

Your email address will not be published.


*