Największe zamachy terrorystyczne XXI wieku

Po wieku XX, w Europie naznaczonym zamachami terrorystycznymi o podłożu separatystycznym (Irlandia, Hiszpania), politycznym (Niemcy, Włochy) mamy do czynienia z całą serią zamachów, eskalujących konflikt kulturowy. Obawiam się, że we współczesnym świecie istnieją kręgi, które wojną z islamem chcą zastąpiić dawny konflikt Wschód – Zachód. Nawiasem mówiąc, wracający w nowej, groźniejszej odsłonie.

Terroryzm istniał zawsze… Z dzieciństwa pamiętam ETA, IRA, RAF, Czerwone Brygady… Odnoszę jednak wrażenie, że od World Trade Center terroryzm stał się jednym z instrumentów światowej polityki. Bardzo źle wróży to światu…

Oto zestawienie największych zamachów XXI wieku. Nie wiemy jeszcze, w którym miejscu znajdzie się ten wczorajszy. Liczba ofiar już jest porażająca

Zamach w Londynie 7 lipca 2005 roku – 52 ofiary (ok. 700 rannych)
7 lipca 2005 roku w godzinach porannego szczytu w Londyńskim metrze eksplodowały 3 bomby. Jedną zdetonowano w autobusie. Zamachowcami okazali się obywatele Wielkiej Brytanii należący do tajnej Grupy Dżihadu Al-Kaidy w Europie. Terroryści zabili 52 osoby, a około 700 zostało rannych.

Zamach w Szarm el-Szejk 23 lipca 2005 roku – ok. 70 ofiar (ponad 150 rannych)
23 lipca 2005 roku seria ataków bombowych wstrząsnęła egipskim kurortem Szarm el-Szejk na południowym krańcu półwyspu Synaj, na Riwierze Morza Czerwonego. Co najmniej 70 osób zostało zabitych, a ponad 150 zostało rannych w wyniku wybuchów bomb prawdopodobnie umieszczonych w samochodach. Zamach był najkrwawszym terrorystycznym aktem w historii Egiptu.

Zamach w Mogadiszu 4 października 2011 roku – 139 ofiar (ok. 93 rannych)
4 października 2011 roku w stolicy Somalii terroryści zdetonowali bomby umiejscowione w samochodzie-pułapce przed rządowymi budynkami, w których mieściły się cztery ministerstwa. Do ataku przyznała się natychmiast organizacja Al-Shaabab.

Atak na teatr na Dubrowce w Moskwie 23-26 października 2002 roku – 173 ofiary (ok. 656 rannych)
Był to atak terrorystyczny przeprowadzony przez czeczeńskie komando pod przywództwem Mowsara Barajewa w dniach 23 – 26 października 2002 w Moskwie, zakończony odbiciem obiektu przez antyterrorystów i śmiercią 173 osób w tym 133 zakładników.

Zamach w Madrycie 11 marca 2004 roku – 191 ofiar (ponad 1400 rannych)
Dokładnie o 7.39 dziesięć bomb ukrytych w plecakach, wybuchło w czterech podmiejskich pociągach w chwili największego szczytu, gdy tysiące osób jechało do pracy w centrum Hiszpańskiej stolicy. Ofiar byłoby prawdopodobnie jeszcze więcej gdyby nie to, że trzy bomby zostały odnalezione i zdetonowane przez policyjnych saperów.

Zamachy w Bombaju 26-29 listopada 2008 roku – 195 ofiar (300 rannych)
W roku 2008, konkretnie w dniach 26-29 listopada doszło do serii 10 zamachów. Terroryści zaatakowali dworzec kolejowy, restaurację, dwa wielkie hotele
, doki portowe, komisariat policji, plażę, szpital oraz centrum kultury żydowskiej. Zamachowcy strzelali z kałasznikowów, wybuchały granaty i bomby. 300 osób zostało rannych, zginęło kilkunastu policjantów.

Zamach na Bali 12 października 2002 roku – 202 ofiary (ok. 350 rannych)
W mieście Kuta dokonano zamachu terrorystycznego na dwa kluby nocne. W pierwszej eksplozji wybuchł samochód-pułapka, w drugiej bombę zdetonował zamachowiec samobójca. Wśród zabitych była polska dziennikarka.

Zamach na szkołę w Biesłanie 1-3 września 2004 roku – ok. 400 ofiar (ok. 700 rannych)
1 września 2004 r. kaukascy terroryści zajęli szkołę podstawową biorąc ponad 1,1 tys. zakładników, głównie dzieci, które uczestniczyły w uroczystej inauguracji roku szkolnego. 3 września siły specjalne wzięły budynek szturmem. Zginęło około 400 osób, w tym 186 dzieci. Rannych zostało około 700 osób. Okoliczności interwencji rosyjskich służb pozostają niejasne.

Zamach w Al-Kahtanijji 14 sierpnia 2007 – ok. 796 ofiar (ok. 1562 rannych)
Celem ataku terrorystów powiązanych z Al-Ka’idą w Iraku była społeczność jazydystów w miejscowości Al-Kahtanijja, leżącej w prowincji Niniwa. Zamach został przeprowadzony za pomocą cysterny i trzech samochodów wypełnionymi łącznie dwoma tonami materiałów wybuchowych. Potężne eksplozje wywołane przez zamachowców-samobójców, kierującymi pojazdami, spowodowały dewastacje budynków mieszkalnych co spotęgowało liczbę zabitych.

Zamach na World Trade Center w Nowym Jorku i budynek Pentagonu w Waszyngtonie 11 września 2001 roku – 2973 ofiary (około 8900 rannych)
11 września 2001 r. terroryści Al-Kaidy porwali w USA cztery samoloty. Dwa samoloty uderzyły w budynki World Trade Center w Nowym Jorku, a jeden w gmach Pentagonu w Waszyngtonie. Czwarta z porwanych maszyn, dzięki interwencji pasażerów, nie dotarła do celu i rozbiła się na polu w Pensylwanii. W zamachach z 11 września zginęły 2973 osoby, w tym sześcioro naszych rodaków.

wg http://wartowiedziec.org/

red.

2 Comments on "Największe zamachy terrorystyczne XXI wieku"

 1. marianandrzejczak | 14 listopada 2015 at 7:18 pm | Odpowiedz

  To mój materiał sprzed 7 lat. Trochę teraz bym go zmienił . Nie wiedziałem wówczas że durnie zachodnie pozwolą na powstanie Państwa Islamskiego a Francja i Włochy zdemokratyzują Libię(coś o tym wie poseł Buzek). Z całej tej demokratyzacji wyszedł haos i tysiący litrów krwi niewinnych ludzi. Nie ma broni masowego rażenia w Iraku. "Sprowokowali" ruchy wyzwoleńcze w Syrii rozdając broń watażkom islamskim którzy mają nas w szerokim poważaniu i traktują nas jak idiotów. Kaddafi zasysał uciekinierów z państw Maghrebu. Zabili Kaddafiego i nie ma miejsca. Zatem są w Europie.

  Islam ma swojego TATĘ a Tata mieszka za Oceanem. Ktoś na tym wygrywa. Pośrednio destabilizując Europę? Po co?

  Wiem po co? Nikt nic nie robi z BOKO HARAM w Nigerii. Dlaczego? Satyr Berlusconi pieprzy o Wojnie totalnej. Słusznie nazwał te islamskie kanalie tchórzami . Co jednak czynił on i Berlusconi bombardującl Libię która nie miała szans się bronić?

  To jest pokłosie polityki durniów z UE i USA . Całego NATO. Nie jest tak że tylko się przegrywa. Ktoś wygrywa. Mnie ta tematyka fascynuje od 40 lat. Pamiętam Jak Kaddafii przejmował władzę. Nie nie będę rozszerzał tematu. Bez sensu..

  https://www.youtube.com/watch?v=Peg43-nxC2Q

  Świat nie znosi próżni..Dolar podskoczył kochani…

  https://www.youtube.com/watch?v=Xzrf0HIRly0

   

   

 2. O totalnej wojnie pieprzył satyr Sarkozy …ot przejęzyczenie

Leave a comment

Your email address will not be published.


*