Muzeum w Gliwicach zgarnia dwie nagrody!

W tym roku, możemy mówić o niewątpliwym sukcesie gliwickiego Muzeum. Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego to bardzo prestiżowy konkurs. Zwyciężają najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej, w czterech kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych i dokonania z zakresu konserwacji. Muzeum w Gliwicach zdobyło w tym roku aż dwie nagrody.

O Nagrody Marszałka mogły ubiegać się instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, związki lub stowarzyszenia twórcze i kulturalne, fundacje statutowo działające w sferze kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, uczelnie wyższe, osoby fizyczne zajmujące się działalnością w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego. W tym roku, na konkurs wpłynęło 47 zgłoszeń z 20 muzeów województwa śląskiego, a pula nagród wyniosła 40 tysięcy zł.

Tym razem Muzeum w Gliwicach zwyciężyło aż w dwóch kategoriach!
W kategorii PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE, książką roku została, wydana po raz pierwszy w języku polskim, „Historia miasta Gliwice” Benno Nietschego.

Kolejną, zwycięską dla Muzeum w Gliwicach kategorią, była WYSTAWA.  Ekspozycja „Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta”, została uznana za najlepszą ze względu na unikalność i charakter edukacyjny. Powstało wiele projektów, zabaw, opracowań naukowych. Każdy, bez względu na wiek, mógł poszerzać wiedzę historyczną Gliwic, zgłębiać tajniki archeologii, podziwiać niezwykłe pozostałości minionych epok.
Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu oraz wręczenia nagród odbyła się 23 maja w  Muzeum Śląskim w Katowicach.  „To dla Muzeum w Gliwicach radość i powód do dumy. Ogromnie cieszy mnie, iż zaangażowanie i praca gliwickich muzealników spotkała się z uznaniem tak szacownego gremium jakim są członkowie Kapituły. Proszę mi wierzyć, że w pełni na to uznanie zasługują. Równocześnie przyznanie aż dwóch Nagród Marszałka Województwa Śląskiego  jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Potwierdzeniem, że nasze działania, które dotyczą tego, co najbliższe – historii lokalnej, są ważne również w perspektywie regionu – powiedział dyrektor Muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk, który z rąk Jerzego Gorzelika, odebrał nagrody. Podziękował również trzem historykom, którzy przygotowali pierwsze opracowanie książki „Historia miasta Gliwice”, w języku polskim. „Dziękuję: Sebastianowi Rosenbaumowi, który podjął i wykonał arcytrudne zadanie przełożenia dzieła Benno Nietschego na współczesną polszczyznę; Bogusławowi Traczowi, którego zasługą jest opracowanie przypisów oraz komentarzy i opatrzenie nimi kilkuset stron tekstu oraz  Damianowi Recławowi, który dokonał doboru bogatego materiału ilustracyjnego ożywiającego i dopełniającego historyczną narrację książki” – mówił dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Muzeum w Gliwicach istnieje od 1905 roku. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, lecz każda zmiana pozostawia echo wspomnień, pamiątki, bez których przeszłość mogłaby zostać zakłamana lub zapomniana całkowicie. Muzeum w Gliwicach pilnuje tej pamięci.  Liczne spotkania, wykłady, koncerty, warsztaty, to dbałość  o kulturę i historię, która dzięki tym inicjatywom, staje się interesująca dla każdego. Gliwickie Muzeum ciągle rozszerza swoją ofertę, dając nam szeroki wybór wszelkiego typu inicjatyw kulturalnych. Nic więc dziwnego, że zostało nagrodzone za swoją działalność i docenione na całym Śląsku.

Be the first to comment on "Muzeum w Gliwicach zgarnia dwie nagrody!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*