Muzeum Historii Fotografii uczciło Jerzego Lewczyńskiego

W dzisiejszej Gazecie Wyborczej ukazał się taki oto nekrolog:

nekrolog

W podobny sposób pamięć wielkiego artysty uczcili muzealnicy z Muzeum w Gliwicach: http://nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,277273,Jerzy-Tadeusz-Lewczy%C5%84ski-kondolencje.html

Długo zastanawiałem się, czy o tym napisać. Ale zdecydowałem, że tak. My w Gliwicach lubimy, jak znaczenie gliwickich twórców podkreśla ktoś z zewnątrz. Dlatego, że we władzach gliwickiej kultury nie ma nikogo, kto orientuje się w tym, jakim potencjałem to miasto dysponowało i dysponuje.

Panie Prezydencie, czy te 4 miliony na promocję samorządu gminy już Pan wykorzystał? Nie zostało na tki chociażby gest? Zresztą, czy to może jeszcze kogoś dziwić… Śmierci Honorowego Obywatela Gliwic Tadeusza Różewicza prezydent miasta nie odnotował w ogóle. Potrafił za to wystąpić w roli autorytetu w filmie o wielkim poecie.

Zażenowanie, to mało żebym wyraził to, coteraz czuję. Przyznam jednak, że wciąż żywię nadzieję, że ludzie związani z kulturą przestaną wreszcie dawać mandat zaufania ludziom, którym brakuje dosłownie kilka lat, aby temat kultury nad Kłodnicą przestał być istotny. Przyjaciele, czy wy jeszcze potraficie się buntować? Czym jest kultura? Po co jest sztuka?

Kolejny wielki człowiek gliwickiej i polskiej kultury odszedł. Przy takim podejściu nas wszystkich, następców wielu nie będzie…

UWAGA – Msza żałobna za Jerzego Tadeusza Lewczyńskiego odbędzie się w sobotę 5 lipca, o godzinie 9.00, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gliwicach przy ulicy Kozielskiej. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu cCentralnym w Gliwicach.

dj

3 Comments on "Muzeum Historii Fotografii uczciło Jerzego Lewczyńskiego"

  1. W tej samej gazecie ukazał się również ten nekrolog: http://nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,277273,Jerzy-Tadeusz-Lewczy%C5%84ski-kondolencje.html – może to nie najwyższe władze Gliwic, ale akcent gliwicki jest.

    • Tak, muzealnicy nie zawiedli. A ja jednak pytam o to, jaki powinien być stosunek władz miasta do artystów tej miary, co Różewicz i Lewczyński. Bo jest dokładnie taki, jak do całej kultury. Dzięki za  link do nekrologu. Dołączę do artykułu gwoli sprawiedliwości.

      • Nie trać wiary. Może w nowym numerze "Życia Gliwic" ktoś znamienity wysmaga piórem ostrym technokratów i ludzi (od) kultury z urzędu i publiczność zadowoloną z oferty kulturalnej w mieście. Tu nic się nie wydarzy, bo tu panuje konserwatyzm tak w instytucjach, jak na widowni. Bunt i protesty są dobre, kiedy można pomachać różańcem w celu ograniczania wolności twórczej i dla prewencyjnej cenzury. Ale jak tu protestować, kiedy po jednej i drugiej stronie pajęczyna, mech i próchno?

        Obecna ekipa Muzeum nie mogła się nie odezwać, wszak to jedyna instytucja w mieście, która o Lewczyńskim pamiętała jeszcze za jego życia.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*