Najpierw szpital, potem Podium!

Fatalna sytuacja szpitala przy ul. Kościuszki (Gliwickie Centrum Medyczne) zmusza mieszkańców do zainteresowania się tą sprawą. Organizowana 4 kwietnia o godzinie 15 pikieta pod gmachem Ratusza, połączona z przekazaniem na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej petycji jest wyrazem wspólnej – mieszkańców i personelu szpitala – troski o kształt opieki zdrowotnej w Gliwicach. Sukces miasta, mający się przełożyć na inwestycje w rodzaju hali PODIUM, nie może przysłonić naszej wspólnej klęski w postaci zadłużonego szpitala, stanowiącego ważny element gliwickiej służby zdrowia.

Oto treść petycji:

Przewodniczący Rady Miejskiej Gliwice
Zbigniew Wygoda

 

Szanowny Panie!

W związku z utrzymującą się od dłuższego czasu i wciąż się pogarszającą krytyczną sytuacją Gliwickiego Centrum Medycznego, w imieniu: pracowników, związków zawodowych działających na terenie placówki, Stowarzyszenia Gliwiczanie Razem oraz popierających nasze wystąpienie mieszkańców Gliwic, zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie wszelkich okoliczności, powodujących z jednej strony utrzymywanie się sytuacji zagrażającej najlepiej pojętemu interesowi mieszkańców Gliwic, a z drugiej pogarszanie się jakości usług medycznych w naszym mieście i warunków pracy całego personelu szpitala. Oczekujemy również wyjaśnienia całkowitej indolencji i lekceważenia tych problemów ze strony gliwickich władz samorządowych.

Na obecny stan rzeczy złożyło się bardzo wiele czynników i zapewne dopiero staranne ich ustalenie umożliwi zdiagnozowanie złych praktyk i niewłaściwych decyzji, które złożyły się na sytuację szpitala. Pozwolimy sobie w tym miejscu wymienić jedynie niektóre najbardziej wymowne fakty, które muszą doprowadzić do wniosku, że tylko natychmiastowe i systemowe decyzje mogą zmienić stan rzeczy, który – przykro nam to przyznać – mimo ogromnej pracy całego personelu rzutuje w tej chwili na jakość opieki zdrowotnej w Gliwicach. Mamy tu na myśli przede wszystkim dług w wysokości kilku milionów złotych. Myślimy również o fatalnych warunkach lokalowych niektórych oddziałów np. pediatrii. Myślimy o frustrujących dla personelu sytuacjach, w których pacjenci lub ich bliscy domagają się – czasem bardzo energicznie – swoich słusznych, co podkreślamy, praw. Całości dopełnia jeszcze bardzo niekorzystny kontrakt z NFZ (z prośbą o mediację w tej sprawie zwracaliśmy się wielokrotnie).

ulotka

Szanowny Panie Przewodniczący, w Radzie Miejskiej obecnej kadencji jest kilkoro lekarzy, co pozwala nam liczyć już nie tylko na ustawowo nakazaną troskę o ochronę zdrowia mieszkańców, będącą zadaniem własnym gminy, ale również na zawodową empatię i zrozumienie etycznych dylematów, przed jakimi stajemy podczas wykonywania naszych obowiązków w tak złej sytuacji szpitala. To nie pracownicy Gliwickiego Centrum Medycznego spowodowali dług szpitala, ale doprowadziły do niego złe rozwiązania systemowe oraz brak należytej troski ze strony samorządu miasta. Jako personel placówki mamy etyczny obowiązek domagać się wywiązywania się z ustawowych obowiązków narzuconych na samorząd gminy. Mamy również moralne prawo domagania się podjęcia natychmiastowych działań w sytuacji, w której personel szpitala od dłuższego czasu zgadza się ponosić konkretne wyrzeczenia w związku z wdrożonym programem naprawczym. Proszę nie dziwić się, że w takiej sytuacji kategorycznie nie wyrażamy zgody na to, aby cały ciężar niezbędnych działań spoczywał na naszych barkach.

Szanowny Panie Przewodniczący, chcemy wyraźnie podkreślić, że nasz protest nie jest związany z żądaniami płacowymi, ale jest wyrazem naszej niezgody na sytuację, w której dobro pacjentów – dobro mieszkańców gminy – w sposób tak rażący nie jest brane pod uwagę. Ta sytuacja ma miejsce w mieście, realizującym inwestycję w postaci hali PODIUM, która w obecnej sytuacji szpitala oznacza dla nas tylko jedno: brak perspektyw na poprawę sytuacji i postępujące niedofinansowanie placówki na przestrzeni wielu najbliższych lat. Chcemy uświadomić mieszkańcom Gliwic, że w mieście triumfalnie głoszonego sukcesu, zanim pozwolą sobie zafundować halę za kilkaset milionów złotych powinni najpierw zadbać o to, aby miały się gdzie leczyć w odpowiednich warunkach ich rodziny i oni sami. Wszyscy jesteśmy potencjalnymi pacjentami gliwickich szpitali, miasto sukcesu powinno zagwarantować swoim mieszkańcom opiekę medyczną na najwyższym możliwym poziomie. Tak pojmujemy ochronę zdrowia jako zadanie własne gminy. Pan jako lekarz doskonale wie, że w wielu mniejszych jednostkach samorządu terytorialnego w kraju (na przykład w Strzelcach Opolskich, czy w Chojnicach), istnieją nowoczesne, znakomicie wyposażone szpitale, świadczące jak najlepiej o władzach samorządowych i ich stosunku do obywatela. Takiego właśnie stosunku do nas domagamy się od władz Gliwic, a prawo do tego daje nam ustawa o samorządzie gminnym.

Jesteśmy przekonani, że tylko zdecydowana postawa Rady Miejskiej może zobligować władze miasta do podjęcia kroków dla ratowania sytuacji. Mamy głębokie przeświadczenie, że nasze obecne wystąpienie jest zgodne z etyką zawodową i naszym pojmowaniem służby zdrowia jako służby mieszkańcom miasta.

Apelujemy o niedopuszczenie do trwałej degradacji szpitala niezbędnego w gliwickim systemie opieki zdrowotnej. Apelujemy: najpierw szpital, potem Podium!

14 Comments on "Najpierw szpital, potem Podium!"

 1. A Prezydent Tomala odpowiedzialny za służbę zdrowia w Gliwicach razem z armią sekretarek woli się bawić w ręczne sterowanie MZUKiem…..

 2. Na Zachodzie takie stare budynki jako wyeksploatowane i nie spełniające współczesnych standardów przeznacza na inne cele albo po prostu wyburza i buduje nowe, od podstaw. To samo dotyczy tzw. szpitala wojskowego. Tam to już w ogóle można kręcić filmy o rannych w I wojnie światowej, bez wstawiania dodatkowych dekoracji.

 3. Do Zbigniewa Wygody szkoda papieru na pisanie. On i jego RM powinni zostac rozwiazani natychmiast za notoryczne lamanie prawa. Zbigniew Wygoda od lat mowi publicznie, ze popiera poczynania Frankiewicza. I robi to.

 4. Mozemy sie zalozyc ze na rynku pojawi sie Wygoda, tak jak Frankiewicz pojawil sie na manifestacji ws oplat na A4.

 5. Ile projektow uchwal zlozyl Wygoda w RM? Prawo daje mu taka mozliwosc. Jak na razie glosowal za tym, ze prezydent moze lamac prawo. Sam tez je lamie nie odpisujac na pima mieszkancow i nie realizujac ich petycji.

 6. marianandrzejczak | 2 kwietnia 2013 at 10:34 pm | Odpowiedz

  już pisałem…na infoposterze i powtórzę..
  marianandrzejczak pisze::
  Marzec 21, 2013 o 7:17 pm

  Najpierw szpital, potem Podium!
  Tak pełna zgoda tylko jak temat ma się do tego co poniżej?
  Skoro cuś upada to idą w łeb pensje.
  Zawierać kontrakty i płacić w imię prawa to jakiś kosmiczny bzdet..

  Jak skrajnie zła jak była dobra?
  Kto czynił zło jak piano że czyniono dobro?
  Dlaczego Prezesiątka zżerały tyle kasiorki gdy korytko było dziurawe?
  Nie pojmuję.
  JEST SPOSÓB na uzdrowienie GCM.

  Sprywatyzować,sprywatyzować.
  Przecie Miasteczko Gliwice nie po to tworzyło spółkę z o.o. i tę kapitalnie kapitalizowało przez kilka latek by „zapomogi” poszły się rypać. One muszę się komuś ratującemu i prywatyzującemu wsypać do wora!
  Jak ekonomiczna sytuacja zła to szukać należy inwestora który nic nie włoży do wora a wyciągnie z wora to co włożono za niego przez LUD gliwicki. Uratowanie kosztować miasteczko musi . No przecie takowe historie znamy z dnia codziennego . Choćby Mittal Steel..
  Nie po to czyniono dobro szpitalowi i zamieniono nazwę .. Szpital Miejski na Gliwickie Centrum Medyczne by RATUNEK się nie udał.
  Gliwice to Miasto dobre,szefowie pojętni i bardzo majętni a SD do dupy?
  Przecie szeregach członków sztywnych Zarządu SM czy GCM były przecie niegdyś TUZY gliwickiego establishmentu ekonomicznego(mistrze nad mistrze)kanalizacyjno wodociągowego . Pobierano diety ,udzielano wszelakiej pomocy ,tynkowano,uzdatniano w narzędzia i generatory. PO CO?
  Otrzymywali nagrody Lwów bisnesu i innego BADZIEWIA. Prano nam bezz mózgi pochwalnemi hymnami.

  Nie wierzę..LUDU KOCHANY i KOMPLETNIE POWALANY STREFAMI SUKSCESU
  PRYWATYZOWAĆ.
  SPRZEDAĆ ,ODDAĆ choćby za złotówkę by nie dać zginąć GCM
  Jak ja kocham ten przeklęty cwany system ssących naczyń łączonych.
  Poczekajcie tylko…jak ekonomicznie upadać będą wszelakie miasteczkowe podemłoty miejskie.
  Rzecze zaczną się od PRUima i Prezesiątek ale to jeszcze chwilka minąć musi bo głupotę ludu czas i ekonomiczny wynik zdusić musi.

  Łyknieta wszytko…

 7. GOGOL PRZEJAZDEM | 3 kwietnia 2013 at 9:43 am | Odpowiedz

  „…Fatalna sytuacja szpitala przy ul. Kościuszki (Gliwickie Centrum Medyczne) zmusza mieszkańców do zainteresowania się tą sprawą…”

  TAKI SOBIE KOMIKS !
  Ekipa franka:
  http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_18_2.gif
  http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_18_3.gif
  Ci walczą o nasz głos:
  http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_2_54.gif
  http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_18_1.gif
  My w wyborach WALCZYMY O…ZDROWIE !
  http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_18_4.gif

  *********************************************
  http://www.emotka.pl/emotikony/klasyczne/0529.gif
  NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK BYŁO…

 8. Panie B., to załatw pan rozwiązanie tej rady, a nie wylewaj ciągle swoje frustracje na różnych forach. Bo, jak dotąd, tylko gębę pan drzeć potrafisz

 9. gLIWICKIEprzestworza | 3 kwietnia 2013 at 2:09 pm | Odpowiedz

  Nie taki kontrakt, jak trzeba dla SM nr 1 w Gliwicach?! No cóż, nic dziwnego, skoro prezesem GCM jest dyrektor konkurencyjnej placówki czyli dawnego Szpitala Wojskowego, więc dlaczego kontrakt ma być dobry, skoro 106 musi się utrzymać. Przecież to logiczne, że jeśli ktoś zarządzał placówką 20 lat, to w pierwszej kolejności musi zadbać o interes tej pierwszej. A jak się ma do tego k.s.h.? To dopiero paradoks :). W Polsce, a zwłaszcza w Gliwicach jest wszystko możliwe – nawet jeśli jest to niezgodne z prawem.

  A tak z drugiej strony, skąd to Państwa zdziwienie, po prostu chodzi o to, by położyć szpital miejski lub sprzedać za bezcen.

  Inna sprawa jest też tak, że pre Tomala ma się nijak do GCM ( fakt odpowiedzialny jest za tę część nadzoru), szpitalem rządzi niejaki KOMPETENTNY prezydent Wieczorek, ZASŁUŻONA Rada Nadzorcza, pod przewodnictwem równie kompetentnej wice prezes PWiK p. Lukowicz-Fojt oraz niezastąpiony manager „LEW GLIWICKI” dyrektor dawnego 106, a obecnego Szpitala Nr 4 – p. Jarosz.

  Z tego punktu widzenia pracownicy szpitala, mieszkańcy Gliwic powinni być spokojni, przecież to fantastyczna, niczym nie zastąpiona ekipa. A jeszcze kilka miesięcy temu GCM miał szansę wyjść na prostą….. i została mu ona po prostu w bezwzględny i bezmyślny sposób odebrana.

  Za to i za wiele podobnych występków „KTOŚ” z urzędu miejskiego powinien beknąć i to na prawdę na kilka dobrych lat…

 10. GOGOL PRZEJAZDEM | 3 kwietnia 2013 at 4:32 pm | Odpowiedz

  „…Apelujemy: najpierw szpital, potem Podium!…”
  Albo LEPIEJ:
  Apelujemy: najpierw szpital, potem inne ważniejsze sprawy…!
  Oni idą !
  http://fotozrzut.pl/zdjecia/a6365489d9.jpg
  Oni też !
  http://fotozrzut.pl/zdjecia/48d32aeea3.png
  A Ty ?
  http://fotozrzut.pl/zdjecia/a9a6ddbea1.jpg
  Patrzysz z daleka ? Zostajesz z nim ?
  ********************************
  http://www.emotka.pl/emotikony/klasyczne/0529.gif
  NIC JUŻ NIE BĘDZIE TAKIE JAK BYŁO…

 11. Oto kontakt ze Zbigniewem Wygoda:
  http://www.zbigniewwygoda.pl
  Mieszkancy sa tylko raz na 4 lata w czasie wyborow, jak powiedzial jego kolega z PO, Kazmierczak.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*