Nadzór prawny wojewody ma kolejne zajęcie

Okazało się, że w wystąpieniach na sesji Rady Miejskiej nie opowiadałem bajek, ostrzegając radnych przed podjęciem uchwał, które będą niezgodne z prawem…

Chodziło o obejmowanie udziałów w podwyższowym kapitale zakładowym spółek z udziałem miasta. Przedstawiłem dowody na to, że proponowana forma objęcia udziałów narusza prawo. Już po sesji, kiedy zająłem się sprawą głębiej, okazało się, że sama procedura obejmowania udziałów narusza ustawę o samorządzie gminnym, a w dodatku zgodnie z obowiązującym prawem, w żadnym przypadku nie przyjęto uchwały, która mógłaby być potraktowana jako akt objęcia udziałów. Rada Miejska nie stosuje się do uchwały, którą sama przyjęła, dotyczącej trybu obejmowania udziałów w kapitale zakładowym (która to uchwała jest jak wspomniałem niezgodna z prawem). W związku z tymi ustaleniami oraz faktem przyjęcia niezgodnych z prawem uchwał, poinformowałem o sprawie Dytektora Wydziału Nadzoru Prawnego ŚUW. Oto e-mail wysłany 10 lutego:

Szanowny Panie Dyrektorze, w związku z przyjęciem na ostatniej sesji niezgodnej z prawem Uchwały (Wyrok SN), czemu próbowałem zapobiec zabierając głos na sesji, zamieszczam 2 linki w sprawie dość bulwersującej. Zwracam uwagę, że w kontekście faktów jest oczywiste, że pomijając aspekt niezgodności z prawem samej formy objęcia udziałów, niezgodna z prawem jest także procedura załatwiania tego przez samorząd gminy. Konkludując – nie ma formalnych aktów objęcia przez Gminę Gliwice udziałów w spółkach, a prezydent nie wywiązuje się z wynikającego z ustawy o samorządzie gminnym obowiązku dysponowania mieniem komunalnym.
Powstaje również skomplikowane zagadnienie (wykraczające poza prawo administracyjne) wpływu powyższego na funkcjonowanie spółek z udziałem gminy.

Poniżej umieściłem następujące linki do Info-Postera:

http://info-poster.eu/krotka-dyskusja-brzemienna-w-skutkach-czyli-o-osttniej-sesji-rm/
http://info-poster.eu/p-wieczorek-nie-rozumie-m-jasniok-zapomina-a-t-olejnik-apeluje/

Oto otrzymana odpowiedź:

Kolejna sprawa

Co z niej wynika? To przede wszystkim, że WNP sprawy nie odrzucił jako bezpodstawnej, ale wszczął czynności wyjaśniające w ramach postępowania nadzorczego. Co ciekawe, informację o tym wysłał dokładnie po 30 dniach. To z kolei oznacza, że nie będzie się śpieszył z wyjaśnieniem. Ale i Info-Posterowi się nie śpieszy. Po raz kolejny jednak okazuje się, że osławieni super menadżerowie i prawnicy Zygmunta Frankiewicza, tak naprawdę nie potrafią lub nie chcą czytać i rozumieć prawa. O tym co wyczynia w omawianej sprawie Rada Miejska aż wstyd pisać.

W każdym razie, aby maksymalnie przyśpieszyć rozstrzygnięcie i ułatwić pracę WNP, jutro prześlę kolejne pismo w tej sprawie, zwracając uwagę na istotne kwestie i przytaczając odpowiednie rozstrzygnięcia prawne.

WNP doskonale wie, że w tej sprawie nie jest bez winy. Mimo iż sam wystąpił z wnioskiem o uchwalenie właściwych, zgodnych z prawem zasad, przeszedł do porządku dziennego nad uchwałą, która stanowi niezgodnie z prawem. Nie sprwdził zatem nawet realizacji własnych zaleceń. To niedopuszczalne.

Dariusz Jezierski

8 Comments on "Nadzór prawny wojewody ma kolejne zajęcie"

 1. http://www.fakt.pl/wojewoda-splacil-doktorat,artykuly,450197,1.html

  Na tym przykładzie można się uczyć doskonalenia umiejętności wykorzystywania stanowisk dla własnych celów, a potem jest merytoryczna argumentacja dla zawłaszczania kolejnych stołków…jak widać ukończenie fizyki predystynuje… POdziwiać strategię dbania o rozwój kadr!

  http://gornictwo.wnp.pl/zygmunt-lukaszczyk-ze-stanowiska-wojewody-do-gornictwa,219418_1_0_1.html

  http://info-poster.eu/pismo-do-wojewody-slaskiego-w-zwiazku-z-odpowiedzia-wydzialu-nadzoru-prawnego/

  Wydaje się, że Info-poster wykazuje naiwność uważając, że ktoś z ŚUW się liczy z jego zdaniem i uważnie czyta otrzymywane pisma,  gdyż cały czas brakuje wyjaśnień  w innej ważnej sprawie, która się ciągnie od 2013 roku. Można sądzić, że I-P dzięki "wyreżyserowanemu przedstawieniu" miał swoją wielką szansę w styczniu 2014 być partnerem w tej dysusji oraz skutecznie naświetlić szerszej opinii publicznej określone sprawy…

  • Kwestia rzekomej naiwności I-P (czytaj: jego właściciela) powraca jak mantra w różnych komentarzach. Nie napisałem w żadnym miejscu, że sądzę iż ktoś w ŚUW liczy się z moim zdaniem. Wiem jednak, że sprawę można było – nawet bez żadnego zawiadamiania – uznać za bezpodstawną. I to wszystko. Nie mam żadnych, dosłownie żadnych możliwości wpłynięcia na tryb pracy WNP, chociażby dlatego, że sprawa nie jest postępowaniem administracyjnym i nie podlega regulacjom kpa. Wydaje się natomiast naiwnością sądzić, że – zwłaszcza w obliczu późniejszej rezygnacji wojewody śląskiego – I-P mógł być partnerem w jakiejkolwiek dyskusji. Taka możliwość istnieje tylko wtedy, jeśli będziemy mieli do czynienia ze zbiorowym partnerem – MEDIAMI. Media jednak tematu nie podjęły i zapewne w roku wyborczym nie podejmą tym bardziej. Zbyt dużo jest do wyciągnięcia z samorządowego pieca… I-P może tylko jedno: informować i skorzystać z wszelkich dostępnych, wynikających z prawa możliwości. To właśnie robi.

 2. Ileż to razy można było przeczytać frazę o pouczaniu innych przez Info-postera w celu ułatwienia pracy (…) aby maksymalnie przyśpieszyć rozstrzygnięcie i ułatwić pracę WNP, jutro prześlę kolejne pismo w tej sprawie, zwracając uwagę na istotne kwestie i przytaczając odpowiednie rozstrzygnięcia prawne(..), fundamentalne pytanie – i CO Z TEGO WYNIKA, JAKIE SĄ EFEKTY TYCH DZIAŁAŃ?

  • Tylko i wyłącznie takie, o jakich informuję publikując kolejne pisma. Pouczanie? W żadnym razie. Próba przyśpieszenia i niedopuszczenia do kolejnego „niedostrzeżenia”? Oczywiście. Jakie są efekty działań? Nie mnie oceniać. Z całą pewnością mit o wspaniałych gliwickich menadżerach przestał być traktowany poważnie. Info-Poster to media. Informuje. Zareagować na informacje muszą ich odbiorcy. To wszystko od redakcji na ten temat.

 3. I-P: Po raz kolejny jednak okazuje się, że osławieni super menadżerowie i prawnicy Zygmunta Frankiewicza, tak naprawdę nie potrafią lub nie chcą czytać i rozumieć prawa. Jest zatem zastanawiające, dlaczego oni cały czas zajmują swoje stanowiska, nikt inny nie zgłasza zastrzeżeń, nie czyni im zarzutów, prokuratura konsekwentnie odmawia wszczęcia śledztwa, a tylko Info-poster ciągle wyraża wątpliwości?

  • Cóż, to już pytanie i zarzut pod adresem organów, które zostały powołane do tego, aby w takich przypadkach konkretne osoby ponosiły odpowiedzialność. Ich bezczynności zawdzięczamy, że całkowicie zdyskredytowane i niekompetentne osoby nadal zajmują swoje stanowiska. I-P nie ma na to najmniejszego wpływu. Niestety…

 4. zawłaszczona POlska | 18 marca 2014 at 3:25 pm | Odpowiedz

  http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/minister-jan-bury-amie-prawo_187887.html

  http://polska.newsweek.pl/jan-bury-posel-psl-cba-newsweek-pl,artykuly,282264,1.html

  ciekawy jest zwłaszcza fragment o zleceniu dla kancelarii prawnej prowadzonej przez małżonkę, która za obsługę prawną Urzędu Marszałkowskiego otrzymała w ciągu 3 lat ok. pół miliona złotych

   

  Bury dobrze zna Pawła Jandę, prezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie, orzekającego w sprawach gospodarczych, od ponad dwóch lat członka Trybunału Stanu, gdzie trafił z rekomendacji PSL. Jego żona Magdalena prowadzi kancelarię prawną, która obsługuje urząd marszałkowski, który wypłacił jej w ciągu trzech lat ok. pół miliona złotych. Co ciekawe, Magdalena Janda wpłacała darowizny na rzecz PSL. Podobnie zresztą inni wpływowi znajomi Jana Burego.

 5. marianandrzejczak | 18 marca 2014 at 7:22 pm | Odpowiedz

  Historia kołem się toczy.. w linku dowód.

  Co ma piernik do wiatraka? Ma wiele choć Nauczyciel rzeknie że ktoś go zwyciężył głupotą.

  A niech tam… zwycięstwo jest zwycięstwem Takie durne Jankesy nie mają startu do Putina a jednak lokalne sługusy służą Jankesom choć ci służą sobie nie UKRAINIE… Ba, nawet robią choinkę i płacą z mojego za bombki na Radiostacji…

  Ssacze cwanie przejęły dobra. Ssaczom  należy te dobra zatem  wziąć ..

  Klika sobie sama rozdaje i się poszerza. Coś wspaniałego.. Wymiękam przy tej patologii..

  https://www.youtube.com/watch?v=FEOnm-JieuE

Leave a comment

Your email address will not be published.


*