Moja odpowiedź krytykom – Piotr Chmielarz

Pod recenzją Piotra Chmielarza ukazały się komentarze, z którymi autor polemizuje osobnym tekstem:

Czarno-biała wizja historii jest typowa dla prawicowego widzenia świata. Faktem jest to, że istnieje mnóstwo odcieni szarości. Dobro i zło się zapętlają. Pokazanie wojny z perspektywy Smarzowskiego, okazało się ciekawym pomysłem. Miał do tego prawo i nie wymyślał niedorzecznych sytuacji. Posłuchaj relacji różnych babć, a nie czerp informacji tylko z podręczników, kierujących się wspomnieniami AK. Filmy typu – my jesteśmy dobrzy, oni są źli – pachną propagandą rodem z USA i ZSRR. Wnioskowanie, że następstwem takich filmów będą produkcje o budowie przez Polaków obozów koncentracyjnych itd. jest absurdem. Gwałty, pijaństwo i morderstwa dokonywane przez Polaków były i są udokumentowane. Można o tym kręcić filmy i nie zmieni to faktu, że Ruskie i Niemcy byli agresorami i zachowywali się nieporównywalnie gorzej.

Zdaję sobie sprawę, że nie mam lekkiego pióra ale czy mam w takim razie nie pisać recenzji? Nie czerpałem informacji z różnych podręczników kierujących się wspomnieniami AK. Poza tym nic nie szkodzi jeżeli ktoś piętnuje złe postawy, ale powinno się robić w taki sposób, żeby nie dawać pretekstu sprawcom i odpowiedzialnym za wybuch II wojny światowej Niemcom do przybierania pozy ofiar i obarczania odpowiedzialnością za swoje zbrodnie innych. Chciałbym także zwrócić uwagę, że nawet w filmach zrobionych w okresie PRL jak na przykład „Eroica”, „Kanał”, „Prawo i pięść” podkreślano, że nie wszystko było idealne i szuje się zdarzały (np. podkomendny dowódcy oddziału powstańczego ewakuującego się z Mokotowa, który chcąc zachować życie w praktyce skierował resztę towarzyszy broni na śmierć, lub szabrownicy z filmu „Prawo i Pięść”, którzy dbali wyłącznie o własny interes). Jednak ci wszyscy reżyserzy jednoznacznie stwierdzili, że nie należy obarczać za to odpowiedzialnością wszystkich Polaków. Owszem zgadzam się z stwierdzeniem, że „filmy typu my jesteśmy dobrzy i oni są źli pachną propagandą ZSSR i USA” ale uważam, że powinna zostać postawiona granica. Można i należy pokazywać demoralizację ale należy wyraźnie wskazać na sprawców czyli Niemców, którzy w okresie okupacji celowo dawali do zrozumienia, że można bezkarnie zabijać innych.

róża

Teraz chciałbym postawić autorowi komentarza (Eliminato) pytanie, czy uważa, że pogromy w Warszawie w 1940 roku, których ofiarą padli Żydzi były spontanicznym odruchem Polaków? Czy wysadzenie w 1941 o ile dobrze pamiętam jednej z synagog w Paryżu było spontanicznym odruchem Francuzów? Nie to wszystko było sprowokowane przez Niemców, którzy dali do zrozumienia sprawcom, że mogą liczyć na bezkarność. Polecam książkę Tomasza Szaroty „U progu zagłady : zajścia antyżydowskie i pogromy w okupowanej Europie”: Warszawa, Paryż, Amsterdam, Antwerpia, Kowno”, ewentualnie książkę Ringelbluma jak również książkę Saula Friendlandera „Czas eksterminacji: Nazistowskie Niemcy i Żydzi 1939-1945”. Tymczasem pojawiają się artykuły i książki mówiące o polskich obozach koncentracyjnych oraz przedstawiające Polaków jako wspólników hitlerowców – mam na myśli serial niemiecki „Nasi ojcowie” jak również ukraiński film „Żelazna sotnia”, ukazujący Banderowców jako obrońców Ukraińców napadanych przez krwiożerczych Polaków, którym Stalin przekazał w Teheranie Zakierzonię (dosłowny cytat, jak ktoś nie wierzy, to niech obejrzy film na rosyjskiej stronie internetowej kinofilms.tv dział wojna str 29).

Zgadzam się z Krzysztofem Kęciekiem autorem artykułu „AK jak Esesmani” że powinno się jasno

podkreślać w filmach, kto jest odpowiedzialny za wybuch drugiej wojny światowej. Nie powinno się zaś, jak to ma miejsce obecnie, pomniejszać znaczenia 1 września 1939 roku a wmawiać ludziom, że II wojna światowa rozpoczęła się w 17 września a trwała do 8 czerwca 1989 roku. Powinno się ukazywać historię taką, jaka była a nie taką, jaką chcieliby widzieć ją rozmaici ideologowie czy to z prawicy czy to z lewicy.

Piotr Chmielarz

2 Comments on "Moja odpowiedź krytykom – Piotr Chmielarz"

 1. „…Dobro i zło się zapętlają. …”
  Historia jest tak poplątana, że szukanie jedynej prawdy jest niemożliwe !.
  Zawsze jest „zabarwiona” różnymi naleciałościami …
  To jest WĘZEŁ GORDYJSKI !!!
  Jedynie można go przeciąć !
  Obawiam się jednak, że dobro i zło, czyli także „kłótnia historyczna” od LEGENDY Adama i Ewy wpisana jest w nasze dzieje.
  Cieszy mnie jednak ta odpowiedź i dyskusja, bowiem uważam, że lepiej:
  Tysiąc zbędnych słów, niż jeden zbędny wystrzał…
  ***********************************
  http://www.emotka.pl/emotikony/klasyczne/0529.gif
  NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK BYŁO…

 2. „…Można o tym kręcić filmy i nie zmieni to faktu, że Ruskie i Niemcy byli agresorami i zachowywali się nieporównywalnie gorzej. …”
  A co byś powiedział na temat obecności Polaków w obecnych misjach ?
  A na przykład kiedyś Wietnam- do kogo byś strzelał ?
  Nie strzelałbyś ?
  I tu Cię mam !
  Filmy fajnie się ogląda, szczególnie jak jest dobry popcorn …
  http://newnation.sg/wp-content/uploads/eat-popcorn-3D.gif
  ***********************************
  http://www.emotka.pl/emotikony/klasyczne/0529.gif
  NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK BYŁO…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*