MBP w Katowicach – Human Library po raz drugi

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach po raz drugi organizuje Żywą Bibliotekę/Human Library Katowice. Tegoroczna edycja odbędzie się 10 i 11 czerwca, w ogrodzie kulturalno-edukacyjnym przy Filii nr 14 (ul. Piastów 20, os. Tysiąclecia).


A czym jest Żywa Biblioteka? Jest miejscem, w którym każdy ma szansę spotkać osoby dyskryminowane ze względu na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, wyznanie, poglądy, orientację, kolor skóry. Czytelnik może wybrać z katalogu interesującą go książkę, a następnie ją wypożyczyć. Książkami w Żywej Bibliotece są prawdziwi ludzie, reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są w społeczeństwie akceptowane, spotykają się z wykluczeniem i uprzedzeniami. Czytelnik, wypożyczając taką książkę, wchodząc z nią w dialog, może skonfrontować swoje wyobrażenie o niej, zmienić postrzeganie i nastawienie.


Spotkanie z Żywą Książką może być początkiem poszukiwania rzetelnych informacji na temat mniejszości i grup społecznych, pozwoli odpowiedzieć na pytania, których w innych okolicznościach nie mielibyśmy szansy, ani odwagi, zadać. Wśród zaproszonych przez Bibliotekę książek będzie m.in. Romka, Ukrainka, muzułmanka, Żyd, trzeźwy alkoholik, osoba współuzależniona, ofiara przemocy domowej, gej, lesbijka.
Żywa Biblioteka/Human Library Katowice promuje tolerancję wobec różnorodności, kulturę wzajemnego szacunku i dialogu. Wszystkich otwartych na świat i innych ludzi, oraz tych, którzy innych ludzi i świat chcą poznawać, zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu.
W piątek, 10 czerwca, zapraszamy w godz. 11.00-19.00, a w sobotę, 11 czerwca, w godz. 11.00-17.00.

 

materiał nadesłany

Be the first to comment on "MBP w Katowicach – Human Library po raz drugi"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*