Mieli wrócić za 14 dni – książka o deportacjach mieszkańców Ostropy

22 lutego w parafii Ducha Świętego w Gliwicach-Ostropie przy. ul. Nauczycielskiej 1 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 70. rocznicę deportacji mieszkańców Ostropy do ZSRR. Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą o godz. 11 w ich intencji. Po Mszy odbędzie się prezentacja książki "Mieli wrócić za czternaście dni. Mieszkańcy Ostropy w obozach pracy przymusowej w Związku Sowieckim (1945-1949)" z udziałem autorów – Elżbiety Borkowskiej, Urszuli Dylong, Anieli Jonderko i Dariusza Węgrzyna.

książka

W 1945 roku Ostropa nie była jeszcze częścią Gliwic, ale samodzielną miejscowością. Nietrudno sobie wyobrazić jak tragiczne w skutkach dla tak małego środowiska było deportowanie 279 osób do przymusowej pracy w ZSRR. Opracowana przez IPN praca prezentuje ich biogramy, omawia obszernie samo wkroczenie wojsk sowieckich do Ostropy, ale przede wszystkim prezentuje bogatą część wspomnieniową. Pośród świadectw na szczególną uwagę zasługują wspomnienia Ignacego Kowola, wciąż żyjącego mieszkańca dzielnicy, który również był deportowany. Na uwagę zasługują również opowieści dzieci deportowanych osób.

Ta szczególnie cenna praca obrazująca powojenną historię obecnej dzielnicy Gliwic, jest również istotnym świadectwem skomplikowanych śląskich losów. Nie powinna zostać niezauważona.

Przy wydaniu książki współpracowało Muzeum w Gliwicach.

dj

1 Comment on "Mieli wrócić za 14 dni – książka o deportacjach mieszkańców Ostropy"

  1. Mieszkam w Ostropie, więc książkę kupię.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*